Demagog.cz

Premiér o H-Systemu a migraci

Předseda vlády Babiš v České televizi popsal 2 velká témata, která jej v poslední době zaměstnávala. Nejprve hovořil o kauze H-System a o svém angažmá v nastalé situaci. Větší část rozhovoru se pak ovšem věnovala otázce migrace. Babiš mluvil o svých obecných postojích, popisoval také příspěvek České republiky a nevyhnul se ani některým výrokům, které se týkaly přímo konkrétně lidí, kteří do Evropy mířili a míří.

Ověřili jsme
Události, komentáře ze dne 31. července 2018 (moderátor Daniela Písařovicová, záznam)

5 z celkově 15 ověřených výroků

Andrej Babiš

Andrej Babiš

Výsledkem toho je, že byl tam i předseda věřitelského výboru, správce, pan Monsport a zástupci družstva, takže bylo domluveno nějaký časový harmonogram i to, že se obě strany budou snažit najít nějakého nového znalce, který by zohlednil jednak v čase tu investici těch lidí, který vlastně bydlí v těch bytových jednotkách.

Výrok je hodnocen jako pravdivý, neboť obě zainteresované strany se podle svých veřejných prohlášení skutečně dohodly na zmíněných krocích.

skrýt celé odůvodnění

Výrok je hodnocen jako pravdivý, neboť obě zainteresované strany se podle svých veřejných prohlášení skutečně dohodly na zmíněných krocích.

Výsledkem dalšího jednání, na kterém byl přítomný mimo jiné i premiér Andrej Babiš, bylo přislíbení, že se do vyřešení případu nebude vystěhovávat z Horoměřic žádný z klientů H-Systemu. Zástupci spolku Svatopluk se dohodli se správcem konkurzní podstaty Josefem Monsportem, že zatím nebude uplatňovat rozhodnutí Nejvyššího soudu, podle něhož se měli klienti H-Systemu do třiceti dnů vystěhovat ze svých domovů v Horoměřicích.

Hlavním úspěchem byla dohoda o vypracování nového znaleckého posudku, který určí hodnotu nemovitostí. Podle konkurzního správce mají cenu asi 140 milionů, podle jejich obyvatelů deset a půl milionu. Dokud posudek nebude vypracovaný a vyhodnocený, nikdo se stěhovat nebude. O tom, kdo posudek vypracuje, se rozhodne 30. srpna na věřitelském výboru. „Milník číslo dvě bude dohoda na způsobu zadání, milník číslo tři bude vyhodnocení na obou stranách.uvedl právní zástupce družstva Svatopluk Lubomír Kincl. "Posudek by měl hledat, jaká je obvyklá cena nemovitostí v roce 2018, ale i jaká byla v několika dřívějších termínech." řekl Josef Monsport.

Společnost H-System uzavřela v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu asi o miliardu. Stavební bytové družstvo Svatopluk založila část poškozených klientů v říjnu 1997 s cílem pokračovat ve výstavbě i za cenu dalších investic. Tehdejší správce konkurzní podstaty Karel Kudláček jim to za určitých podmínek povolil. Jeho nástupce Monsport je ale později vyzval, aby nemovitosti vyklidili a umožnili prodej, z výtěžku měli být uspokojeni všichni klienti zkrachovalé firmy. Členové družstva vedou s Monsportem od roku 2000 spory, aby se vystěhovat nemuseli.

Andrej Babiš

Andrej Babiš

No, protože naše firmy si vybírají z jiných zemí, protože naše firmy nechtějí z černé Afriky zaměstnance. Chtějí z Ukrajiny a ze Srbska a z Mongolska a z jiných zemí.

Tento výrok hodnotíme jako pravdivý, neboť české firmy preferují zaměstnance z Ukrajiny, Srbska, Mongolska. Česká republika se navíc aktivně snaží navýšit počty pracujících ze zmíněných zemí. Naopak o zaměstnance z Afriky takový zájem není.

skrýt celé odůvodnění

Tento výrok hodnotíme jako pravdivý, neboť české firmy preferují zaměstnance z Ukrajiny, Srbska, Mongolska. Česká republika se navíc aktivně snaží navýšit počty pracujících ze zmíněných zemí. Naopak o zaměstnance z Afriky takový zájem není.

Ze zpráv ministerstva vnitra o situaci v oblasti migrace a integrace cizinců v České republice za rok 2017 vyplývá, že nejvíce zaměstnanců s platným pracovním povolením (pracovní povolení zahrnují povolení k zaměstnání, modré karty, zelené karty a zaměstnanecké karty)* je u nás z Ukrajiny. Následují zaměstnanci z Ruska, Mongolska a Vietnamu. Pro všechny zájemce o práci ze zemí mimo EU platí vízová povinnost, kterou musí podle typu žádosti vyřídit.

(Stát/počet pracovních povolení)

Ukrajina - 23 680

Rusko - 1 879

Mongolsko - 1 866

Vietnam - 1 622

Srbsko - 718

Sýrie - 44

Nigérie - 16

Ghana - 12

V počtu jednoznačně vede Ukrajina, pro kterou je společně s Ruskem a Srbskem český trh finančně zajímavý a navíc kulturně blízký. O Mongolské pracovníky je největší zájem v řeznictví a zpracovatelském průmyslu. Těmto zemím navíc jde Česká republika vstříc, neboť existuje tzv. režim Ukrajina a režim Mongolsko, který usnadňuje a zrychluje proces přijetí pracovníků z těchto zemí.

Andrej Babiš

Andrej Babiš

My máme nejnižší nezaměstnanost v Evropě a my, naše firmy, pokud nenacházejí pracovní sílu úřadu práce, tak žádají o pracovní povolení pro Ukrajince nebo lidi z Mongolska a ty lidi přicházejí na základě pozvání našich firem a na základě pracovního povolení.

Česká republika má skutečně nejnižší nezaměstnanost mezi zeměmi EU, jak popisuje Babiš. Stejně tak korektně popisuje i mechanismus zaměstnávání lidí z třetích zemí.

skrýt celé odůvodnění

Česká republika má skutečně nejnižší nezaměstnanost mezi zeměmi EU, jak popisuje Babiš. Stejně tak korektně popisuje i mechanismus zaměstnávání lidí z třetích zemí.

Míra nezaměstnanosti ČR byla v červnu 2018 dle dat Eurostatu 2,4 %, a je tak opravdu nejnižší v Evropě. Co se týče českých firem, žádají o pracovní povolení pro cizince, především pro pracovníky z Ukrajiny. V lednu 2017 zpracovala Hospodářská komora ČR více než dva tisíce žádostí českých firem o pracovníky z Ukrajiny.

Firmy nejdříve musí nabídnout neobsazené pracovní místo českým občanům prostřednictvím Úřadu práce. V případě, kdy není volné pracovní místo ani po třiceti dnech obsazené, je pozice zařazena do centrální evidence volných míst pro zaměstnaneckou kartu, a je tedy možné ji nabídnout i uchazečům z Ukrajiny nebo Mongolska.

Zaměstnanecká karta je druh povolení k pracovnímu pobytu na území ČR, kdy účelem pobytu cizince (delšího než 3 měsíce) je zaměstnání.

Andrej Babiš

Andrej Babiš

My jsme byli vyzváni, abysme přijali z té lodě nějaké migranty, a já jsem byl první v Evropě, který to striktně odmítl.

Výrok premiéra Babiše hodnotíme jako pravdivý, je totiž faktem, že Česká republika jeho ústy odmítla pomoci Itálii v dané věci.

skrýt celé odůvodnění

Je pravdou, že italský premiér Giuseppe Conte požádal státy EU o pomoc při rozdělení 450 migrantů, kteří byli v sobotu 14. července přijati italskou pobřežní stráží.

Zatímco Francie, Malta, Německo, Španělsko a Portugalsko během soboty a neděle přislíbily pomoc, česká média v neděli 15. července informovala o tom, že ministr Andrej Babiš odmítl přijetí uprchlíků ze strany České republiky. Pomoc odmítli také zástupci Maďarska, Slovenska a Polska.

Protože však i zahraniční média informovala především o prohlášení Andreje Babiše a italská agentura ANSA psala o odmítnutí pomoci ze strany Maďarska až po prohlášení českého ministra, hodnotíme tento výrok jako pravdivý.

Andrej Babiš

Andrej Babiš

Španělsko, kde se změnila vláda, kde je socialistická vláda, tak změnila politiku a teď hlavní proud migrantů vlastně proudí z Maroka do Španělska.

Výrok je hodnocen jako pravdivý, neboť v roce 2018 skutečně nejvíce migrantů proudí do Španělska. Dodejme, že jde o zlomek lidí, který do Evropy mířil v předchozích letech.

skrýt celé odůvodnění

Začátkem června 2018 se novým španělským premiérem stal socialista Pedro Sánchez po vyslovení nedůvěry vládě předsedy lidovců Mariana Rajoye. Návrh na vyslovení nedůvěry podali socialisté, kvůli korupční kauze několika bývalých regionálních politiků Lidové strany.

Španělský premiér Pedro Sánchez rozhodl, že Španělsko přijme loď Aquarius s více než 600 uprchlíky poté, co ji odmítla přijmout Itálie a Malta. Dále informoval, že jeho vláda se hodlá zasadit o to, aby z hranic u španělských enkláv v severní Africe zmizely ostnaté ploty a plánuje zavést bezplatnou zdravotní péči pro lidi bez povolení k pobytu.

V první polovině roku se počet migrantů do Španělska zdvojnásobil, oproti loňskému roku ve stejném období. Nejvíce lidí by mělo do Španělska připlouvat z Maroka. Podle Fabrice Leggeriho, šéfa Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex), z Maroka pochází přibližně polovina lidí, který do Španělska přichází. Maroko je rovněž tranzitní země.

Data UNHCR (vysoký komisař OSN pro uprchlíky) uvádějí, že právě do Španělska dorazilo v letošním roce nejvíce uprchlíků. Je jich aktuálně cca 27 a půl tisíce. Celkem jde v rámci celého Středozemí o zhruba 60 tisíc lidí, což je třetina oproti loňsku, šestina oproti roku 2016 a zhruba sedmnáctina oproti roku 2015, kdy byl příliv uprchlíků do Evropy největší.