Anatomie hoaxu: Klony útočí. Šéfredaktor Sputniku a jeho věrné kopie jménem Jiří Novák

Saryčev, Novák. Stejné zprávy, stejné hoaxy. Při našem dřívějším pátrání po původu zmanipulovaného videa, které sdílel šéfredaktor Sputniku ČR Alexej Saryčev, jsme narazili na další video „vypískaného“ Petra Pavla. I nyní do videa někdo uměle narouboval tu samou nahrávku pískajícího davu, zveřejnil jej ale telegramový účet Jiří Novák. Novák i některé další telegramové účty navíc svým chováním kopírovaly účet Saryčeva natolik výrazně, že jsme se rozhodli podívat se na ně blíže.

Komentář 3. července 2024

červenci 2023 se začalo na sociálních sítích šířit upravené video s ukrajinským prezidentem, který měl být při návštěvě Pražského hradu vypískán. Pískot nicméně pocházel ze starší zvukové stopy z demonstrace proti Miloši Zemanovi (video, čas 0:54). Autorovi videa jednoduše stačilo vzít záběry z příchodu Volodymyra Zelenského na Pražský hrad, které odvysílala CNN Prima News, a přidat k nim vybraný zvuk. Na první pohled tak video působilo jako úryvek ze zpravodajské relace.

Jako první tehdy uvedené video sdílel telegramový účet Alexej (@wienurowsky), který se později projektu Demagog.cz podařilo identifikovat jako účet Alexeje Saryčeva, šéfredaktora české verze ruského propagandistického serveru Sputnik.

Od propagace Sputniku k propagaci neČT24

Alexej Saryčev na telegramu nejdříve propagoval právě web Sputnik ČR a také jeho tehdejší telegramový kanál @SputnikČesko. Za zmínku stojí, že české stránky Sputniku jsou přímo součástí serveru sputniknews.com, který je registrovaný na ruskou zpravodajskou agenturu Rossija segodňa. Tu v roce 2013 zřídil sám Vladimir Putin.

Po začátku ruské invaze na Ukrajinu na konci února 2022 byl ale Sputnik pro uživatele v EU zablokován. V březnu 2022 poté stihl podobný osud i jeho kanál na telegramu a brzy nato na něm utichla veškerá aktivita.

Ve stejné době přitom vznikl telegramový kanál @neCT24. První zpráva se na něm konkrétně objevila jen 50 minut poté, co původní účet @SputnikČesko zveřejnil poslední březnový příspěvek. Web Sputniku ČR na @neČT24 hned v březnu 2022 odkazoval právě jako na svůj „nový telegramový kanál“.

Zhruba jen dvě hodiny od vydání jeho první zprávy začal příspěvky neČT24 do dalších telegramových skupin sdílet přímo i Alexej Saryčev. Později začal odkazovat i na příspěvky vydané kanálem Maršál Malinovskij, o kterém neČT24 psala jako o svém „rezervním kanálu“. Ten se mj. více věnuje dění na rusko‑ukrajinské frontě a zveřejňuje například i informace od ruského ministerstva obrany.

Dříve jsme upozornili

Před druhým kolem prezidentských voleb zveřejnil kanál neČT24 zmanipulované video, podle nějž Petr Pavel řekl, že chce vstoupit do války s Ruskem. Ve skutečnosti se ale jednalo o podvrh. Po několika hodinách pak kanál nahrávku smazal. V červnu 2023 začal kanál neČT24 šířit také zavádějící video, které vytrhlo z kontextu slova prezidenta Pavla o tom, že "Západ Ukrajinu manipuluje". Pavel přitom jen upozorňoval na to, že se takto naopak vyjadřuje Vladimir Putin. Tento zavádějící příspěvek ostatně sdílel i samotný účet Alexeje Saryčeva.

Jiří Novák na scéně

Jak ale Demagog.cz později zjistil, účet Alexej (@wienurowsky) nebyl jediný, který se ve velkém pustil do propagace telegramového kanálu neČT24. Totožně jako on se totiž později začaly chovat i další telegramové účty, zejména profily nesoucí jméno Jiří Novák.

Na Jiřího Nováka jsme konkrétně narazili při pátrání po původu nahrávky se zfalšovaným pískotem na Volodymyra Zelenského. Takto pojmenovaný účet totiž v březnu 2023 zveřejnil velmi podobné video. To obsahovalo záběry z vysílání zpravodajské stanice CNN Prima News (video), tentokrát ovšem z inaugurace prezidenta Petra Pavla. Text v příspěvku přitom také tvrdil, že prezidenta lidé vypískali, přestože je toto pískání a skandování „hanba“ (video, čas 0:05) ve skutečnosti rovněž zkopírované ze starého záznamu z demonstrace proti Miloši Zemanovi (video, čas 0:54).

Dynastie Nováků ruku v ruce se Saryčevem

Při dohledávání dalších příspěvků pomocí softwaru společnosti Gerulata Technologies se analytikům projektu Demagog.cz podařilo zjistit, že uváděný profil Jiří Novák později začal používat nový název Jirka Cibo a následně se přejmenoval přímo na Redakci neČT24.

Zmíněný Jiří Novák uvedené video s falešným pískotem na Petra Pavla vložil hned do několika telegramových skupin. Šéfredaktor Sputniku Alexej Saryčev tento příspěvek po necelé půl hodině od zveřejnění přesdílel.

Pojítek mezi některými účty pojmenovanými Jiří Novák a Alexejem Saryčevem přitom existuje více. Příkladem může být další profil, a to Jiří Novak (s krátkým „a“), který se mj. v minulosti také podepisoval jako Redakce neČT24.

Dne 6. října 2022 se tento profil stal členem telegramové skupiny Slobodný Vysielač Chat, těsně poté, co se k ní připojil i účet Alexeje Saryčeva. Vzápětí se Jiří Novak pokusil spojit s administrátorem skupiny s nabídkou spolupráce. A přestože sám další příspěvek v tomto chatu publikoval až za deset měsíců, několik dní po jeho zprávě začal Saryčev ve skupině pravidelně zveřejňovat množství příspěvků vyzývajících ke sledování neČT24.

Odchází Alexej, klony se naplno dávají do práce

Výraznou podobu účtů Jiří Novák a Jiří Novak s profilem Alexeje Saryčeva je možné vidět i na jejich celkové činnosti na sociálních sítích.

Když jsme 15. srpna 2023 upozornili, že šéfredaktor Sputniku na telegramu šířil zmanipulované video, uzamkl svůj facebookový profil. Na telegramu, kde si mírně pozměnil název účtu, také jeho aktivita tehdy výrazně utichla, byť zde dříve velmi často propagoval výše zmíněné kanály neČT24 a Maršál Malinovskij.

Příspěvky, které dříve sdílel, nicméně začaly účty Jiří NovákJiří Novak šířit o to výrazněji. Podobně se v poslední době chová i účet tajemně nazvaný Deleted Account a od poloviny loňského října také profil Chcimír, nyní pojmenovaný prostě Jakub.

Stejně jako Alexej Saryčev všechny tyto zmíněné profily často vyzývají ke sledování kanálů neČT24 a Maršál Malinovskij a opakovaně používají několik totožných textů.

Jiří Novák, nedostižný majitel webu neČT24

Jméno Jiřího Nováka – jednoho z telegramových klonů šéfredaktora Sputniku ČR – se ovšem kromě platformy Telegram objevuje i jinde. Figuruje totiž jako osoba, na kterou byla zaregistrovaná webová doména 42TCen.cz, kde na jaře 2023 začal kanál neČT24 zveřejňovat své články.

Registr českých webových domén, který spravuje internetové sdružení CZ.NIC, příliš podrobností o tomto Jiřím Novákovi neobsahoval. Dokumenty zmiňovaly jen to, že si stránky 42TCen.cz registroval prostřednictvím společnosti WEDOS, a jeho kontaktní adresu (.pdf). Ve skutečnosti se ale jednalo o budovu vysokoškolských kolejí ČVUT. Zástupce společnosti WEDOS k tomu pro projekt Demagog.cz uvedl, že člověk při registraci „teoreticky může údaje vyplnit, jaké chce, i smyšlené“

Web 42TCen.cz je od konce loňského srpna nedostupný, podle mluvčí CZ.NIC právě kvůli tomu, že držitel domény neodpověděl na opakované výzvy k ověření údajů. Jiří Novák byl sdružením CZ.NIC určitou dobu nejdříve vedený jako ověřovaný a později došlo k úplnému vyřazení domény 42tcen.czregistru.

Kanál neČT24 mezitím začal odkazovat na své nové stránky na 42TCen.com. Nová doména už ovšem není registrovaná v Česku, ale v Srbsku. Jméno Jiří Novák se zde už neobjevuje a ani z těchto záznamů není možné zjistit, kdo přesně web provozuje. Informace o tom, kdo řídí jeho redakci, neobsahují ani přímo stránky tohoto média. Jak zároveň loni upozornil Deník N, 42TČen používá ke komunikaci s českými politiky anonymní šifrovaný e-mail.

Závěrečné shrnutí? Chameleon z telegramu

Telegramový účet šéfredaktora Sputniku ČR Alexeje Saryčeva, profily pojmenované Jiří Novák, Deleted Account či Jakub jsou si velmi podobné.

Jak je vidět mj. na příkladu se zmanipulovanými nahrávkami, tyto účty používají stejné praktiky. Profil Jiří Novák – který si již několikrát změnil jméno a nyní se otevřeně prezentuje jako Redakce neČT24 – v březnu zveřejnil video se zfalšovaným pískotem na prezidenta Petra Pavla. Stejná zvuková stopa z roku 2014 se později objevila i v podobně upraveném videu s Volodymyrem Zelenským, které na telegramu sdílel Alexej Saryčev.

Největší podobnost těchto účtů ale spočívá v tom, že šíří totožné texty, které propagují obsah nástupnických kanálů Sputniku: Maršál Malinovskij a neČT24. Když Demagog.cz v srpnu 2023 upozornil na to, že právě Saryčev začal šířit zmanipulované video se Zelenským, aktivita jeho účtu na telegramu výrazně utichla. Na jeho místo ale nastoupily účty pojmenované Jiří Novák a začaly hojně šířit obdobné příspěvky jako on, a to mnohdy se zcela stejným textem. Později se do tohoto klubu přidaly např. i účty nazvané Deleted Account a Jakub.

Jméno Jiřího Nováka je také spojené i přímo s fungováním webu 42TČen. Právě na něj totiž byla doména 42TCen.cz zaregistrovaná.

Ačkoliv tedy Saryčev přestal být na svém telegramovém profilu po odhalení jeho identity aktivní, a Sputnik ČR dokonce oznámil uzavření své české redakce, aktivity tohoto kanálu pokračují dál. Saryčevovým anonymním „klonům“ se tak i nadále daří rozšiřovat ruskou propagandu na telegramu a zprostředkovaně i na další platformy, kde tento obsah vidí miliony uživatelů