Média informují o všech obětech vlakové nehody, nejen o Ukrajinkách

Facebookový příspěvek tvrdí, že média nezmiňují slovenské oběti vlakové nehody v Pardubicích. Naopak informují pouze o tom, že zemřely dvě Ukrajinky a z nehody viní Rusko. Ve skutečnosti česká média postupně informovala o národnosti všech čtyř obětí s ohledem na to, kdy byla jejich totožnost potvrzena. O údajné ruské sabotáži naopak žádná média nespekulovala.

Meta fact-check 12. června 2024

Podle facebookového příspěvku téměř všechna média informují, že při srážce vlaků v Pardubicích zemřely dvě Ukrajinky. Nezmiňují se však o tom, že další dvě oběti byly ze Slovenska. Příspěvek dále obviňuje média z toho, že nehodu spojují s Ruskem: „Některá média zašla až tak daleko, že spekulují o hackerském útoku a sabotáž ze strany Ruska.“ To mělo vést hackerský útok zaměřený na vlak plný Ukrajinců „směřujících užít si oddechu a dovolené z vyčerpávající a podřadné práce v ČR.“

Oběti

Při nehodě, ke které došlo 5. června ve 22:49, se čelně srazil nákladní vlak s vlakem RJ 1021, který mířil z Prahy přes Košice do západoukrajinského města Čop. Při nehodě přišli o život čtyři lidé, přes dvacet se jich zranilo.

Ukrajinský zpravodajský server Evropská pravda ráno po nehodě informoval o tom, že podle ukrajinského ministerstva zahraničí mezi oběťmi pardubické nehody byly také dvě občanky Ukrajiny. Zprávu zanedlouho potvrdilo také samotné ministerstvo na svém webu. V českých médiích se informace o národnosti dvou obětí objevila po 11. hodině dopolední. Zprávu o ukrajinské národnosti obětí přinesly krátce po sobě např. Novinky.cz, ČTK, Deník N, Česká televize či Aktuálně.cz.

Národnost třetí a čtvrté oběti pak pro ČTK s odvoláním na české úřady potvrdilo až později odpoledne slovenské ministerstvo zahraničí. Zprávu o tom, že mezi oběťmi jsou také dvě Slovenky, zveřejnili kromě ČTK také Česká televize či Deník N. Další zpravodajské weby, mj. Aktuálně.cz, iROZHLAS, TN.cz, a Seznam Zprávy později vydaly či aktualizovaly své články o vlakové nehodě, kde uvedly národnost všech čtyř obětí.

Vzhledem k tomu, že národnost ukrajinských a slovenských obětí byla potvrzena v rozmezí cca 7 hodin, je pochopitelné, že česká média informovala nejprve o ukrajinských obětech a až později o obětech ze Slovenska. Zjevně však ze strany médií nedošlo k žádnému zamlčování národnosti slovenských obětí na úkor těch ukrajinských.

Příčina nehody

Podle zjištění Drážní inspekce nehodu způsobilo to, že vlak společnosti RegioJet minul návěstidlo, které zakazovalo jízdu, a vjel tak do cesty nákladnímu vlaku. Zda se jednalo o technickou závadu nebo lidskou chybu bude nyní předmětem vyšetřování. Na svých stránkách to uvedla drážní inspekce.

Vedoucí oddělení logistických systémů na dopravní fakultě Jana Pernera v Pardubicích, Petr Nachtigall, pro server iROZHLAS vysvětlil, že národní vlakový zabezpečovač, který v kabině strojvůdce hlásí znamení na nejbližším návěstidle, je v Pardubicích mimo provoz. Nový evropský systém ETCS na nové trati ještě nebyl spuštěn, zatímco starý byl již mimo provoz. Strojvedoucí tedy znamení musel zkontrolovat přímo na návěstidle.

V českých médiích ani v mediální databázi Newton se nám nepodařilo dohledat, že by některá média v souvislosti s železniční nehodou v Pardubicích spekulovala o hackerském útoku nebo sabotáži ze strany Ruska. Ministr dopravy Martin Kupka sice v minulosti v podcastu Echo v souvislosti s ruskými aktivitami řekl, že zaznamenali „v několika předchozích letech útoky na našeho národního dopravce, útoky na celou řadu klíčových institucí“, obdobně se vyjádřil i v rozhovoru pro Financial Times, nehodu v Pardubicích však s Ruskem nijak nespojoval.

Závěr

Informace o ukrajinské a slovenské národnosti obětí vlakové nehody v Pardubicích médiím poskytla ministerstva zahraničí Ukrajiny, respektive Slovenska. Ukrajinské ministerstvo potvrdilo, že mezi obětmi byly dvě Ukrajinky už ráno 6. června, slovenská diplomacie to samé udělala v případě dvou Slovenek až přibližně o 7 hodin později.

Česká média tak pochopitelně informovala nejdříve o národnosti ukrajinských obětí, později se ale věnovala i národnosti dalších obětí. Není tedy pravda, že by se o dvou slovenských obětech média ani nezmínila. Žádná česká média navíc nespekulovala o tom, že by nehoda mohla být způsobena sabotáží ze strany Ruska. Příspěvek jsme proto v rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook označili jako nepravdivý.

Doplňme, že autor příspěvku, Aleš Svoboda, sdílí falešné informace opakovaně. Dříve jsme se například věnovali jeho nepravdivým tvrzením o plánovaném vyřazení Dne vítězství ze seznamu státních svátků, o vývoji současného Česka, o údajné ukrajinské stopě v případu vraždy v Klánovickém lese, nebo smyšleným citacím Danuše Nerudové, Víta Rakušana, Markéty Pekarové Adamové či prezidenta Petra Pavla.