Ověř to! Ověřeno!

Publikováno 12. května 2013

Demagog.cz spustil v minulých dnech novou aplikaci, která dává šanci přímo uživatelům internetu vytáhnout si některý z faktických výroků českých politiků a poslat jej našemu týmu na ověření. Po startu této aplikace jsme obdrželi řadu podnětů, z nichž bylo prostřednictvím "preferenčního hlasování" vybráno 5 výroků, které získaly největší podporu. 

Výroky, které jsme ověřili, jsou velmi různorodé. Není zde více výroků od jednoho politika, tématicky jsou také odlišné. Co vás vlastně zajímalo?

Předně to byl Ústavní soud, resp. jeho noví členové. Ve veřejném prostoru se zpravidla vede diskuze o kandidátech na ústavní soudce, předseda Senátu Štech popisoval zejména fakt, že nově zvolení soudci jsou osoby velmi uznávané a kompetentní (Aktuálně.cz).

Pavel Bém, poslanec ODS a bývalý primátor Prahy ve svém výroku řeší další diskutovanou aktuální otázku. Mluví o tzv. anonymních akciích, které jsou již několik let diskutovány širokou veřejností. Tento svůj konkrétní výrok pak uvedl v diskuzi na Českém rozhlase (audio - 14:00). 

Předseda Strany svobodných občanů, Petr Mach, v rozhovoru pro web Reformy.cz mluvil o praktickém vykonávání politiky v Lichtenštejnsku, tamní stav pak hájil směrem k realitě České republiky.

Pražská ODS zaujala díky třenicím mezi jejími výraznými členy natolik, že se nakonec sešly k ověření hned 2 výroky, které naše čtenáře zaujaly. Poslanec Boris Šťastný, který opustil post pražského zastupitele, mluvil pro Lidovky.cz právě o svém odchodu z velkého pražského zastupitelstva. Bohuslav Svoboda, primátor Prahy a Šťastného politický oponent posledních měsíců, pak pro Novinky.cz okomentoval stav v místní buňce ODS na Praze 12.

Výroky

Milan Štěch

Milan Štěch: „Fenyk, Sládeček a Filip byli označováni za velmi zkušené a uznávané profesory práva, za Tomkovou je pak velká praxe i z Legislativní rady vlády, uvedl již dříve předseda Senátu Milan Štěch.“

Pavel Bém

Pavel Bém: „V České republice máme zhruba 23 tisíc akciových společností, zhruba 21 tisíc z nich má akcie v listinné podobě. Zhruba 60% z těchto akciových společností, to znamená téměř 13 tisíc, má akcie na doručitele, nebo, jinými slovy, má anonymní akcie.“

Petr Mach

Petr Mach: „Ideální stav je, když se politika dělá ve volném čase na principu dobrovolnosti. Líbí se mi systém v Lichtenštejnsku, kde politik není placený jen zvolením. Dál pracuje jako doktor, učitel, dělník, řemeslník, má svoje povolání. Jednou za čas, když zasedá parlament, dostane náhradu ušlé mzdy nebo zisku.“

Bohuslav Svoboda

Bohuslav Svoboda: „Na jeho místo byl následně zvolen člověk, který do této oblasti přešel z rozvrácené ODS na Praze 1 a který, pokud je mi známo, nikdy neprošel testem voleb," okomentoval věc Svoboda.“

Boris Šťastný

Boris Šťastný: „Lidovky.cz: Netlačil na vás spíše primátor Svoboda?

BŠ: V žádném případě, vůbec jsem s ním o tom nehovořil. Pouze jsem ráno informoval předsedu klubu ODS Ondřeje Pechu.“