Tomio Okamura
V osmdesátých letech (...) se nosil batoh na zádech. A ženy kabelku měly na boku v metru. Dnes poté, co jsme vstoupili do Evropské unie, tak se změnila móda. Nová móda z Evropské unie. Batoh se nosí na břiše a kabelka, takhle ji mají ženy před sebou, (...) aby je neokradl v metru.
Tento výrok byl ověřen jako
Zkrácené odůvodnění
Na základě dostupných informací nelze jednoznačně potvrdit ani vyvrátit, že by móda těchto stylů nošení kabelek a batohů pocházela z Evropské unie.
Plné odůvodnění
Pro začátek je důležité zmínit, že Česká republika vstoupila do Evropské unie 1. května 2004, kdy Evropská rada rozhodla, v souladu se stanoviskem Evropské komise, o jejím přijetí.
Dovolte nám také, pro zjednodušení, rozdělit hodnocení tohoto výroku (video, čas 12:35), na dvě podkapitoly, a to na podkapitolu batoh a podkapitolu kabelka.
Batoh
Problematika výroku se může nacházet již v pojmu „batoh“. Batohem lze, dle odborných slovníků ze 60. let i ze současnosti, nazvat „zavazadlo s dvěma popruhy určené k nošení na zádech“. Podle webu iDNES.cz se tak označuje také přebytečný břišní tuk, kterým Češi rozhodně nezačali disponovat až 1. května 2004. Takzvaný batoh na břiše měl, mimo jiné, také bývalý prezident Československa Klement Gottwald, soudě podle kulatého obličeje a napnutého saka. Za své vlády mezi lety 1948–1953 přitom nemohl být ovlivněn módou v Evropské unii, jelikož ta vznikla až v roce 1993. Poměrně populární byl tento druh předního batohu v 80. letech, například mezi herci filmu Slavnosti sněženek či Vesničko má středisková.
Další možný výklad slovního spojení „batoh na břiše“ rovněž není moderní výdobytek Evropské unie. Živočišná skupina vačnatců nosí primitivní batoh na břiše již od dob druhohor, kdy se vyvinula. Do Evropy se pak vačnatci dostali kolem roku 1500 (.pdf, str. 1), kdy dovezl Vincente Pinzón vačici na španělský královský dvůr. Evropská unie jako taková ale vznikla až v roce 1993, tedy přibližně 493 let po dovezení prvního vačnatce do Evropy. Tento trend tak již z logiky věci nemůže pocházet z Evropské unie. Dle odborných zdrojů se totiž první vačnatci začali vyskytovat (.pdf) pravděpodobně v Severní Americe.
Kabelka
U kabelky už je tento problém složitější. Pokud se totiž řekne slovní spojení „kabelka před sebou“ většina z nás si vybaví královnu Alžbětu II., která byla svými ikonickými kabelkami proslulá po celém světě. Pokud se podíváme na namátkovou fotografii, zjistíme, že královna skutečně drží kabelku před sebou.
Podle níže uvedených fotografií lze říci, že módu nošení kabelek před tělem nepřinesla Evropská unie jako taková, ale pouze královna její bývalé členské země, Alžběta II. Královna byla totiž jedinou představitelkou evropské země, která tímto stylem nošení kabelky proslula.
Toto tvrzení potvrzuje například bývalá německá kancléřka Angela Merkel, která svou kabelku nosila ráda vedle sebe, ne však před sebou. Jako bývalá německá kancléřka byla jednou z čelních představitelek Evropské unie, nelze tak generalizovat a říci, že by se jednalo o jakousi unijní módu.
Fakt, že není možné takto zobecňovat, potvrzuje mimo jiné také současná předsedkyně Evropské komise, Ursula Von Der Leyen, která dle dostupných zdrojů většinou nosí svou kabelku přes rameno, ne před tělem. Někdo by mohl argumentovat faktem, že fotografie je pořízena v roce 2012, tedy v roce, kdy zastávala Leyen post německé ministryně práce a sociálních věcí. Nutno ale podotknout, že už v roce 2012 bylo Německo součástí Evropské unie.
Na závěr je tedy nutné říct, že není možné považovat nošení kabelek před tělem za jakousi unijní módu, jak nám dokazují fotografie jednotlivých evropských političek. Ano, Alžběta II. nosila kabelku před tělem již před Brexitem, byla ovšem v Evropském prostoru spíše raritou.