Alexandr Vondra
Komunisti (…) jsou tam (v Evropském parlamentu, pozn. Demagog.cz) úplně zelení jak brčál.
Tento výrok byl ověřen jako
Zkrácené odůvodnění
Komunisté svou změnou barvy sice velmi věrně napodobují chameleona, nejsou ale tak zelení, jak by se na první pohled mohlo zdát. To nám potvrdil i expert na slovo vzatý, Rákosníček.
Plné odůvodnění
Europoslanec Alexandr Vondra tímto erudovaným výrokem přispěl do debaty o snižování emisí v automobilové dopravě, kdy Mikulášovi Peksovi (Piráti) vyčetl, že se v Europarlamentu v jedné frakci paktují s komunisty. Nutno dodat, že pirátští europoslanci jsou členy jiné skupiny než jediná zástupkyně KSČM, Kateřina Konečná.
Komunisté jsou v Česku bezpochyby rudí – vzpomeňme např. na Martu Semelovou a její neochvějnou podporu Klementa Gottwalda nebo tvrzení, že invaze vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 byla „internacionální pomoc“. Někdejší místopředseda strany Josef Skála pak popíral, že viníkem katyňského masakru byl Sovětský svaz.
I přes vzdálenost rudé a zelené barvy (viz obrázek níže) se ale komunistům cestou do Bruselu daří mírně zelenat. Přeci jen je Konečná členkou frakce Konfederace Evropské sjednocené levice a Severské zelené levice. Vypadá to tak, že jméno skupiny hovoří za vše. Barevná transformace ale zjevně není dokonalá, jelikož prim v zelené barvě nedrží nikdo jiný než Skupina zelených.
Sami si netroufáme definitivně určit, jakého přesného odstínu zelené komunisté v Evropském parlamentu dosahují. Pro radu jsme se tedy vydali za mlhu hustou tak, že by se dala krájet (a dost možná ještě dál), k rybníčku Brčálník. Tam nám Rákosníček, odborník a nezpochybnitelná kapacita v oboru, potvrdil, že se komunisté o barevnou transformaci sice pokouší, jejich snahy ale nepadají na úrodnou půdu a odstínu brčálově zelené zdaleka nedosahují.
Zároveň nás tento expert upozornil na to, že brčál (jinak také zvaný barvínek) může mít i barvu fialovou. My mu touto cestou za jeho cennou pomoc ještě jednou moc děkujeme a do nového roku mu přejeme vše dobré.