Demagog.cz

O nás

Co je to Demagog.cz?

Projekt Demagog.cz je v České republice unikátní nezávislou factcheckingovou platformou, která má za cíl kultivovat veřejnou debatu v naší zemi a to zejména prostřednictvím ověřování faktických tvrzení politické elity.

Naše činnost spočívá tedy primárně v poukazování na nepravdivá a manipulativní vyjádření, která křiví veřejný prostor. V rámci analýz projekt hodnotí výhradně faktické výroky/prohlášení politiků, která podrobuje zkoumání. To probíhá dohledáváním primárních zdrojů informací. Za dobu fungování již byly našimi postupy (viz metodologie) ověřeny tisíce výroků českých politických špiček. Zjednodušeně - snažíme se poukazovat na to, jestli a kdy konkrétně čeští politici mluví pravdu, nebo naopak veřejnost klamou.

Demagog.cz je neziskovým a dobrovolnickým sdružením lidí, není spjat s žádným politickým subjektem a ve svých aktivitách postupuje podle jasně veřejně dostupné metodologie s důrazem na standardy žurnalistické práce (viz Etický kodex).

Za dobu, co funguje (od března 2012), se projekt dostal do povědomí české veřejnosti i médií, získal některá ocenění (např. Novinářská cena 2012 - cena Google za inovativní občanskou online žurnalistiku či Křišťálová lupa - opakovaná umístění v TOP10 v kategoriích projekt roku a veřejně prospěšná služba). Inspirace pro Demagog.cz vychází primárně z fungujících organizací jako PolitiFact, FactCheck.org nebo The Washington Post Fact Checker.

Jak projekt Demagog.cz vznikl?

Demagog.cz vznikl v únoru 2012 a přímo navazuje na slovenskou verzi projektu - Demagog.sk. Ten vznikl jako dobrovolná a nezávislá iniciativa Mateje Hrušky a Ondreje Luntera, studentů Masarykovy univerzity v Brně.

Projekt následně nadchnul i jejich české spolužáky a díky navázání spolupráce se studentkou Fakulty sociálních studií Terezou Skládankovou tak vznikla i tuzemská odnož.

Spolek Demagog.cz

Demagog.cz je svou právní formou spolek (IČ 05140544) se sídlem Roháčova 145/14, Žižkov, 130 00 Praha 3, zapsaný u Městského soudu v Praze. Pravidelně se konají členské schůze spolku, které volí radu zodpovědnou za řízení každodenního chodu projektu vč. výběru obsahu k ověření, realizace projektů či finančních výdajů. Poslední schůze se konala 23.1.2020 (zápis) a zvolila 4-člennou radu ve složení Tereza Stříteská, Lenka Chudomelová, Ivana Procházková a Petr Gongala.

IFCN

Demagog.cz je signatářem kodexu mezinárodní fact-checkové organizace IFCN a zavazuje se řídit jeho principy. Máte-li za to, že některý z principů nesplňujeme, můžete to sdělit IFCN.

Kdo připravuje Demagog.cz?

Petr Gongala

Petr Gongala

Koordinátor projektu, člen rady — V projektu působí od jeho založení a mj. dohlíží na metodickou přesnost fact-checkových výstupů a tu a tam vede workshopy. Ve volném čase organizuje debatní akce a podcastuje o antice. "Doufám, že Demagog.cz bude inspirací a výzvou pro další, kdo se chtějí podílet na rozvoji občanské společnosti v Česku. Jde to ztuha, ale jde to." Petr je absolvent brněnské politologie, od r. 2016 analytik ICT trhu v IDC (linkedin.com/in/petrgongala).

Jan Fridrichovský

Jan Fridrichovský

Šéfeditor — Absolvent Právnické fakulty, Ekonomicko-správní fakulty a Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Bývalý analytik ve veřejném sektoru. Součástí týmu Demagog.cz je od května 2018.

Ivo Kokrment

Ivo Kokrment

Editor — Povoláním učitel na základní škole, ve volném čase cestovatel s batohem na zádech. Když zahořím, tak tvořím. "Kde je vůle, tam je cesta"

Jiří Rýdl

Jiří Rýdl

Editor — Studuje Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Ve volném čase hraje na bicí, poslouchá hudbu a sleduje politiku. Miluje černý humor.

Kamila Žihlová

Kamila Žihlová

Editorka a korektorka — Začínající korektorka, jež si díky kurzu všímavosti více všímá nejen krás okolního světa, ale také překlepů a chybějících čárek. Zastává názor, že je důležité upozorňovat na lži a polopravdy ve veřejném prostoru. Věnuje se copywritingu, má ráda Shakespeara, český jazyk a celou tuto zatracenou republiku.

Jakub Cajkář

Jakub Cajkář

Analytik a editor — Student Teritoriálních studií na Fakultě sociálních věd UK, zajímá se o domácí a zahraniční politické dění a o historii. Jeho největšími zálibami ve volném čase jsou badminton, četba a procházky se psem.

Tereza Stříteská

Tereza Stříteská

Koordinace, fundraising, členka rady — V projektu Demagog.cz působila dva roky jako analytička, od května 2018 do července 2019 jako editorka, následně jako fundraiserka. Od února 2020 koordinovala ověřování a nyní je členkou rady. V minulosti se věnovala dobrovolnictví např. ve studentské organizaci AIESEC. Vystudovala ekonomii na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Nyní pracuje v Městské knihovně Polička a Centru technického vzdělávání Půda tamtéž, věnuje se primárně rozvoji organizace. Kontakt: [email protected]

Lenka Chudomelová

Lenka Chudomelová

Lektorka, členka rady — Lenka v projektu působí od března 2016. Ráda terorizuje okolí kvůli přesným statistikám a grafickým vizualizacím, k čemuž má v projektu dostatek prostoru. Kromě toho ráda tráví čas s dobrou kávou a kvalitní literaturou. Pracuje jako socioložka pro Behavio Labs a odborná asistentka na UJEP (linkedin.com/in/lenka-chudomelová-1b6a1b8a) Kontakt: [email protected]

Jan Vlček

Jan Vlček

Správce webu — Věnuje se internetu jak prakticky navrhováním a programováním webů, tak teoreticky skrz Studia nových médií na FF UK. Na projektu Demagog.cz vedle údržby webu rád experimentuje s formáty výstupů.

Václav Boháč

Václav Boháč

Správce webu — Programátor tělem i duší.

Ludmila Blažková

Ludmila Blažková

Analytička — Je studentkou Právnické fakulty Univerzity Karlovy, baví ji sledovat politické dění, a pokud je toho na ní moc, jde si vyčistit hlavu běháním, nebo si sedne s přáteli do kavárny.

Štěpán Böhm

Štěpán Böhm

Správce webu — Programátor, příležitostný grafik a občasný zvukař. Ve volných chvílích se věnuje sportu, literatuře, hře na kytaru a dětem.

Vojtěch Brodský

Vojtěch Brodský

Analytik — Student gymnázia Hostivice a nejmladší člen celého týmu Demagog.cz. Zajímá se o žurnalistiku a rád čte. Skaut s vášní k dobrodružství, hraje na kytaru a je amatérským hercem. Rád debatuje a nelíbí se mu, když se mlčí.

Barbora Čandová

Barbora Čandová

Lektorka — Studuje mediální studia na FF UP v Olomouci. Trápí ji šíření hloupostí a nepravd prostřednictvím sociálních sítích. Aby se ale úplně neutrápila, ve volném čase s oblibou sleduje stránky věnující se bizarnostem v českém a slovenském politickém prostředí.

Eliška Fialová

Eliška Fialová

Seniorní analytička — Studentka Politologie a veřejné politiky na FSV UK. Nějakou chvíli se hledala a studovala chemii, která prostě nebyla to pravé, ale i přesto ji věci s ní spojené zajímají a baví. Velká milovnice kávy a objevování kaváren. V jedné takové si ve volném čase přivydělává. Pokud náhodou není za kávovarem, tak ji najdete v gymu nebo na koncertě nějaké z jejich oblíbených kapel.

Ondřej Havránek

Ondřej Havránek

Analytik, PR — Ondřej je studentem mediální školy. Ve volném čase rád čte, chodí do přírody a tráví čas s kamarády. V Demagog.cz pomáhá zejména v oblasti PR. V budoucnu plánuje vystudovat magisterský obor politologie.

Věra Kilián Jančurová

Věra Kilián Jančurová

Správce webu — Absolventka Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity, ve volném čase ráda cestuje a věnuje se webu a programování.

Tereza Jindrová

Tereza Jindrová

Analytička, sociální sítě — Je absolventkou bohemistiky na FF UK, nyní studuje žurnalistiku na FSV UK. Ráda čte (především francouzskou poezii), chodí po horách a divadlech, poslouchá Zagorku a pije dobré víno.

Natálie Kopecká

Natálie Kopecká

Analytička — Studuje politologii a veřejnou politiku na FSV UK. Co se týče politického dění, zajímá se především o komunální politiku a politiku životního prostředí. K posledně zmiňované politice se váže její velká láska ke zvířatům, která se prohlubuje díky práci v pražské zoo. Ve volném čase pak ráda cestuje.

Iva Kovačičová

Iva Kovačičová

Korektorka — Studuje žurnalistiku a veřejnou politiku na FSS MU. Má ráda češtinu, turistiku, vaření a čtení novin i knih.

Ema Krejčová

Ema Krejčová

Analytička — Vystudovala MFF UK, pak trochu odbočila k jazykovědě a teď se snaží spojit obojí - věnuje se počítačové lingvistice. Ve volném čase se pokouší krotit svou smečku dětí. Ráda chodí po horách, ráda zpívá a ráda luští šifry a hádanky všeho druhu.

Alice Minářová

Alice Minářová

Analytička, sociální sítě — Studuje mezinárodní vztahy a politologii na FSS Masarykovy univerzity. Svoji pozornost upíná na zahraniční i domácí politiku. Kromě studií se věnuje také sportu - jako trenér, ale i soutěžní sportovec.

Ivana Procházková

Ivana Procházková

Členka rady — V Demagogu si od roku 2013 prošla téměř všemi pozicemi. Pracuje jako právník, v Demagogu se podílí na právní podpoře projektu a na strategickém a dlouhodobém plánování.

Adéla Samková

Adéla Samková

Analytička — Studuje politologii a evropská studia na KPES UPOL v Olomouci, v minulosti také na univerzitě v Helsinkách. Z oboru se nejvíce zajímá o historický vývoj politických systémů a ideologie. Ve volném čase se soustředí na sport, převážně plavání, fantasy literaturu, historii, či gaming. Pracovně se zaměřuje na sport, konkrétně trénink plavců v rámci oddílů v Ostravě a Olomouci.

Paulina  Skřivánková

Paulina Skřivánková

Analytička, péče o dárce — Studuje politologii a mezinárodní vztahy na FSV UK. Snaží se zpříjemňovat život svůj i svých spolužáků v rámci studentského spolku Politologický klub, kde se podílí na organizování výletů, večírků, ale i politických a akademických debat. V oboru se pak nejvíce zajímá o koncepci demokracie. Svůj volný čas nejraději tráví na vodní hladině v kajaku, kánoi nebo na jachtě.

Tomáš Svoboda

Tomáš Svoboda

Analytik — Je studentem Právnické fakulty Univerzity Karlovy a zaměřuje se na mezinárodní právo veřejné s důrazem na právo uprchlické a ochranu lidských práv. Ve volném čase se věnuje sportovnímu šermu – především jako trenér mládeže.

Barbora  Hofmannová

Barbora Hofmannová

Korektorka — Studuje český a anglický jazyk a literaturu na FF JCU. Ve volném čase brigádničí jako průvodkyně na památkovém objektu, ráda utíká do přírody, při nákupu tráví nejvíc času v uličce se sladkostmi a nejlépe se cítí s knížkou v ruce.

Petra Panáková

Petra Panáková

Designerka — Výzkumnice a designerka, která pomáhá šířit myšlenky Demagog.cz skrze srozumitelné webové stránky. Učí UX design holky v Czechitas a robotiku děti v makeITtoday.

Anh Phuong Doová

Anh Phuong Doová

Korektorka — Studentka překladatelství a bohemistiky na FF UK. Ráda čte a maluje kdeco, pokud se zrovna netopí v deadlinech a nepídí se po překlepech svých i ostatních.

Anna Spirmanová

Anna Spirmanová

Korektorka — Studentka bohemistiky a překladatelství na Filozofické fakultě UK. Ve volném čase čte (hlavně fantasy), baví ji true crime, má ráda zvířata a dobrou kávu.

Tereza Vobecká

Tereza Vobecká

Korektorka — Studentka biologie na PřF UK. Baví se vyráběním všemožných ozdob, dost často ji tedy naleznete s kleštěmi, háčkem či páječkou v ruce. Mimo to se ráda ztrácí v hudbě, tanci i na výletech.