Demagog.cz

Silvestrovské veselí 2020

Jakou podobnost lze vysledovat mezi Alenou Schillerovou a Davidem Copperfieldem? Dokáže na zahrádce vyrůst lékařská péče a kdo vede sněmovní žebříček v pěstitelských aktivitách? Muselo být Mynářovo prase kvůli nedostatku krmiva z kuchyně penzionu předmětem zabijačky? Jako každý rok přinášíme výroky našich politiků, které mnohdy probudily pobavený úsměv na tváři. Tentokrát jsme se pustili i do praktických pokusů, ke kterým nás inspirovalo tvrzení hanáckého senátora Ošťádala a poslance Kalouska. VAROVÁNÍ: Obsahuje humor. Neberte vážně.

Ověřili jsme
Silvestrovské zábavné vydání ze dne 21. prosince 2020

1 z celkově 7 ověřených výroků

Miloš Zeman

Miloš Zeman

To prase nebylo nemocné, to prase bylo hladové, a to prase bylo hladové proto, protože penzion je zavřený, takže zbytky potravin, kterými se to prase krmilo, neexistují, a prase by umřelo hlady.

Miloš Zeman se dopouští zavádění, protože ač byla kuchyně penzionu zavřená, nepředpokládáme, že by se v ní vařil šrot pro prasata. Pro výživu prasete je také možné zakoupit krmnou směs, nevíme ale, zda prase trpělo potravinovými alergiemi.

skrýt celé odůvodnění

Prezident Zeman v dubnu letošního roku pro Frekvenci 1 reagoval na zabijačku prasete provedenou hradním kancléřem Vratislavem Mynářem, která proběhla v první vlně koronavirové epidemie a v době, kdy byly hromadné akce zakázány. Miloš Zeman pravdivě poukazuje na uzavření ubytovacích zařízení kvůli nouzovému stavu. 

Hlavní část výroku se týká výživy a výkrmu prasat. Odborná literatura (Farmář 12/2016) praví, že „klasickými krmivy pro prasata byly a stále jsou ječný šrot, pařené brambory a odstředěné mléko“. Pařené brambory a mléko snad mohlo pocházet z kuchyně penzionu, ječný šrot už tak běžný pro restaurační zařízení není.

Server dále uvádí: „Pro chovatele, kteří si chtějí vyrábět krmné směsi, jsou k dispozici premixy (koncentráty) bílkovin, minerálií a vitamínů. V současné době se uplatňují tři způsoby krmení prasat, kterými jsou zkrmování pouze kompletních krmných směsí, zkrmování běžně dostupných komponentů (nejčastěji čerstvých krmiv) a doplňkových směsí a kombinované krmení (v období, kdy jsou k dispozici vhodná krmiva, se krmí doplňkovou směsí a v dalším období se krmí kompletní směs).“

Krmné směsi pro prasata tak bylo možné zakoupit, pro představu se ceny pohybují okolo 300 Kč za 25 kg krmné směsi, a právě zde se tak Miloš Zeman dopouští zavádění. 

Obrázek ilustrační (zdroj: Google Nákupy po zadání klíčového slova „krmná směs pro prasata“) 


Nicméně z tvrzení Miloše Zemana nelze vysledovat, zda toto konkrétní Mynářovo prase netrpělo například potravinovou intolerancí či alergií. V tom případě mohlo být skutečně velmi nákladné pořídit pro prase speciální krmnou směs, protože penzion byl zavřený a následná schopnost živit prase zastavena.