Tvrdší Green Deal v Česku se nekoná, Petr Fiala zelené návrhy (většinou) kritizuje

illustration
Foto: MICHAL CIZEK / AFP
Podle facebookového příspěvku česká vláda přijala přísnější verzi Green Dealu než ostatní země Evropské unie. Premiér Petr Fiala se údajně chlubil, že během českého předsednictví v Radě EU prosadil Green Deal a následně ho měl označit za příliš přísný. Green Deal byl přitom přijat už za vlády Andreje Babiše, premiér Fiala se o něm dlouhodobě vyjadřoval kriticky a mluvil o nutnosti zmírnit některá jeho opatření. Česká republika žádnou přísnější verzi Green Dealu neschválila.

Meta fact-check 20. března 2025

Zdroj: Facebook

Facebookem se šíří příspěvek, podle kterého česká vláda podepsala s Evropskou komisí přísnější verzi Green Dealu. Premiér Petr Fiala se údajně před třemi lety chlubil prosazením Green Dealu během českého předsednictví v Radě EU, později ho však kritizoval a aktuálně zase otočil a podepsal „tvrdší verzi.“ Autor příspěvku dále uvádí, že Spojené státy americké uvalily 25% cla na dovoz zboží z EU a že ceny energií v USA jsou čtyřikrát nižší než v EU. Příspěvek obsahuje také autorovo hodnocení současného i budoucího vývoje geopolitické situace a ekonomiky. My se ale v našem článku zaměříme pouze na faktická tvrzení, autorovy názory a predikce nijak nehodnotíme.

Green Deal, neboli Zelenou dohodu pro Evropu, představila Evropská komise v prosinci 2019. Cílem tohoto plánu je připravit EU na udržitelné hospodaření a snížení emisí skleníkových plynů. Evropská komise chce do roku 2030 snížit produkci všech skleníkových plynů, včetně oxidu uhličitého, alespoň o 55 % oproti hodnotám z roku 1990 (.pdf, str. 4). Do roku 2050 chce EU dosáhnout klimatické neutrality.

Dohoda EU o čistém průmyslu

Podle facebookového příspěvku mělo k rozhodnutí o tvrdší verzi Green Dealu dojít na konci února 2025, tehdy ale vláda žádné zpřísnění Green Dealu neschválila. Záznam (.doc) z jednání vlády z 26. února 2025 neobsahuje žádný bod týkající se Green Dealu. V této době se také neuskutečnilo žádné jednání Evropské rady. V rámci Rady EU se sešla pouze Rada pro mezinárodní vztahy, Rada pro zemědělství a rybolov a Rada pro obecné záležitosti. Žádná z nich se Green Dealem nezabývala a česká vláda na žádné z nich nepřijala žádná opatření týkající se Green Dealu.

Ve středu 26. února Evropská komise zveřejnila návrh (.pdf) Dohody EU o čistém průmyslu (Clean Industrial Deal). Dohoda se zaměřuje na snižování emisí v energeticky náročných průmyslových odvětvích, rozvoj čistých technologií (.pdf, str. 1) a přechod na cirkulární ekonomiku (str. 14). Zachovává také stávající cíle EU v oblasti snižování emisí skleníkových plynů.

Ilustrační obrázek k „Proč Green Deal?“ I relativně malý nárůst koncentrace CO₂ v atmosféře otepluje planetu

„Proč Green Deal?“ I relativně malý nárůst koncentrace CO₂ v atmosféře otepluje planetu

5. dubna 2024
Na facebooku se šíří příspěvek, podle něhož koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře za posledních 50 let narostla jen o jednu setinu procenta. Text dává toto číslo do souvislosti se Zelenou...Na facebooku se šíří příspěvek, podle něhož koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře za posledních 50 let narostla jen o jednu setinu procenta. Text dává toto číslo do souvislosti se Zelenou dohodou a poukazuje na to, že je tento soubor ekologických pravidel pro státy EU údajně zbytečný....Na facebooku se šíří příspěvek, podle něhož koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře za posledních 50 let narostla jen o jednu setinu procenta. Text dává toto číslo do souvislosti se Zelenou dohodou a poukazuje na to, že je tento soubor ekologických pravidel pro státy EU údajně zbytečný. Autor ale neuvádí přesnou hodnotu a zaměňuje procentní body za procenta. Zároveň opomíjí, že i relativně malý nárůst koncentrace CO₂ vede ke zvyšování teploty na...

Dohoda EU o čistém průmyslu je zatím pouze návrh Evropské komise a musí projít legislativním procesem EU. Rada EU a Evropský parlament o tomto návrhu dosud nehlasovaly. Premiér Fiala 26. února uvedl, že text dohody vláda teprve analyzuje. Kritizoval však cíl dohody snížit emise do roku 2040 o 90 % oproti roku 1990, jelikož považuje tento cíl za protichůdný k podpoře průmyslu. Podobně dokument kritizoval i ministr financí Zbyněk Stanjura.

Česká vláda tedy žádnou tvrdší verzi Green Dealu neschválila. Evropská komise zveřejnila návrh Dohody EU o čistém průmyslu, který ještě neprošel legislativním procesem EU a členské státy, včetně ČR, ho zatím neschválily. Premiér Fiala se k dohodě vyjádřil kriticky.

Petr Fiala a Green Deal

Podle facebookového příspěvku se Petr Fiala „před třemi lety (...) chvástal, jak v době našeho předsednictví prosadil GD, poté vycouval, prý moc tvrdý, ve svém nedělním projevu zopakoval že je nereálný a den poté podepíše ještě tvrdší.“ Autor tak poukazuje na údajné Fialovy názorové otočky, které měl dovršit podpisem „tvrdší“ verze Green Dealu. Jak jsme již uvedli, česká vláda se k ničemu takovému nezavázala. Zaměřme se ale na vývoj postojů Petra Fialy ke Green Dealu.

Česká republika podruhé předsedala Radě EU od 1. července 2022 do 31. prosince 2022. Green Deal schválila Evropská rada v prosinci 2020. Zástupci členských států v Radě EU posléze schválili evropský rámec pro klima v červnu 2021. V době schválení Green Dealu zastupoval Českou republiku v Evropské radě tehdejší premiér Andrej Babiš. V době předsednictví ČR v Radě EU byl tedy Green Deal již schválen.

Petr Fiala

Předseda vlády ČR

Zelený úděl je věc, která byla schválena v roce 2019, schválila ji předcházející vláda, respektive s tím souhlasil premiér Andrej Babiš.
Partie Terezie Tománkové, 2. ledna 2022
Životní prostředí
Evropská unie
Pravda
Tzv. Green Deal byl schválen na jednání Evropské rady, které se za Českou republiku účastnil premiér Andrej Babiš. Implementaci dohody poté podpořili zástupci všech zemí EU s výjimkou Bulharska.

Během českého předsednictví byla ale dosažena dohoda ohledně legislativního balíčku Fit for 55, který je důležitou součástí Green Dealu. Tento balíček zahrnuje sérii opatření, která mají pomoci snížit emise o 55 % do roku 2030. Na klimatické konferenci COP 27, která se konala během českého předsednictví, se Petr Fiala přihlásil ke klimatickým cílům EU. Vyzdvihnul také legislativu Fit For 55. O rok později, po skončení předsednictví, však Petr Fiala kritizoval některé části klimatické legislativy, například normu pro výfukové emise Euro 7. Dále uvedl, že cíle dohody týkající se inovací a proměny ekonomiky nebyly splněny. 

Na sociálních sítích Petra Fialy, v médiích ani ve stenozáznamech Poslanecké sněmovny jsme nedohledali tvrzení, kde by přijetí Green Dealu pozitivně komentoval. Kritizoval některá dílčí opatření Green Dealu, například zákaz prodeje aut se spalovacími motory po roce 2035 (video, čas 6:30). V projevu v pondělí 24. února 2025 premiér Fiala zmínil nutnost revize Green Dealu a potřebu omezit byrokracii kvůli zvýšení konkurenceschopnosti EU.

V době druhého předsednictví České republiky v Radě EU byl Green Deal již přijat a Petr Fiala nikdy netvrdil, že jej prosadil. Naopak dlouhodobě kritizoval některá jeho dílčí opatření a v projevu ze dne 24. února 2025 zmínil nutnost revize Green Dealu. Během českého předsednictví Rady EU Fiala vyzdvihoval přijatý balíček Fit for 55, jinak se ovšem ke Green Dealu dlouhodobě staví kriticky. Údajné názorové otočky, které popisuje autor facebookového příspěvku, tak neodpovídají skutečnosti.

Ilustrační obrázek k Smyšlené výroky českých politiků

Smyšlené výroky českých politiků

9. srpna 2024
Facebookový příspěvek obsahuje údajné citace čtyř českých politiků z poslední doby – premiéra Petra Fialy, prezidenta Petra Pavla, předsedy Senátu a předsedkyně Sněmovny. Žádný z citátů ale...Facebookový příspěvek obsahuje údajné citace čtyř českých politiků z poslední doby – premiéra Petra Fialy, prezidenta Petra Pavla, předsedy Senátu a předsedkyně Sněmovny. Žádný z citátů ale neodpovídá skutečnosti. Některá tvrzení, mj. slova o likvidaci Ruska a Číny nebo počtu pohlaví, jsou...Facebookový příspěvek obsahuje údajné citace čtyř českých politiků z poslední doby – premiéra Petra Fialy, prezidenta Petra Pavla, předsedy Senátu a předsedkyně Sněmovny. Žádný z citátů ale neodpovídá skutečnosti. Některá tvrzení, mj. slova o likvidaci Ruska a Číny nebo počtu pohlaví, jsou úplně smyšlená, jiná jen překrucují skutečná slova politiků.

Americká cla a ceny energií

Podle facebookového příspěvku “USA jménem Trumpa vyhlašují 25% cla na dovoz zboží z EU, v USA se (...) zlevňují energie, které jsou již nyní 4x levnější, než v EU“. Prezident USA Donald Trump skutečně oznámil 26. února 2025, že plánuje zavést 25% cla na zboží dovážené z EU. Dne 12. března pak Spojené státy americké zavedly 25% cla na dovoz oceli a hliníku, k dalším krokům americký prezident zatím nepřistoupil.

Ceny energií v USA jsou skutečně několikrát nižší než v EU. V roce 2024 byly ceny zemního plynu v EU v průměru pětkrát vyšší než v USA (.pdf, str. 4) a ceny elektřiny dvaapůlkrát vyšší (.pdf, str. 1). Tento dlouhodobý (str. 72) rozdíl je podle think tanku Bruegel způsoben zejména závislostí EU na importu zemního plynu a ropy, zatímco USA jsou významným producentem těchto komodit (.pdf, str. 3).

!function(){"use strict";window.addEventListener("message",(function(a){if(void 0!==a.data["datawrapper-height"]){var e=document.querySelectorAll("iframe");for(var t in a.data["datawrapper-height"])for(var r,i=0;r=e[i];i++)if(r.contentWindow===a.source){var d=a.data["datawrapper-height"][t]+"px";r.style.height=d}}}))}();

Pokud se podíváme na vývoj maloobchodních cen elektřiny a plynu ve Spojených státech, k žádnému zlevňování v posledních měsících nedošlo. Elektřina se v lednu i únoru 2025 prodávala za stejnou cenu, která je ovšem nejvyšší v historii. Cena zemního plynu v únoru meziměsíčně mírně vzrostla a pokračuje tak trend zdražování, který začal na podzim 2024.

!function(){"use strict";window.addEventListener("message",(function(a){if(void 0!==a.data["datawrapper-height"]){var e=document.querySelectorAll("iframe");for(var t in a.data["datawrapper-height"])for(var r,i=0;r=e[i];i++)if(r.contentWindow===a.source){var d=a.data["datawrapper-height"][t]+"px";r.style.height=d}}}))}();

Shrnutí

Facebookový příspěvek tvrdí, že premiér Petr Fiala schválil přísnější verzi Green Dealu a chlubil se jeho prosazením během českého předsednictví v Radě EU. Nicméně Green Deal byl schválen již před českým předsednictvím, tedy za vlády Andreje Babiše. Premiér Fiala se ke Green Dealu nikdy pozitivně nevyjadřoval a dlouhodobě kritizoval některá jeho opatření. Schválil pouze některé části balíčku Fit for 55 během českého předsednictví v Radě EU. Aktuálně česká vláda žádné zpřísnění Green Dealu neschválila. Evropská komise pouze představila návrh Dohody EU o čistém průmyslu, který ještě musí projít legislativním procesem EU, a k němuž se Petr Fiala staví kriticky.

Příspěvek dále uvádí, že Spojené státy vyhlásily 25% cla na dovoz z EU a mají čtyřikrát levnější energie, které navíc stále zlevňují. Donald Trump skutečně ohlásil uvalení 25% cel, zatím však začala platit pouze cla na dovoz oceli a hliníku. Ceny elektřiny a plynu jsou v USA v průměru pětkrát nižší než v EU (.pdf, str. 4) a ceny elektřiny jsou dvaapůlkrát nižší, přičemž k žádnému zlevňování v posledních měsících nedochází.

Příspěvek tedy obsahuje několik nepravdivých tvrzení a několik pravdivých. V rámci naší spolupráce s Facebookem jsme proto příspěvek označili za částečně nepravdivý.

Autorem částečně nepravdivého příspěvku je Aleš Svoboda, který na svém facebooku šíří smyšlené výroky českých i zahraničních politiků opakovaně. V minulosti například sdílel nepravdivý výrok Petra Fialy, který tvrdil, že se nezajímá o okolní státy ukončující podporu Ukrajiny a ukrajinských uprchlíků.