Petr Třešňák
Piráti

Petr Třešňák

Petr Třešňák

No, jenomže v České republice to jsou 3 % HDP, konkrétně v tom našem Karlovarském kraji je to tuším 18 % HDP, který tvoří cestovní ruch a lázeňství.
Předvolební debata České televize, 13. září 2021
Pravda
Cestovní ruch podle nejnovějších dat za rok 2019 tvořil 2,9 % HDP České republiky. V Karlovarském kraji ovšem dosahuje podíl cestovního ruchu na celkovém objemu hrubého domácího produktu vyšších hodnot – 18 % HDP.

V roce 2019 tvořil cestovní ruch v Česku 2,9 % HDP, což odpovídá 165 miliardám korun. Vyplývá to z nejnovějších dat Českého statistického úřadu. Podíl cestovního ruchu na hrubém domácím produktu se přitom dlouhodobě drží na obdobných hodnotách.

Zdroj: Český statistický úřad

V roce 2018 tvořil cestovní ruch v Karlovarském kraji 18 % HDP. Význam cestovního ruchu pro Karlovarský kraj lze zkoumat i pomocí jiného makroekonomického ukazatele, tzv. hrubé přidané hodnoty (tj. hodnoty, která byla podniky vytvořena nad rámec vstupních nákladů). Cestovní ruch v tomto regionu tvořil v roce 2019 5,4 % (4,9 miliardy korun) celkového objemu hrubé přidané hodnoty za všechna odvětví. V porovnání s ostatními kraji vykazuje Karlovarský kraj v této statistice dlouhodobě nejvyšší hodnoty. Například v roce 2018 tvořil cestovní ruch dokonce 5,6 % regionální hrubé přidané hodnoty.

Zdroj: Český statistický úřad

V turismu je v Karlovarském kraji zároveň zaměstnaný přibližně každý jedenáctý pracující. Podle Českého statistického úřadu „vyšší objem lidské práce v tomto regionu typicky souvisí i s převážně lázeňskými službami“. V tomto ohledu tak Karlovarský kraj předčí nejen celorepublikový průměr, ale i Prahu, kde je v odvětví cestovního ruchu zaměstnán téměř každý patnáctý pracující.

Cestovní ruch tedy dlouhodobě tvoří přibližně 2,9 % HDP České republiky. V Karlovarském kraji ovšem dosahuje podíl cestovního ruchu na celkovém objemu hrubého domácího produktu vyšších hodnot, a to 18 % HDP.  Výrok poslance Třešňáka proto hodnotíme jako pravdivý.

Petr Třešňák

Cestovní ruch (...) není nijak institucionálně uchopen, vlastně je to taková Popelka na MMR bez vlastního náměstka, bez vlastního zákona.
Předvolební debata České televize, 13. září 2021
Regiony
Pravda
Na MMR funguje sekce regionálního rozvoje, ta se věnuje i cestovnímu ruchu. Vlastního náměstka přímo tato oblast ovšem nemá. Cestovní ruch je částečně upraven zákonem stanovujícím například podmínky pro konání zájezdů, komplexní úprava včetně destinačního managementu ale chybí.

Petr Třešňák mluví (video, čas 1:30:51) o tom, že v České republice chybí institucionální „uchopení“ cestovního ruchu. Poukazuje na to, že chybí náměstek na Ministerstvu pro místní rozvoj (MMR), který by se věnoval výhradně cestovnímu ruchu. Také říká, že je potřeba se bavit o zákonu o cestovním ruchu, který by řešil „destinační management celé republiky jako celku, ve spolupráci právě s těmi jednotlivými samosprávami, ať už krajskými nebo přímo těmi městy“.

Na Ministerstvu pro místní rozvoj funguje sekce regionálního rozvoje, která se zabývá tématy spojenými s regionální politikou, cestovním ruchem a projektem RESTART. Jejím náměstkem je David Koppitz, vedoucí odboru cestovního ruchu je potom Renata Králová. Funkce náměstka pouze pro cestovní ruch tedy opravdu neexistuje.

Právě Ministerstvo pro místní rozvoj pak zřizuje i příspěvkovou organizaci CzechTourism, jejímž cílem je propagace Česka v zahraničí. V Česku funguje také tzv. destinační mangement, který slouží ke koordinaci a propagaci turismu v jednotlivých oblastech. Provádí jej oblastní agentury cestovního ruchu, které jsou zřizovány jednotlivými kraji či obcemi, přičemž jejich certifikaci zaštiťuje právě CzechTourism.

Cestovní ruch je upraven zákonem č. 159/1999, který bývá označován jako zákon o cestovním ruchu. Ten upravuje podmínky pro nabízení, prodej a zprostředkování zájezdů a spojených cestovních služeb, rozsah ochrany zákazníků pro případ úpadku cestovní kanceláře a výkon státní správy v oblasti cestovního ruchu. Zákon také definuje, jaké typy služeb v cestovním ruchu existují nebo co lze považovat za zájezd, cestovní kancelářagenturu, a vymezuje některé jejich povinnosti. Dále pak například obsahuje vymezení základní činnosti horské služby. Oblast samotného cestovního ruchu však pojímá spíše okrajově, a vyjmenovává dokonce ty oblasti cestovního ruchu, na něž se vůbec nevztahuje. Otázku destinačního managementu ani spolupráci se samosprávami pak vůbec neřeší. Komplexně se tak tento ani jiný zákon cestovním ruchem nezabývá.

Petr Třešňák má tedy pravdu v tom, že oblast cestovního ruchu nemá na MMR svého náměstka, i v tom, že neexistuje zákon, který by tuto oblast komplexně upravoval.

Petr Třešňák

(...) sériová nominace, například do UNESCO, kterou získaly i tři lázně v rámci těch 11 lázní, ať už to byly tedy Mariánské Lázně, Františkovy Lázně, Karlovy Vary, (...). A tady teda musím zmínit, nejsou to pouze ty 3 lázně, (...), je to i ten region Krušnohoří, což je taková hezká spolupráce, přeshraniční spolupráce se Saskem. A stejně tak je to daguerrotypie v Lázních Kynžvart.
Předvolební debata České televize, 13. září 2021
Školství, věda, kultura
Pravda
Mariánské Lázně, Františkovy Lázně, Karlovy Vary, Hornická kulturní krajina Krušnohoří i Kynžvartská daguerrotypie jsou na seznamu kulturních a přírodních památek světového dědictví UNESCO.

O zařazení kulturních či přírodních památek na seznam světového dědictví rozhoduje každoročně Výbor pro světové dědictví sestávající ze zástupců 21 států.

Co se týče světového dědictví v Karlovarském kraji, v roce 2018 byla na tento seznam zařazena tzv. Kynžvartská daguerrotypie. Jedná se o jednu z nejzachovalejších fotografií pořízenou Louisem J. M. Daguerrem, vynálezcem první metody fotografování. Na zasedání v roce 2019 byla mezi světová dědictví zanesena také česko-saská Hornická kulturní krajina Erzgebirge/Krušnohoří

Na prozatím posledním zasedání, konkrétně dne 24. července 2021, schválil výbor zařazení 11 evropských lázeňských měst na seznam světového dědictví. Mezi nimi byla také tři česká města – Mariánské Lázně, Františkovy Lázně a Karlovy Vary. Všech těchto 11 měst bylo do seznamu zahrnuto v rámci jedné položky pod názvem The Great Spa Towns of Europe.

Petr Třešňák

My jsme představili několik návrhů, jak zjednodušit právě vzdělávání zdravotníků tak, aby to bylo rychlejší, atraktivnější.
Předvolební debata České televize, 13. září 2021
Zdravotnictví
Sněmovní volby 2021
Pravda
Pirátský poslanec Petr Třešňák předložil ve spolupráci se spolkem Mladí lékaři několik pozměňovacích návrhů k novele zákona o vzdělávání lékařů. Navrhuje například stanovit maximální délku kmenového vzdělávání lékařů či placené volno před kmenovou a atestační zkouškou.

Na začátku října 2020 předložil ministr zdravotnictví a poslanec Adam Vojtěch návrh novely (.pdf) zákona o vzdělávání lékařů. Spolek Mladí lékaři se po seznámení s touto novelou rozhodl oslovit Pirátskou stranu a ve spolupráci s ní vypracovali několik pozměňovacích návrhů. V dubnu 2021 je na tiskové konferenci představil (video) místopředseda zdravotnického výboru, poslanec za Pirátskou stranu Petr Třešňák.

Mezi pozměňovací návrhy patří například požadavky, aby kmenové vzdělávání nepřesahovalo délku 30 měsíců (.pdf), čtrnáctidenní placené volno (.pdf) před kmenovou zkouškou a třicetidenní před atestační zkouškou nebo umožnění splnit podmínky pro přihlášení ke zkoušce třicet dní (.pdf) předem, nikoliv aktuálních šedesát.

Novela zákona byla doporučena k projednání organizačním výborem a první čtení mělo proběhnout na 111. schůzi Poslanecké sněmovny. Ta však byla 7. července přerušena a pokračovat měla od 14. září letošního roku. Schůze je nicméně stále přerušena. V programu aktuální schůze návrh novely není zařazen a Sněmovna se jím tedy do říjnových voleb pravděpodobně nebude zabývat. Dodejme, že již v dubnu 2021 nebylo jisté, zda poslanci stihnou návrh novely a s ním spojené pozměňovací návrhy do voleb projednat.

Petr Třešňák

(...) vláda, jak rozjela ty vouchery (...), ti poskytovatelé vlastně nemohou proplácet úplně všechny vouchery, je to nějakým způsobem omezeno, na rozdíl třeba Karlovarský kraj, ten zavedl vouchery plošně na hlavu, opět tři stovky na osobu na noc.
Předvolební debata České televize, 13. září 2021
Pravda
Vláda vytvořila program voucherů, s nimiž lze získat slevu až 4 000 korun na lázeňský pobyt. Lázně ovšem mohou přijmout pouze omezený počet těchto státních voucherů. Karlovarský kraj poskytuje turistům příspěvek na ubytování ve výši 300 korun na osobu za noc.

Stát od července 2020 poskytuje v rámci programu COVID – Lázně (.pdf, str. 3) finanční příspěvky na pobyt v českých lázeňských zařízeních, která se do tohoto projektu zapojila. Lidé starší 18 let tak mohou od státu získat poukaz v hodnotě až 4 000 korun na lázeňský pobyt, který musí trvat nejméně 6 nocí. Návštěvník při něm také musí absolvovat alespoň 5 lázeňských procedur. Slevový voucher, který si může zájemce vygenerovat na stránkách agentury CzechTourism Kudyznudy.cz, pak nelze již dále kombinovat s jinými slevami.

Program COVID – Lázně, který schválila (.pdf) vláda v červnu 2020, připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj. Jeho cílem je především „podpora lázeňského cestovního ruchu a nahrazení výpadku zahraniční klientely v lázeňských zařízeních v ČR“, který zapříčinila pandemie covidu-19. Ministerstvo pro místní rozvoj původně program vypsalo na období od 1. července 2020 do 31. prosince 2020, v únoru 2021 nicméně vláda rozhodla o jeho prodloužení (.pdf) až do konce letošního roku.

Jedno lázeňské zařízení může v rámci programu COVID – Lázně (.pdf, str. 4) získat maximálně 800 tisíc eur (.pdf, str. 6), tedy zhruba 21 milionů Kč. „To je dáno Evropskou komisí jako dočasný rámec pro rychlou podporu podnikatelských subjektů v souvislosti s pandemií covid-19,“ uvedla k tomu mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj Veronika Vároši. Při prodloužení programu poté došlo k navýšení maximální částky pro jeden podnik na 1,8 milionu eur (.pdf, str. 4), tedy na cca 49 milionů Kč. Lázeňská zařízení tak mohou přijmout pouze omezený počet voucherů. Jelikož řada z nich tento limit již vyčerpala, přestávají postupně státní vouchery přijímat.

Dále uveďme, že rovněž Karlovarský kraj vytvořil program, jehož cílem je obnovit cestovní ruch v regionu. Zvolil si pro to formu finančního příspěvku na ubytování. Lidé, kteří si objednají pobyt v Karlovarském kraji, v tomto případě mohou získat slevový voucher v maximální výši 300 korun na osobu za noc. Délka pobytu se přitom musí pohybovat v rozmezí 3 až 6 nocí. Pomocí poukazu může být turistům, kteří si o něj zažádají, zpětně proplaceno až 50 % výdajů vynaložených na ubytování, a to ve všech typech ubytovacích zařízení v kraji. 

V roce 2020 Karlovarský kraj na tento program vyhradil ze svého rozpočtu částku 3 miliony korun (.pdf, str. 63). Vouchery bylo nejdříve možné získat na pobyt od 1. října 2020. Následně nicméně došlo k pozastavení programu kvůli vládním protiepidemickým opatřením, která omezovala možnost ubytování v hromadných ubytovacích zařízeních. Částka 3 miliony korun byla na tento program v rozpočtu Karlovarského kraje vyčleněna i pro rok 2021. Během letošního roku tak bylo možné příspěvek na ubytování uplatnit během června, nyní ho turisté mohou využít od začátku září až do konce listopadu.

Na závěr shrňme, že vláda prostřednictvím Ministerstva pro místní rozvoj spustila program voucherů, díky němuž lze na lázeňský pobyt získat slevu až 4 000 Kč. Lázeňská zařízení ovšem mohou přijmout pouze omezený počet voucherů, přičemž řada z nich již tento limit vyčerpala. Rovněž Karlovarský kraj poskytuje turistům příspěvek na ubytování v maximální výši 300 korun na osobu za noc. Výrok poslance Třešňáka proto hodnotíme jako pravdivý.

Petr Třešňák

A právě lex voucher byl na odškodňování právě klientů cestovních kanceláří, kteří přišli nějakým způsobem o ten zájezd.
Předvolební debata České televize, 13. září 2021
Koronavirus
Ekonomika
Pravda
Zákon nazývaný „lex voucher” zavedl poukazy na odškodnění klientů cestovních kanceláří, kteří přišli o svůj zájezd z důvodu pandemie.

Lex voucher je zákon, který umožňoval cestovním kancelářím vydávat poukazy na překlenutí kritické situace na trhu se zájezdy. Zákon měl pomoci vyřešit situaci, kdy kvůli pandemii covidu-19 a restriktivním opatřením byla rušena většina zájezdů. Za normálních okolností by měly cestovní kanceláře povinnost vrátit za zrušené zájezdy svým klientům peníze, vzhledem k množství rušených zájezdů by to však mohlo vést k hromadnému krachu cestovních kanceláří.

Z tohoto důvodu zákon, tzv. lex voucher, umožnil místo vrácení peněz vydat klientům speciální voucher v ceně zrušeného zájezdu, který mohl zákazník následně použít k úhradě náhradního zájezdu. Vydat jej bylo možné jen za zájezdy s termínem zahájení od 20. února 2020 do 31. srpna 2020, které byly zrušeny z důvodu pandemie. Voucher byl vydáván jednostranně bez nutnosti odsouhlasení zákazníkem. Mohly ho odmítnout zvláště zranitelné skupiny zákazníků (zdravotně postižení, nezaměstnaní, nad 65 let, těhotné ženy, osoby na rodičovské dovolené, osamělí rodiče, zaměstnanci na překážce v práci). Je chráněn pojištěním pro případ úpadku cestovní kanceláře. Voucher bylo nutné využít do 31. srpna 2021. Pokud využit nebyl, má cestovní kancelář povinnost vrátit klientovi peníze za zrušený zájezd.

Zmíněný lex voucher, zákon č. 185/2020 Sb., upravuje mimo jiné podmínky vydávání těchto poukazů, jeho ochrannou dobu a odstupné.