Kouřová clona?

Jedním z často diskutovaných témat ve spojitosti s Evropskou unií se v poslední době stal boj proti kouření, který je prosazován prostřednictvím směrnice o regulaci tabáku obecně i regulaci tabákového průmyslu v členských zemích. Kolem této problematiky se strhl politický boj, kdy na jedné straně stojí argumenty zdraví společnosti, úmrtí kuřáků apod., na straně druhé je tato regulace kritizována jako nesmyslný zásah do svobody jednotlivce a v neposlední řadě také jako útok na celý jeden sektor podnikání. Tento problém zmínil např. ministr Bendl pro ČT (<a href="http://zpravy.idnes.cz/bendl-a-heger-se-dostali-do-sporu-kvuli-protitabakovym-zakonum-pvf-/domaci.aspx?c=A130322_122700_domaci_hv">iDnes</a>): "To je socialismus, se kterým vstupuje Evropská komise do podnikatelského sektoru. Způsobem, že bude říkat, co smí a nesmí na svých krabičkách dělat".&nbsp;<br><br><div>Odlehčeným způsobem popisuje střet zastánců a odpůrců kouření krátce také legendární seriál Jistě, pane premiére v epizodě "<a href="http://www.youtube.com/watch?v=ImRcojN9elQ">Kouřová clona</a>" (video Youtube).<br><br><div><div>Autor tohoto textu si neklade za cíl rozhodnout střet mezi zastánci a odpůrci samotné směrnice, resp. regulace kouření, ale nabídnout výstupy projektu Demagog.cz, který v souvislosti s novou evropskou legislativou ověřil několik výroků českých politiků, z nichž tři jsou europoslanci zvolení za Českou republiku.</div><br><div>Část výroků padlo v diskuzi ministra zdravotnictví Leoše Hegera z TOP09 a europoslankyně Zuzany Roithové (KDU-ČSL) v <a href="http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1126672097-otazky-vaclava-moravce/213411030500324/">Otázkách Václava Moravce</a>&nbsp;(video), zbývající výroky europoslanců Milana Cabrnocha (ODS) a Pavla Poce (ČSSD) pak pronesli oba jmenovaní pro <a href="http://www.rozhlas.cz/zpravy/ekonomikavevrope/_zprava/europoslanci-projednaji-omezeni-emisi-u-aut-i-tabakovou-smernici--1190050">Český rozhlas</a>.</div><br>Samotná směrnice obsahuje řadu poměrně výrazných změn v oblasti kouření, které popisují ve svých výrocích i naši politici. Proč však má být takové opatření vůbec přijato, jaký je jeho cíl, dopady, a z jakých postojů vychází? Částečné vysvětlení nabízejí výroky europoslance Poce a ministra Hegera.<br><br></div></div>

Ověřili jsme

Jinéze dne28. března 2013,

Řečníci s počty výroků dle hodnocení

Milan Cabrnoch

0
0
0

Leoš Heger

0
0

Pavel Poc

0
0
0

Zuzana Roithová

0
0
0

Pavel Poc

Tabákovému průmyslu ročně zemře na následky kouření 700 tisíc zákazníků, to je fakt.
Jiné, 28. března 2013
Pravda

Internetové stránky Evropské komise v části Veřejné zdraví-kouření zcela konkrétně uvádí, že: "(...) Tabák je nejrozšířenějším zdravotním rizikem, kterému lze předejít, a každoročně má na svědomí téměř 700 000 případů předčasného úmrtí. Předčasně umírá přibližně 50 % kuřáků (v průměru o 14 let dříve než zbytek populace)."

Vzhledem k informaci o fenoménu předčasného úmrtí kuřáků v EU je výrok hodnocen jako pravdivý.

Leoš Heger

No tak já si myslím, že je potřeba také říct, že v důvodové zprávě bylo, že by se snížilo pravděpodobně kouření asi o dvě procenta u nás, takže to není žádná tragédie.
Jiné, 28. března 2013
Pravda

V důvodové zprávě (.pdf) k navrhované revizi evropské směrnice o tabákových výrobcích jsou detailněji popsány souvislosti a důvody vedoucí k vytvoření daného právního předpisu. Součástí důvodové zprávy je také dokument (.pdf) hodnotící vliv navrhovaných změn a právě v této části se nachází i informace, kterou uvedl ministr Heger. Dokument předpokládá, že konzumace tabákových výrobků se sníží o 2 % během prvních 5 let, po kterých bude nová směrnice v platnosti. Tyto informace jsou uvedeny na straně 59 v odstavci s názvem Indirect Impact.

Na základě těchto údajů hodnotíme tvrzení ministra zdravotnictví jako pravdivé.

Pro bližší uvedení situace uvádíme, že současná směrnice o tabákových výrobcích (2001/37/ES) je z roku 2001. Jak uvádí tisková zpráva Evropské komise, navrhovaná revize spočívá v uložení nových a přísnějších pravidel na výrobu, obchodní úpravu a prodej tabákových výrobků.

Pavel Poc

To znamená, že proti dnešnímu stavu by 75 procent zadní i přední plochy krabičky bylo vyhrazeno pro varovný text a velkou fotografii, plus přibude informace o možnosti odvykání kouření. (na základě směrnice EU - pozn. Demagog.cz)
Jiné, 28. března 2013
Pravda

Zmíněná směrnice (.pdf - str. 32 - anglicky) skutečně obsahuje tato europoslancem Pocem zmíněná nařízení.

V článku 9, bodě 1c) se uvádí, že každá krabička bude muset mít zdravotní varování, které bude pokrývat 75 % obalu z obou stran a také vnější obal.

Bod 1b) pak obsahuje povinnost informovat o možnostech odvykání kouření, kdy uvádí, že krabičky na sobě mají mít informaci pro kuřáky jako jsou telefonní čísla, emailové adresy a/nebo internetové stránky, které slouží k informování konzumentů o odvykacích programech.

Výrok Pavla Poce je tudíž pravdivý.

Milan Cabrnoch

Ve směrnici se navrhuje, aby se zakázalo vyrábět například cigarety s příchutí, aby se zakázalo vyrábět tenké cigarety, takzvané slim. Také, aby se zakázalo vyrábět cigarety v balení, která jsou líbivá a podobně.
Jiné, 28. března 2013
Pravda

V evropské směrnici (velmi zkráceně) o regulaci tabáku a tabákového průmyslu je skutečně zmíněn bod, který by zakázal vyrábět Cabrnochem zmíněné druhy cigaret.

Na straně 18 směrnice (.pdf - anglicky), v bodě 23 se zcela konkrétně uvádí, že jak zmíněné druhy cigaret, tak i samotná balení budou zakázána.

Informaci o zákazu "light cigaret" uvádí na svém webu také Evropská komise (sekce Veřejné zdraví - kouření).

Zuzana Roithová

Gesčním výborem je jiný výbor, pro zdravotnictví (v otázce směrnice boje proti kouření v EP). Já jsem ve výboru pro vnitřní ochranu spotřebitele...
Jiné, 28. března 2013
Pravda

Směrnice (2012/0366 COD - anglicky.) upravující mimo jiné výrobu, prezentaci a prodej tabákových produktů spadá (Key players - committee responsible) pod výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI). Zuzana Roithová je členkou výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů (IMCO).

Zmíněná směrnice má doplnit již existující směrnici Evropského parlamentu a Rady (2001/37/ES) ze dne 5. června 2001. Momentálně čeká v Parlamentu na první čtení.

Leoš Heger

Tak já musím říct, že Ministerstvo zdravotnictví velmi usilovně bojovalo ve vládě, aby dostalo gesci nad touhle evropskou směrnicí (na regulaci tabákového průmyslu - pozn. Demagog.cz). Ale ta tradice asi desetiletá ještě před vstupem do Evropské unie byla, že tabák patří k oblasti potravin. V zákoně o potravinách se o něm mluví a tak tradičně ta gesce je na Ministerstvu zemědělství.
Jiné, 28. března 2013
Neověřitelné

Výrok ministra Hegera je odůvodněn jako neověřitelný, neboť sice správně popisuje českou legislativu i gestora evropské směrnice na úrovni české vlády, nicméně se nám již nepodařilo dohledat ministrem zmíněný boj o zisk gesce nad touto směrnicí.

Jak vyplývá z návrhu jednání (.pdf) o zmíněné směrnici z 16. ledna 2013 ve Výboru pro EU na vládní úrovni, je předkladatelem české pozice ministr zemědělství Bendl. Usnesení sněmovního výboru (.doc) pro evropské záležitosti z 24. ledna letošního roku pak zcela jasně uvádí (str. 6 - "Stanovisko vlády"), že gestorem návrhu směrnice na české straně je Ministerstvo zemědělství.

Zákon o potravinách, který Leoš Heger zmiňuje, skutečně řadí tabák k oblasti potravin. Toto legislativní opatření (zákon - .pdf), které bylo přijato v roce 1997 (přijetí 24. duben - účinnost 1. září), má celý název Zákon č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů. Z výše uvedeného tedy vyplývá, že před vstupem do EU byl tabák řazen k oblasti potravin asi 7 let.

Leoš Heger

Ten nový zákon evropský mluví o průmyslu (myšlen tabákový průmysl - pozn. Demagog.cz) převážně o jeho regulacích. Zákon, který my máme už připravený a jde teďka do připomínkového řízení, ten mluví o ochraně spotřebitele.
Jiné, 28. března 2013
Pravda

Výrok hodnotíme jako pravdivý. Nová evropská směrnice (.pdf - anglicky) se zabývá převážně regulací v oblasti označení tabákových výrobků a jejich uvádění na trh, prodejem a zahraniční distribucí. Aktuální návrh ministerstva zdravotnictví, který byl představen v lednu 2013, upravuje především zákaz kouření v restauracích, omezení prodeje tabákových výrobků, ale také alkoholu.