Demagog.cz

David Witosz
David Witosz
My jako Pirátská strana jsme lidé, kteří v politice aktivně nyní nejsou. Předvolební debata České televize, 14. září 2018

Tento výrok byl ověřen jako zavádějící

Odůvodnění

Je pravdou, že žádný ze dvou kandidátů Pirátů nejde do voleb z politické funkce, ale civilního zaměstnání. Přesto dojem, že do politiky nahlížejí poprvé až v těchto volbách, je iluzorní.

Předpokládejme, že Witosz mluví o lokální buňce Pirátů. Celorepublikově totiž v parlamentních volbách z roku 2017 obdrželi 547 393 hlasů s 10,79 % a skončili jako třetí, kromě toho jejich zastupitele najdeme i na těch největších radnicích v Brně a Praze. Podle toho, jak byli pirátští kandidáti v Ostravě představeni, v současné době přichází z civilních profesí. David Witosz přesto fungoval na (byť symbolicky) placené funkci odborného asistenta poslance Polanského, kde měl dle vlastních slovmožnost poznat politiku zblízka“. Sám také přiznává, že s Piráty spolupracuje pátým rokem, kandidovat do Poslanecké sněmovny však odmítl.

Andrea Hoffmanová, druhá kandidátka Pirátů v Ostravě, (neúspěšně) kandidovala již v roce 2014, a to za Zelené do Evropského parlamentu. Za Piráty (neúspěšně) kandidovala do krajských voleb v roce 2016, loni také jako pirátská čtyřka do voleb v Poslanecké sněmovně.