Demagog.cz

Charanzová, Fiala a Czernin v Událostech, komentářích

Europoslankyně, senátor a dva poslanci - takové bylo obsazení Událostí, komentářů na téma očkování proti covidu-19 v Česku i Evropě. Dita Charanzová (ANO), Radim Fiala (SPD) a Tomáš Czernin (TOP 09) uvedli celkem 15 faktických výroků o tempu očkování v Izraeli, Velké Británii a České republice, roli Evropské unie či problémech s očkováním v různých částech Evropy. Trio doplnil ještě poslanec Ondřej Veselý (ČSSD), nepřipsal si však žádný faktický výrok.

Ověřili jsme
Události, komentáře ze dne 18. ledna 2021 (moderátor Michal Kubal, záznam)

1 z celkově 15 ověřených výroků

Radim Fiala

Radim Fiala

A ta vakcína (od společnosti AstraZeneca, pozn. Demagog.cz) má tu výhodu, že se nemusí přeočkovávat a může se uchovávat ve vyšších teplotách, to znamená do -20 stupňů, ne do -76 jako všechny ostatní vakcíny.

Vakcína společnosti AstraZeneca má být podávána ve dvou dávkách. Může být skutečně uchovávána při vyšších teplotách. Teplota pro dlouhodobé skladování však činí 2 až 8 °C, nikoliv -20 °C. Většina ostatních vakcín nevyžaduje dlouhodobé skladování při teplotách -70 °C a nižších.

skrýt celé odůvodnění

Jelikož je ve fázi testování několik vakcín, v ověření výroku zmiňujeme vakcíny, které jsou dostupné či mají být dostupné v České republice na jaře 2021.

Strategie očkování proti covidu-19 v České republice (.pdf) byla vydána Ministerstvem zdravotnictví v prosinci 2020. Z dokumentu vyplývá, že vakcína od společnosti AstraZeneca musí být podána ve dvou dávkách během 28 dní (.pdf, str. 8). Dlouhodobě skladována má být při teplotě 2 až 8 °C (tedy v chladničce), toto rozmezí pak uvádí také společnost AstraZeneca na svých webových stránkách.

Na základě strategie očkování má být dodání vakcíny společnosti AstraZeneca do České republiky zahájeno v březnu 2021 (.pdf, str. 17). Evropská unie však tuto vakcínu dosud neschválila. K 12. lednu Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) prozatím jen přijala žádost o podmínečnou registraci vakcíny společnosti AstraZeneca, k jejímu schválení by následně mohlo dojít na zasedání EMA na konci ledna.

V EU je nyní (k datu 19. ledna 2021) Evropskou agenturou pro léčivé přípravky schválena pouze vakcína firem Pfizer/BioNTech a společnosti Moderna. Vakcína firem Pfizer/BioNTech musí být rovněž podána ve dvou dávkách, skladována musí být při teplotě -70 °C (.pdf, str. 7). Při teplotě 2 až 8 °C poté může být uchovávána nejdéle po dobu pěti dní.

Vakcína společnosti Moderna musí být rovněž podána ve dvou dávkách (.pdf, str. 7) a skladována v rozmezí -25 až -15 °C (.pdf, str. 8). Uveďme, že na stránkách výrobce se ve spojitosti s dlouhodobým skladováním například hovoří také o standardní teplotě při uchovávání v mrazničce, tedy o -20 °C. Je tak možné, že právě s Modernou v tomto ohledu Radim Fiala vakcínu AstraZeneca zaměnil. Dodejme, že vakcína společnosti Moderna může být rovněž krátkodobě (max.  30 dní) skladována při teplotě 2 až 8 °C (.pdf, str. 8).

Na jaře 2021 mají být do České republiky dodány také vakcíny společností Johnson&Johnson a CureVac (.pdf, str. 17). Vakcína firmy Johnson&Johnson je jednodávková a pro dlouhodobé skladování vyžaduje teplotu 2 až 8 °C, při níž může být uchována po dobu šesti měsíců (.pdf, str. 8). Stejně tak i dvoudávková vakcína společnosti CureVac (.pdf, str. 8), web výrobce pak zmiňuje skladování při standardní chladničkové teplotě 5 °C nejdéle po dobu 3 měsíců. Strategie očkování udává, že po delší dobu (2 roky) tato vakcína musí být skladována při -60 °C (.pdf, str. 8, 29).

Jelikož se ve velmi nízkých teplotách skladují jen vakcíny firem Pfizer/BioNTech a CureVac, nedá se říci, že podobně nízkou teplotu vyžadují všechny ostatní vakcíny, jak uvádí Radim Fiala. Vakcína společnosti AstraZeneca také může být skladována při standardní chladničkové teplotě, nikoliv při -20 °C, a je dvoudávková. Z těchto důvodů proto výrok hodnotíme jako nepravdivý.