Silvestrovské veselí 2020

Jakou podobnost lze vysledovat mezi Alenou Schillerovou a Davidem Copperfieldem? Dokáže na zahrádce vyrůst lékařská péče a kdo vede sněmovní žebříček v pěstitelských aktivitách? Muselo být Mynářovo prase kvůli nedostatku krmiva z kuchyně penzionu předmětem zabijačky? Jako každý rok přinášíme výroky našich politiků, které mnohdy probudily pobavený úsměv na tváři. Tentokrát jsme se pustili i do praktických pokusů, ke kterým nás inspirovalo tvrzení hanáckého senátora Ošťádala a poslance Kalouska. VAROVÁNÍ: Obsahuje humor. Neberte vážně.

Ověřili jsme

Silvestrovské zábavné vydání ze dne 21. prosince 2020

Řečníci s počty výroků dle hodnocení

Výroky

Pravda 2 výroky
Nepravda 1 výrok
Zavádějící 1 výrok
Neověřitelné 3 výroky

Jan Blatný

Nejlepší dárek pro prarodiče pod stromeček je velká sada FFP2 respirátorů.
Pravda
Jak potvrzuje zkušenost hnutí ANO s předvolebním obdarováním seniorů v roce 2020, respirátory opravdu lze považovat za nejlepší možný dárek. O prvenství však bojují se státními dluhopisy či fotografiemi v pořádném albu.

Na tom, jaký je nejlepší (vánoční) dárek, se vládní představitelé nedokáží shodnout. Jednotliví ministři totiž v této otázce hájí zájmy svých resortů, tato otázka se v letošním roce na jednání vlády dosud neprojednávala, a společné vládní stanovisko tedy není k dispozici. 

Zatímco ministr zdravotnictví Jan Blatný radí obdarovat prarodiče velkou sadou respirátorů, ministryně financí Alena Schillerová občanům doporučila obdarovat své blízké státním dluhopisem.

Premiér Babiš se ani k jednomu postoji nepřiklonil a již dříve se nechal slyšet, že nejlepším dárkem jsou fotky v albu. V pořádném albu. Poskládané pěkně podle toho, jak šel čas. 

Zaměřme se však konkrétně na otázku dárku pro prarodiče, o kterých hovoří Jan Blatný. Postoj vrcholných představitelů státu k obdarovávání seniorů se nám nepodařilo dohledat, a tak musíme vycházet ze zkušeností českých politiků s dárky pro seniory. V roce 2020 vláda obdarovala seniory dokonce dvakrát – v září rouškami a respirátorem a v prosinci pěti tisíci korunami. 

Miroslav Kalousek

Ale na zahradě mi ta kvalitní lékařská péče nevyroste.
Pravda
Kvalitní lékařská péče mezi zeleninou opravdu nevyklíčí, ale ani v zahrádkářském oboru se někteří poslanci neztrácí. Velmi aktivní je v tomto ohledu například Jiří Dolejš.

Miroslav Kalousek ve výroku pochybuje, zda by na zahrádce kromě mrkví a celeru mohl vyrůst i kvalitní lékařský systém. Obecně se v zahrádkářských příručkách nic o lékařském systému nepíše, spíše jen o rostlinách s léčivými účinky. Na poli moderní medicíny nesporně za poslední léta došlo k pokroku, v odborných zdrojích se nám však nepodařilo nalézt zmínku, že by na tomto poli mohla vyrůst kvalitní lékařská péče.

Uveďme, že od poslance Kalouska se jednalo o reakci na Babišův výrok při interpelacích v Poslanecké sněmovně 17. září 2020, kdy premiér požádal poslance, aby stále neřešili epidemii covidu-19 a odhlasovali už konečně zahrádkářský zákon, který ve Sněmovně leží již přes rok. 

Dle našich rešerší, co se do náplně volného času poslanců týče, se největší odborníci na zahrádkářství nenachází v Zemědělském výboru PS. Možná z toho důvodu, že agenda Zemědělského výboru se příliš překrývá s jejich volným časem, a tak se v PS chtějí dostat i k jiným tématům. 

V tomto ohledu jednoznačně vede Jiří Dolejš, který své fanoušky na sociálních sítích pravidelně těší snímky ze zahrady na své chalupě. Práce na zahradě občas vyžaduje náročnějších zákroků, stejně jako péče lékařská, a Jiří Dolejš si rozumí i s motorovou pilou

Na závěr snad ještě dodejme, že zahrádkářský zákon stále ve Sněmovně leží. A neroste. 

Alena Schillerová

Já nejsem prostě David Copperfield.
Neověřitelné
Jelikož je David Copperfield proslulý vpravdě neuvěřitelnými triky, nemůžeme potvrdit ani vyvrátit, že je tento kouzelník a Alena Schillerová jednou a tou samou osobou. Uveďme, že podle Romana Onderky výši schodku státního rozpočtu Alena Schillerová doslova „vytáhla z klobouku“.

Světově proslulý iluzionista David Copperfield je známý pro své neuvěřitelné a dechberoucí triky, jako bylo například zmizení sochy Svobody (video, čas 7:22) nebo průchod Velkou čínskou zdí (video, čas 11:21). Slavný je také jeho únik z hořícího voru, na němž byl spoután řetězy a uzamčen v bedně a který se před očima diváků i s ním zřítil z Niagarských vodopádů (video).

Pro toto své kouzelnické umění byl David David Copperfield 12. prosince 2020 spolu s další kouzelnickou legendou Harrym Houdinim (video) uveden do síně slávy Národního muzea americké židovské historie ve Philadelphii.

Mezi Alenou Schillerovou a Davidem Copperfieldem lze vysledovat určitou podobnost – oba mají například hnědé oči, tmavé vlasy a do jisté míry se i stejně usmívají. Podařilo se nám také dohledat jeden případ, kdy osoba vystupující jako česká ministryně financí Alena Schillerová použila stejné gesto, které je vlastní právě iluzionistovi Davidu Copperfieldovi (viz obrázek níže).


Zdroje obrázků: novinky.cz, dailytelegraph.com.au

David Copperfield si pak již od dětství také rozumí s ptáky, které používá ke svým trikům. Určitá náklonnost k těmto zvířatům je patrná i u Aleny Schillerové, jejíž fotka z června 2020, na které obdivuje páva, se stala takřka ikonickou.

Zdroje obrázků: joeconrad.com/Michael King, facebookový profil Aleny Schillerové, instagramový profil Aleny Schillerové

Dodejme, že ke kouzelníkovi obecně Alenu Schillerovou přirovnal také poslanec za ČSSD Roman Onderka. Ten totiž ve spojitosti s výší schodku státního rozpočtu v říjnu 2020 doslova napsal: „Po nemnoha dnech vytáhla paní ministryně z klobouku jako zkušená eskamotérka novinku. Návrh, kde je schodek rovnou skoro trojnásobný (tehdy se jednalo o deficit 320 miliard Kč, pozn. Demagog.cz).“

I přes uváděné podobnosti však nemůžeme s jistotou říct, zda je působení Aleny Schillerové na české politické scéně touto osobou myšleno vážně, či zda se jedná o propracovaný kouzelnický trik Davida Copperfielda, který se za českou ministryni financí pouze vydává. Jelikož tedy nemůžeme výrok Aleny Schillerové potvrdit ani vyvrátit, hodnotíme jej jako neověřitelný.

Ať už je však českou ministryní financí kdokoliv, doufejme, že s ohledem na vážnost ekonomické situace v České republice nebude Alena Schillerová nechat mizet peníze ze státního rozpočtu tak, jako David Copperfield nechal zmizet sochu Svobody. Doufejme také, že v zájmu našeho státu Alena Schillerová nevyčerpala všechny své triky a na případné ještě horší časy si nechává…

Zdroj obrázku: ABC

…nějaké eso v rukávu.

Miloš Zeman

To prase nebylo nemocné, to prase bylo hladové, a to prase bylo hladové proto, protože penzion je zavřený, takže zbytky potravin, kterými se to prase krmilo, neexistují, a prase by umřelo hlady.
Zavádějící
Miloš Zeman se dopouští zavádění, protože ač byla kuchyně penzionu zavřená, nepředpokládáme, že by se v ní vařil šrot pro prasata. Pro výživu prasete je také možné zakoupit krmnou směs, nevíme ale, zda prase trpělo potravinovými alergiemi.

Prezident Zeman v dubnu letošního roku pro Frekvenci 1 reagoval na zabijačku prasete provedenou hradním kancléřem Vratislavem Mynářem, která proběhla v první vlně koronavirové epidemie a v době, kdy byly hromadné akce zakázány. Miloš Zeman pravdivě poukazuje na uzavření ubytovacích zařízení kvůli nouzovému stavu. 

Hlavní část výroku se týká výživy a výkrmu prasat. Odborná literatura (Farmář 12/2016) praví, že „klasickými krmivy pro prasata byly a stále jsou ječný šrot, pařené brambory a odstředěné mléko“. Pařené brambory a mléko snad mohlo pocházet z kuchyně penzionu, ječný šrot už tak běžný pro restaurační zařízení není.

Server dále uvádí: „Pro chovatele, kteří si chtějí vyrábět krmné směsi, jsou k dispozici premixy (koncentráty) bílkovin, minerálií a vitamínů. V současné době se uplatňují tři způsoby krmení prasat, kterými jsou zkrmování pouze kompletních krmných směsí, zkrmování běžně dostupných komponentů (nejčastěji čerstvých krmiv) a doplňkových směsí a kombinované krmení (v období, kdy jsou k dispozici vhodná krmiva, se krmí doplňkovou směsí a v dalším období se krmí kompletní směs).“

Krmné směsi pro prasata tak bylo možné zakoupit, pro představu se ceny pohybují okolo 300 Kč za 25 kg krmné směsi, a právě zde se tak Miloš Zeman dopouští zavádění. 

Obrázek ilustrační (zdroj: Google Nákupy po zadání klíčového slova „krmná směs pro prasata“) 


Nicméně z tvrzení Miloše Zemana nelze vysledovat, zda toto konkrétní Mynářovo prase netrpělo například potravinovou intolerancí či alergií. V tom případě mohlo být skutečně velmi nákladné pořídit pro prase speciální krmnou směs, protože penzion byl zavřený a následná schopnost živit prase zastavena. 

Marek Ošťádal

Verábíme tady ten nésmradlavější sér na světě.
Nepravda
Za nejsmradlavější sýr na světě bývá považován francouzský sýr Vieux Boulogne, ke kterému není radno se přiblížit na méně než 50 metrů. Provedli jsme pokus, jaká je MBV (vysvětlení v textu). U Olomouckých tvarůžků je tato vzdálenost v řádu jednotek metrů.

Senátor Marek Ošťádal byl v říjnu 2020 zvolen do Senátu za obvod č. 66 - Olomouc, a díky tomu se začal označovat za hanáckého senátora. V rámci předvolebního klipu v srpnu 2020 uvedl, že na Hané se vyrábí ten nejsmradlavější sýr na světě. Jelikož Marek Ošťádal ve videu konzumuje sýr známého tvaru i barvy, předpokládáme, že měl na mysli tzv. Olomoucké tvarůžky. Ty jsou jedním ze symbolů Hané a od roku 2010 jsou dokonce zapsány do unijního rejstříku chráněných označení původu a chráněných zeměpisných označení.

Zaměřme se však na výrok (video, čas 0:10) samotný, tedy zda jsou Olomoucké tvarůžky opravdu „nésmradlavější sér na světě“. Za nejsmradlavější sýr bývá označován francouzský Vieux Boulogne, který je pravidelně odborníky z Cranfieldské univerzity na základě výsledků testu „elektronickým nosem“ a 19členého čichacího panelu vyhlašován jako vítěz této kategorie. Petr Omelka o Vieux Boulogne uvádí: „Údajně již ze vzdálenosti padesáti metrů ucítíte jeho ‚vůni‘, která je směsí odéru hromady hnoje a kravského vemene. Zlí jazykové tvrdí, že těch padesát metrů je maximální bezpečná vzdálenost, kam až normální člověk může zajít. To, co vypouští Vieux Boulogne v bezprostřední blízkosti je těžko slovy popsatelné a některá přirovnání jsou dost nechutná.“

Jelikož se nám nepodařilo dohledat žádné mezinárodní srovnání smradlavosti sýrů, ve kterém by figurovaly i Olomoucké tvarůžky, provedl náš analytický tým test maximální bezpečné vzdálenosti od Olomouckých tvarůžků. K tomu jsme použili tři vzorky tvarůžků – jedno balení čerstvě zakoupených (tzv. tvarohovitých) tvarůžků, jedno balení těsně před maximální dobou spotřeby a jedny uzrálé tvarůžky z roku 2017, kterými jsme se zabývali při ověřování výroku Tomia Okamury.

Naši analytici tedy postupně přistupovali k jednotlivým vzorkům Olomouckých tvarůžků a byly zaznamenány vzdálenosti od tvarůžku, ve kterých se členové týmu zastavili s tím, že dále jim tvarůžkové aroma nedovoluje jít. Průměrná maximální bezpečná vzdálenost (MBV) od čerstvých tvarůžků byla 0,5 metru, přičemž 83 % analytiků došlo až těsně k tvarůžku bez toho, aby se museli zastavit. U středně zralých tvarůžků tato vzdálenost činila 3,5 m a u archivních tvarůžků z roku 2017 to pak bylo 8 metrů. Dodejme, že nejvyšší uvedená MBV činila 19,5 m. Několik analytiků pak došlo až do vzdálenosti menší než 1 m. Člen našeho týmu, původem z Olomouckého kraje, k tomu uvedl: „Tvargle mosêjó bêt čôt.“

Maximální bezpečná vzdálenost u všech zralostí tvarůžků je tedy nesrovnatelně nižší, než je tomu u sýru Vieux Boulogne. Olomoucké tvarůžky proto nelze považovat za nejsmradlavější sýr na světě.

Andrej Babiš

Zachránili jsme tisíce mrtvých.
Neověřitelné
Pokusili jsme se některé z mrtvých kontaktovat, nicméně na reakci stále čekáme. O záchraně nemají informace ani spiritistická média.

Andrej Babiš o záchraně mrtvých mluvil na tiskové konferenci 24. dubna 2020 v kontextu pandemie covidu-19. Podle statistik Ministerstva zdravotnictví bylo k tomu dnu zaznamenáno 218 úmrtí na covid-19 a zároveň 4 053 vyléčených.

Pokusili jsme se zemřelé kontaktovat skrze média. Nikoliv však skrze média zpravodajská, ale skrze odborníky z EZO.tv, tedy média spiritistická. Zatím jsme nicméně od žádného ze zemřelých nedostali informaci o jejich propojení s politikou Andreje Babiše. Pokud se nám informace podaří získat, samozřejmě je doplníme.

Miroslav Kalousek

A než jsem se stačil vyčurat, tak jsem stačil vypít jedno pivo.
Neověřitelné
K ověření tohoto výroku jsme naformulovali praktický pokus.

K ověření tohoto výroku bylo třeba naformulovat praktický pokus. Poslanec Kalousek strávil v restauraci Hlučná Samota 40 minut. Naším úkolem je tedy zjistit, zda je za tuto dobu možné vypít přesně jedno pivo a odejít na toaletu (včetně). 


Účastníci pokusu: hospodský, dva dobrovolníci-pijani, časoměřič. 
Miroslav Kalousek neupřesňuje, zda se jedná o pivo z lahve nebo čepované. Nadále není upřesněn ani objem. Dokonce nehovoří ani o obsahu alkoholu či značce. Z toho důvodu bylo třeba pokus opakovat s různými kombinacemi těchto proměnných. Pokus je nutné opakovat alespoň tři dny (různé) několik týdnů za sebou. 

Vzhledem k neustále volatilní situaci stran otevřenosti restauračních zařízení byl s politováním tento pokus přesunut na neurčito a nám tedy nezbývá než hodnotit tento výrok jako neověřitelný. Vyšetřovací pokus je ale připraven a čeká pouze na provedení. 

Abychom mohli měřit návštěvnost webu, potřebujeme Váš souhlas se zpracováním osobních údajů prostřednictvím cookies. Více o zpracování osobních údajů