Smyšlené citace prezidenta Pavla

Na Facebooku se šíří příspěvek s údajnými výroky prezidenta Pavla. Ten měl mj. podpořit odchod do důchodu nejdříve v 68 letech, vyzvat k likvidaci Ruska nebo navrhnout Janu Černochovou jako vhodnou nástupkyni generálního tajemníka NATO. Všechny citace jsou nicméně smyšlené a neodpovídají ani jiným veřejným vyjádřením Petra Pavla.

Meta fact-check 5. dubna 2023

Podle staršího facebookového příspěvku, který se na facebooku opět začal šířit na konci března 2023, měl prezident Petr Pavel mj. říct, že ruští sportovci by neměli „soupeřit se sportovci z civilizovaného světa“. Dále měl Pavel uvést, že „jsme ve válce a oběti k válce patří, v prvé řadě musíme zlikvidovat Rusko, až poté se můžeme začít věnovat problémům v ČR“ a podpořit zvýšení věku odchodu do důchodu alespoň na 68 let či doporučit ministryni obrany Janu Černochovou do funkce generální tajemnice NATO vzhledem k tomu, že údajně „má předpoklady k řešením problémů vojenskou cestou, nikoliv k diplomatickým jednáním, která nevedou k ničemu.

Zdroj: Facebook

Jednotlivá tvrzení jsme vyhledávali v médiích, na profilech prezidenta na sociálních sítích, na webu Hradu a v mediální databázi Newton, ani jedno z nich nicméně neodpovídá veřejným vyjádřením Petra Pavla. Citace jsou tedy zjevně smyšlené, v následujících odstavcích se ale zaměříme na jiná vyjádření prezidenta k tématům zmíněným ve facebookovém příspěvku.

Účast ruských sportovců na olympiádě

Prezident Pavel se k otázce přítomnosti ruských a běloruských sportovců vyjádřil například v rozhovoru pro Deník.cz: „Jsem přesvědčen, že bychom měli být zásadoví a dokud nebude konflikt ukončen a Rusko nenajde způsob, jak se vrátit k běžným mezinárodním vztahům, měla by izolace Ruska být kompletní a důsledná. Tedy včetně sportovců.

Jak pro Deník.cz tak pro Českou televizi pak prezident Pavel uvedl, že umožnění sportovní reprezentace by Rusku a Bělorusku dala „možnost sport propagandisticky zneužít“. Podobný postoj zopakoval i na tiskové konferenci v Moravskoslezském kraji 29. března. Nejsou však dohledatelná žádná vyjádření, kde by Petr Pavel mluvil o možnosti soupeření ruských se „sportovci z civilizovaného světa“.

Sankce vůči Rusku

V den napadení Ukrajiny Ruskem Petr Pavel na svém twitterovém účtu uvedl, že je potřeba „jednotně uplatnit veškeré myslitelné sankce vůči Rusku“. Petr Pavel také uvedl, že by se vůči Rusku měly uvalit „nejtvrdší sankce“ i v případě, že nás přijetí takových sankcí bude „ekonomicky bolet“.

Od té doby se k sankcím vůči Rusku vyjádřil například během předvolební kampaně v rozhovoru pro týdeník Reflex (video, čas 10:26), kde uvedl, že sankce přijaté vůči Rusku po invazi na Ukrajinu jsou pro Federaci „velice citelné“. V lednu 2023 v Otázkách Václava Moravce prezident Pavel na otázku sankcí uvedl (video, čas 43:08), že sankce „zcela objektivně podvazují možnost Ruska investovat více peněz do války na Ukrajině“. Avšak v žádném z jeho nedávných komentářů pro média či na sociálních sítích neřekl, že by se měly sankce proti Rusku ještě zpřísňovat.

V žádném z jeho veřejných vyjádření jsme nedohledali zmínku o likvidaci Ruska. V živém přenosu na svém facebookovém profilu z 25. února 2023 Petr Pavel naopak řekl (video, čas 36:28), že „ani my bychom neměli mít zájem na tom, aby se Rusko zhroutilo, protože zhroucené Rusko by bylo opravdu velkým problémem“.

Důchodová reforma

Petr Pavel se k otázce důchodové reformy vyjadřoval opakovaně. Souhlasí se současnou vládou Petra Fialy, „že zpomalení růstu penzí za stávající situace je nezbytné“. Při podepsání snížení valorizace penzí ovšem vyjádřil určité výhrady ke komunikaci vlády. Vyslovil také porozumění námitkám opozice.

Petr Pavel nicméně nevyslovil souhlas s posunutím věkové hranice odchodu do penzí na 68 let. Na tiskové konferenci v Hrzánském paláci po podepsání novely zákona k možnosti posunutí hranice řekl (video, čas 2:43): „Když se budeme bavit o možném prodloužení věku odchodu do důchodu, je potřeba říct, že tady bude zapotřebí velké flexibility, protože není možné stanovit jednu dobu pro všechny profese.

Vztah k Číně

rozhovoru pro britský deník Financial Times Petr Pavel řekl: „Čína a její režim není v tuto chvíli přátelskou zemí, není slučitelná se západními demokraciemi v jejich strategických cílech a zásadách. Pro americké CNN prezident Pavel uvedl (video, čas 10:50), že Čína potřebuje „aby Rusko nebylo příliš silné, ale aby se také nezhroutilo, jelikož Rusko bude jejím přirozeným spojencem proti Západu“. Z veřejně dohledatelných vyjádření však Prezident Pavel státy k sobě nepřirovnal způsobem, jako to udělal autor facebookového příspěvku.

Jens Stoltenberg a Jana Černochová

Petr Pavel se k možnému odchodu Jense Stoltenberga z pozice generálního tajemníka Severoatlantické aliance vyjadřoval v rozhovoru pro Blesk.cz. V rozhovoru (video, čas 20:36) uvedl, že „Jens Stoltenberg už byl ve funkci prodloužen několikrát a ukázal, že je člověkem na správném místě, protože Alianci prováděl opravdu velice složitým obdobím, a myslím, že velice úspěšně. Na druhou stranu je přece jenom důležité, aby i v takto významných funkcích docházelo k nějaké rotaci. A po tak dlouhé době, ve které Jens Stoltenberg v této pozici je, už by zřejmě nejenom on už si zasloužil trochu oddech, ale také aby Aliance dostala do čela možná někoho jiného, kdo přinese zase trochu jinou perspektivu, jinou zkušenost.

Z dohledatelných veřejných prohlášení Petr Pavel ale nikdy nezmiňoval, že by Stoltenberga mohla nahradit ministryně obrany Jana Černochová. Neřekl ani to, že by měla předpoklady „k řešení problémů vojenskou cestou, nikoliv diplomatickým jednáním, která nevedou k ničemu, jak uvádí autor smyšlených výroků na Facebooku.

Závěr

Všechny citace, které facebookový příspěvek připisuje Petru Pavlovi, jsou tedy smyšlené. Prezident Pavel se ani nikde veřejně nevyjádřil obdobným způsobem: nikdy netvrdil, že by ruští sportovci byli necivilizovaní, že by se Rusko mělo zničit, nebo že by Češi měli chodit do důchodu nejdříve v 68 letech. Netvrdil ani, že by měla Jana Černochová nahradit generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga. Facebookový příspěvek jsme z těchto důvodů označili v rámci naší spolupráce s Facebookem jako nepravdivý.

Doplňme, že údajná tvrzení prezidenta Pavla jako první zveřejnil Aleš Svoboda, jehož obdobnými smyšlenými příspěvky jsme se v minulosti opakovaně zabývali, mj. před prezidentskými volbami, kdy šířil smyšlené citace Petra Pavla.