Demagog.cz

Radim Fiala
Radim Fiala (SPD)
Předseda poslaneckého klubu SPD
Designovaný premiér Fiala tak řekl, že pan prezident udělal státnický krok (v souvislosti se jmenováním navržených ministrů, pozn. Demagog.cz).
Události, komentáře, 13. prosince 2021
Právní stát
Sněmovní volby 2021
Poslanecká sněmovna

Tento výrok byl ověřen jako pravda

Odůvodnění

„Chtěl bych ocenit státnický krok pana prezidenta,“ uvedl designovaný premiér Petr Fiala na tiskovém brífinku po jednání s Milošem Zemanem. Označil tak rozhodnutí prezidenta jmenovat jeho vládu i přes výhrady ke kandidátu na ministra zahraničí.

Radim Fiala bezprostředně před tímto výrokem uvedl, že sám považuje rozhodnutí prezidenta Zemana za státnický krok. Prezident Zeman totiž i přes své výhrady přislíbil jmenovat vládu Petra Fialy včetně kandidáta na ministra zahraničí Jana Lipavského. Radim Fiala tak upozorňuje na to, že premiér Petr Fiala se o prezidentově rozhodnutí vyjádřil stejně jako on.

Designovaný premiér Petr Fiala se sešel s prezidentem Zemanem v pondělí 13. prosince 2021, aby spolu jednali o postupu při jmenování nové vlády. Prezident původně nechtěl jmenovat kandidáta na ministra zahraničí Jana Lipavského. Po jednání ale Petr Fiala na brífinku oznámil, že prezident vládu v pátek 17. prosince jmenuje v takové podobě, v jaké mu ji navrhl. Fiala rozhodnutí skutečně označil (video, čas 0:26) za státnický krok, který oceňuje.

Abychom mohli měřit návštěvnost webu, potřebujeme Váš souhlas se zpracováním osobních údajů prostřednictvím cookies. Více o zpracování osobních údajů