Andrej Babiš
ANO

Andrej Babiš

Biopaliva zavedl jako první v Evropě pan Lux za podpory oblíbence Svobodných pana Klause.
Výroky od čtenářů, 1. ledna 2014

Tento výrok byl ověřen jako

nepravda

Plné odůvodnění

Andrej Babiš se takto vyjádřil na online chatu iDnes.cz 8. 10. 2013.

Na základě dohledaných dat hodnotíme výrok jako nepravdivý, protože Rakousko zavedlo biopaliva dříve než Česká republika.

Andrej Babiš podle všeho naráží na projekt podpory bioetanolu z roku 1996 vlády V. Klause. Návrh projektu připravilo Ministerstvo zemědělství, které tehdy vedl J. Lux. V ČR ale již od roku 1992 probíhala podpora produkce MEŘO – metylesteru řepkového oleje, což je také typ biopaliva, a tento návrh se tedy nedá označit za první.

Podle veřejně dostupných informací je navíc skutečným průkopníkem v oblasti biopaliv v Evropě Rakousko. V zemi vznikla první továrna na produkci biopaliva již v roce 1985. Legislativní standardy pro využívání těchto paliv zavedla země (pdf., s. 797) v roce 1991. V následujícím roce byly podobné standardy přijaty ve Francii a v roce 1994 také v Německu.

Výrok jsme zmínili

Ověř to!

Výroky od čtenářů, 1. ledna 2014

Novoroční balíček výroků z aplikace Ověř to! Ondřej Liška, Jan Farský, Miroslav Kalousek, Petr Mach, Jaroslava Jermanová, Andrej Babiš, Zakaría Nemrah, Vít Bárta, Jan Korytář, Miloš Zeman a Tomio Okamura pod dohledem Demagog.cz...