Archivní dokumenty Polívkovu spolupráci s StB nedokazují
Meta fact-check 4. února 2025
Příspěvek šířený na Facebooku, síti X i Telegramu obsahuje snímek spisu Státní bezpečnosti (StB) se jménem herce Boleslava Polívky. Popisek Polívku označuje za udavače StB s krycím jménem GRAND. „Morální zrůda jako všichni udavači StB,“ dodává autor příspěvku. Stejný příspěvek na síti X sdílel také Štefan Harabin, bývalý slovenský ministr spravedlnosti.
Záznam StB
Snímek v příspěvku je reálný, stejný záznam si lze po zadání Polívkova jména vyhledat ve jmenné evidenci Archivu bezpečnostních složek. Výsledky hledání v tomto případě obsahují konkrétně dva spisy. Jako registrující útvar je zde uvedený SEO KS Brno (tj. statisticko-evidenční odbor Krajské správy Sboru národní bezpečnosti).
Starší ze záznamů pochází z roku 1977 a, jak ukazuje i záznam v příspěvku, obsahuje (.pdf, str. 52) jméno Boleslava Polívky i s odpovídajícím datem narození, krycím jménem a registračním číslem. Je ale klíčové poznamenat, že zde Polívka není uveden jako spolupracovník nebo agent Státní bezpečnosti. U jeho jména můžeme vidět dvě zkratky, přesněji KTS (kandidát tajné spolupráce) a PO (prověřovaná osoba). V novějším záznamu z roku 1987 už je Polívka veden (.pdf, str. 119) pouze jako prověřovaná osoba.
„Prověřovaná osoba“ ani „KTS“ není udavač StB
Jak Archiv bezpečnostních složek uvádí, „tzv. osobní spis prověřované osoby StB zaváděla k zakládání dokumentů tzv. prověrkového charakteru k osobě, o kterou se zajímala, ať už z toho důvodu, že z její strany očekávala potenciální nepřátelské jednání vůči režimu, nebo si ji vytipovala k tajné spolupráci“. To, že se někdo stal prověřovanou osobou tedy automaticky neznamenalo, že s StB spolupracoval. Naopak to mohlo svědčit o tom, že byl pro režim nedůvěryhodný.
Ani označení Kandidát tajné spolupráce neznamenalo, že byl člověk spolupracovníkem StB. Podle Archivu bezpečnostních složek člověk s takovým označením „musel splňovat jisté předpoklady pro spolupráci“, důležitou součástí přitom „bylo (nevědomé) prověření ‚kandidáta‘, které prováděl pracovník kontrarozvědky v závislosti na charakteru osoby a jeho předpokládané činnosti během spolupráce“. Prověřování přitom mohlo probíhat různými způsoby, např. i odposlechem či pozorováním.
Podle Archivu bezpečnostních složek docházelo v případě, že si Státní bezpečnost prověřovanou osobu vytipovala k tajné spolupráci, k převedení svazku do kategorie tajné spolupráce. Daný člověk by tak byl v záznamech označen např. jako „kandidát tajné spolupráce“ (KTS), případně „agent“ (A). Z Polívkových spisů víme, že do kategorie KTS spadal do roku 1983 (.pdf, str. 52), poté byla u jeho jména uvedena jen kategorie prověřované osoby (.pdf, str. 119).
Boleslav Polívka – „zájmová osoba“
V dokumentech dostupných v eBadatelně Archivu bezpečnostních složek je nicméně možné najít hned několik zmínek o Boleslavu Polívkovi, ze kterých vyplývá, že se StB o herce zajímala. V zápisu z února 1982 je přímo uvedeno, že Polívka je „naší zájmovou osobou“, a důstojník StB žádá o předání dalších poznatků.
V dalších dokumentech se Polívkovo jméno objevuje v souvislosti s jeho divadelními výjezdy na Západ nebo kvůli jeho kontaktům s pro režim nepohodlnými osobami v Československu i v cizině. StB se například zajímala o Polívkův výjezd do Kanady v roce 1988, kde se setkal s československými emigranty a dostal nabídku na rozhovor pro české vysílání BBC, prověřovala ho také kvůli spolupráci s režisérkou Věrou Chytilovou. Žádná zmínka o tom, že by sám Polívka byl v kontaktu s StB nebo že by jakkoliv spolupracoval ale ve spisech není k nalezení.
Pro ilustraci toho, že označení za prověřovanou osobu neznamenalo automaticky spolupráci s režimem, je nakonec vhodné zmínit i to, že pod značkou PO byla v záznamech StB po nějaký čas vedena například i zpěvačka a signatářka Charty 77 Marta Kubišová, než byla v dokumentech označena za osobu nepřátelskou. Jako kandidáti tajné spolupráce byli ve spisech StB vedeni mj. Michael Kocáb nebo Zdeněk Svěrák, ani ti však podle dostupných dokumentů s komunistickou tajnou policií nespolupracovali.
Závěr
Ačkoliv je sdílený záznam v protokolu StB pravý, Polívkovu spolupráci se Státní bezpečností to nedokazuje. Boleslav Polívka byl veden jako prověřovaná osoba, respektive kandidát tajné spolupráce. Takové zařazení do protokolů StB žádnou spolupráci neprokazuje, z dostupných zmínek ve spisech naopak vyplývá, že se StB o Polívku zajímala a prověřovala ho kvůli jeho kontaktům s pro režim nepohodlnými osobami. Příspěvek, který Boleslava Polívku označuje za udavače StB, jsme proto v rámci naší spolupráce s Facebookem označili jako nepravdivý.
Podobné příspěvky, které ze spolupráce s StB obviňovaly herce, politiky či sportovce, jsme v minulosti ověřovali už několikrát. Šlo například o Dominika Haška, Zdeňka Svěráka nebo Václava Havla, Petra Pavla, Petra Pitharta, Michaela Kocába, otce Danuše Nerudové či Petra Fialu.