Demagog.cz

Jan Hrnčíř
Jan Hrnčíř (SPD)
Poslanec
Koalice využila svého práva, co jí dává jednací řád, a zkrátila třeba výstup řečníků na 10 minut.
Události, komentáře, 17. února 2022
Poslanecká sněmovna

Tento výrok byl ověřen jako pravda

Odůvodnění

Vládní poslanci při projednávání novely pandemického zákona dne 16. února odhlasovali návrh, kterým v souladu s ustanoveními jednacího řádu Sněmovny došlo ke zkrácení vystoupení poslanců v rozpravě na maximálně 10 minut. Návrh se netýkal vystoupení poslanců s přednostním právem.

Dle § 59 odst. 1 jednacího řádu Poslanecké sněmovny se Sněmovna může „k projednávanému bodu usnést (…) na omezení řečnické doby, která nesmí být kratší než deset minut“. 

V souladu s jednacím řádem pak ve středu 16. února během projednávání novely pandemického zákona předložil poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL) návrh, aby poslanci mohli v rozpravě vystoupit vždy jen jednou, a to na maximálně 10 minut. Pro návrh hlasovali jen vládní poslanci ODS, Pirátů, KDU-ČSL, STAN a TOP 09. Z těchto důvodů hodnotíme výrok jako pravdivý.

Na závěr nicméně doplňme, že se omezení netýkalo poslanců s přednostním právem, tedy členů vlády, předsedů poslaneckých klubů nebo předsedů sněmovních stran. Vystoupit tak následně mohl například předseda hnutí SPD Tomio Okamura se svým 1,5 hodinovým projevem.

Abychom mohli měřit návštěvnost webu, potřebujeme Váš souhlas se zpracováním osobních údajů prostřednictvím cookies. Více o zpracování osobních údajů