Demagog.cz

Tomio Okamura
Tomio Okamura (SPD)
Teď už se (v Itálii, pozn. Demagog.cz) zahájila diskuze na té nejvyšší politické úrovni o povinném covid očkování.
Předvolební debata České televize, 6. října 2021
Koronavirus

Tento výrok byl ověřen jako pravda

Odůvodnění

Představitelé italské vlády hovořili o povinném očkování proti onemocnění covid-19. Pro povinné očkování se vyslovil např. premiér Mario Draghi.

Italský premiér Mario Draghi se počátkem září vyjádřil k očkování proti onemocnění covid-19, které by podle něj mělo být povinné až Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) definitivně schválí vakcíny. Ty jsou momentálně v Evropské unii schváleny v nouzovém režimu.

Již v květnu bylo v Itálii zavedeno povinné očkování pro zdravotnický personál nebo pro zaměstnance v domovech pro seniory. Ministr zdravotnictví Roberto Speranza pak na začátku září potvrdil, že se zvažuje zavedení všeobecně povinného očkování, vše však mělo záviset na epidemiologické situaci a proočkovanosti.

Italská vláda nakonec rozhodla, že od 15. října bude pro všechny zaměstnance platit povinnost prokazovat se covidovými pasy, tedy očkováním, potvrzením o prodělání nemoci nebo negativním testem. Pokud se zaměstnanec certifikátem neprokáže, nemůže sice být propuštěn, ale bude mu pozastavena výplata. Navíc může takový zaměstnanec dostat pokutu v rozmezí od 600 do 1500 eur.