Demagog.cz

O nás

Co je to Demagog.cz?

Projekt Demagog.cz je v České republice unikátní nezávislou factcheckingovou platformou, která má za cíl kultivovat veřejnou debatu v naší zemi a to zejména prostřednictvím ověřování faktických tvrzení politické elity.

Naše činnost spočívá tedy primárně v poukazování na nepravdivá a manipulativní vyjádření, která křiví veřejný prostor. V rámci analýz projekt hodnotí výhradně faktické výroky/prohlášení politiků, která podrobuje zkoumání. To probíhá dohledáváním primárních zdrojů informací. Za dobu fungování již byly našimi postupy (viz metodologie) ověřeny tisíce výroků českých politických špiček. Zjednodušeně - snažíme se poukazovat na to, jestli a kdy konkrétně čeští politici mluví pravdu, nebo naopak veřejnost klamou.

Demagog.cz je neziskovým a dobrovolnickým sdružením lidí, není spjat s žádným politickým subjektem a ve svých aktivitách postupuje podle jasně veřejně dostupné metodologie s důrazem na standardy žurnalistické práce (viz Etický kodex).

Za dobu, co funguje (od března 2012), se projekt dostal do povědomí české veřejnosti i médií, získal některá ocenění (např. Novinářská cena 2012 - cena Google za inovativní občanskou online žurnalistiku či Křišťálová lupa - opakovaná umístění v TOP10 v kategoriích projekt roku a veřejně prospěšná služba). Inspirace pro Demagog.cz vychází primárně z fungujících organizací jako PolitiFact, FactCheck.org nebo The Washington Post Fact Checker.

Jak projekt Demagog.cz vznikl?

Demagog.cz vznikl v únoru 2012 a přímo navazuje na slovenskou verzi projektu - Demagog.sk. Ten vznikl jako dobrovolná a nezávislá iniciativa Mateje Hrušky a Ondreje Luntera, studentů Masarykovy univerzity v Brně.

Projekt následně nadchnul i jejich české spolužáky a díky navázání spolupráce se studentkou Fakulty sociálních studií Terezou Skládankovou tak vznikla i tuzemská odnož.

Kdo připravuje Demagog.cz?

Ivana Procházková

Ivana Procházková

Hlavní analytička — O politiku se nezajímá od raného dětství a rozeznat volební model od potenciálu se naučila teprve nedávno. Za necelých 5 let v Demagogu ale objevila vášeň pro fakta a trpí, když se míchají s dojmy a domněnkami. Mimo studium mezinárodního práva se baví vařením a sledováním kriminalistických dokumentů. V projektu funguje jako expertka přes právní výroky, správkyně sítí a děvče pro všechno.

Tereza Stříteská

Tereza Stříteská

Expert — Mám ráda věci na správném místě. V Demagog.cz působí od července 2016. Zaměřuje se primárně na ověřování ekonomických výroků a hospodářskou politiku. Studentka ekonomie na Masarykově univerzitě v Brně. Mimo politiku, společenské vědy a média se též zajímá o vědy fyzikální, ráda čte. Pracuje v marketingu ve start-up prostředí. Pochází z Poličky, nyní žije v Brně.

Lenka Chudomelová

Lenka Chudomelová

Expertka — Socioložka, v Demagog.cz od března 2016. Ráda terorizuje okolí kvůli přesným statistikám a grafickým vizualizacím, k čemuž má v projektu dostatek prostoru. Kromě toho ráda tráví čas s dobrou kávu a kvalitní literaturou. Kontakt: lenka.chudomelova@seznam.cz

Pavlína Škromachová

Pavlína Škromachová

Expertka — projekt demagog mi přijde jako super nápad a měla jsem chuť se zapojit. profesně mám sice blíž k ekonomii, ale vždycky mě hodně zajímala politika. ale nejen to, nejsem divná, baví mě taky hudba, filmy, dobré jídlo a pití, cestování, jazyky a poznávání nových lidí..

Michael  Koževnikov

Michael Koževnikov

Expert — Student Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, který se zajímá o veřejné dění, a to jak v ČR, tak i v zahraničí. Kromě demagogování rád čte, vaří a pasivně sportuje.

Ivana Hadbavniková

Ivana Hadbavniková

Expertka — Studentka politologie a mezinárodních vztahů na FSV UK a národního hospodářství na NF VŠE. V projektu působí od července 2017. Ve volném čase ráda čte a už pár let se snaží složit rubikovu kostku.

Vojtěch Hejtmánek

Vojtěch Hejtmánek

Expert — Student Právnické fakulty Masarykovy univerzity. V Demagogu působí od léta 2017 jako analytik. Kromě fact-checkingu české politické scény se ve volném čase věnuje poezii nebo bizáru všech forem.

Petr Gongala

Petr Gongala

Metodolog — Absolvent brněnské politologie. Co si myslí o projektu Demagog.cz: "Demagog je nástrojem rozvoje politické diskuse v ČR. Pro mě je ale významnější na straně svých vstupů. Dovede-li činnost pouze malé skupinky studentů získat pozornost médií a veřejnosti pro takto náročný projekt, ukazuje se tím, jaký prostor v ČR vznikl pro růst občanské společnosti. Projekty jako Demagog.cz mohou být výzvou i návodem pro každého, kdo se chce na tomto růstu konstruktivně podílet."

Tomáš Chejn

Tomáš Chejn

Analytik — Student mediálních a komunikačních studií a absolvent politologie na FSV UK. Když nesleduje politické dění, tak jezdí na koloběžce, čte Zeměplochu nebo zajde za živou hudební reprodukcí.

Petr Dvořák

Petr Dvořák

Analytik — Absolvent FF a FSS MU v Brně. V projektu jsem od listopadu 2015, přičemž mezi má oblíbená témata patří mezinárdní vztahy, bezpečnostní problematika a geopolitika. Kromě analýz pro Demagog si rád přečtu Terryho Prattcheta či skouknu dobrý film.

Jan Fridrichovský

Jan Fridrichovský

Analytik — Student Právnické fakulty, Ekonomicko-správní fakulty a Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Zajímám se o politické dění a profesionální cyklistiku.

Robert Kerndl

Robert Kerndl

Analytik — Student Právnické fakulty Univerzity Karlovy, jinak učitel práva a angličtiny, Brňák a milovník literatury.

Ivo Kokrment

Ivo Kokrment

Analytik — Povoláním učitel na základní škole, ve volném čase cestovatel s batohem na zádech. Když zahořím, tak tvořím. "Kde je vůle, tam je cesta"

Matěj Kurtin

Matěj Kurtin

Analytik — Studuji právo v Brně. Mám rád dobrou hudbu a špatné filmy. Sleduji všechny možné i nemožné sporty, třeba šachy či florbal. Ve volném čase se směji a brečím zároveň nad politickým bizárem.

David Mandinec

David Mandinec

Analytik — Student Právnické fakulty Masarykovy Univerzity, který rád tráví čas probíráním informací všeho druhu mj. i politického.

Marie Šmídová

Marie Šmídová

Analytička — Studentka Politologie a evropských studií a Sociologie na Univerzitě Palackého v Olomouci. Kromě studia, zájmu o veřejné dění a politickou scénu ráda cestuje, čte, sleduje dokumentární filmy a i přes to, že se po studiu oděvního návrhářství na střední škole vydala trochu jiným směrem, občas něco tvoří.

Jiří Rýdl

Jiří Rýdl

Analytik — Studuje Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Ve volném čase hraje na bicí, poslouchá hudbu a sleduje politické debaty nebo přenosy z Poslanecké sněmovny. Miluje černý humor.

Barbora Čandová

Barbora Čandová

Analytička — Studuji mediální studia na FF UP v Olomouci. Trápí mě, jakým způsobem a v jaké míře se šíří hlouposti a nepravdy prostřednictvím sociálních sítích a jak mohou být nebezpečné. Abych se úplně neutrápila, ve volném čase s oblibou sleduji stránky na FB, které se věnují bizarnostem v českém a slovenském politickém prostředí.

Nora Třísková

Nora Třísková

Analytička — Studentka žurnalistiky na FSV UK a filozofie na FF UK. Když zrovna nesleduje politiku, ráda fotí, čte a chodí do kina.

Denisa Burešová

Denisa Burešová

Stážistka — Studentka politologie a mediálních studií a žurnalistiky na FSS v Brně. Jelikož pochází ze Slovácka miluje folklor a vše s ním spojené. Ve volném čase ji najdete za fotoaparátem nebo na tanečním parketu.

Jana  Drápelová

Jana Drápelová

Stážistka — Studentka žurnalistiky a mezinárodních vztahů na Masarykově univerzitě. Ve volném čase čtu tweety českých politiků, sleduji dokumentární filmy a politické debaty.

Alice Navrátilová

Alice Navrátilová

Stážistka — Studuje Ekonomii a finance na FSV UK, ale rozhodla se vydat za dobrodružstvím, a tak teď semestr tráví v Belgii. Ve volném čase se zajímá o politické dění, sleduje filmy a sportuje.

Sabina Andree

Sabina Andree

Stážistka — Studentka žurnalistiky na FSV UK, která se rozhodla podílet se na boji s nepravdivými výroky v českém veřejném prostoru. Zajímá se o občanskou společnost, média a veřejné dění. Ve volném čase chodí lézt na umělou stěnu, čte nebo sleduje Twitter.

Tereza Machačová

Tereza Machačová

Stážistka — Studentka Politologie na FSS MU. Už od střední školy sleduji politické a veřejné dění, proto jsem ráda, že do veřejného života můžu přispět prostřednictvím tohoto projektu. Svůj volný čas trávím s přáteli, sledováním seriálů anebo četbou dobré knihy.

Matěj  Kolář

Matěj Kolář

Stážista — Student práva a mezinárodních vztahů na University of St Andrews. Jako bývalý hráč HC Sparta Praha trávím volný čas aktivním sportem a sledováním českého hokeje. Mezi mé další zájmy patří horská turistika a „British Parliamentary Debating“.

Kristina  Nováková

Kristina Nováková

Analytička a správkyně sítí — Čerstvá absolventka osmiletého gymnázia, která se zajímá o veřejné dění a ráda by zlepšila politickou kulturu. Ve volném čase sleduje staré spoty předvolebních kampaní.

Josefína  Kurfürstová

Josefína Kurfürstová

Správkyně sítí — Studentka mezinárodních vztahů na britské University of St. Andrews, momentálně na rok studiem v zahraničí na pařížské Sciences Po. Jinak ráda vaří, cestuje a odhaluje taje veřejného mínění. Na stáži v Demagogu od června 2017 jako analytička a síťařka. Díky projektu můžu stále zůstat spojená s politickým děním a lidmi doma, i když jsem zrovna daleko.

Kristýna Šopfová

Kristýna Šopfová

PR a komunikace — Vystudovaná politoložka a žurnalistka. Pokračující na Masarykově univerzitě. V projektu je od srpna 2016. Původně jako analytička, později se spolupodílela na některých workshopech a v současnosti působí v mediálním a komunikačním týmu.

Lilia Nguyen

Lilia Nguyen

Korektorka — Studentka informačních technologií. Zbožňuje pomlčku a vykřičník!

Anna  Michalcová

Anna Michalcová

Korektorka — Studentka českého jazyka a literatury na filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Ráda píše, čte a opravuje ostatní.

Ester Hubená

Ester Hubená

Korektorka — Zajímá se o veřejné dění a baví ji sledovat, jak se kdo vyjadřuje v médiích. Vystudovala učitelství češtiny, nyní na rodičovské dovolené.

Vendula Nováková

Vendula Nováková

Korektorka — Studentka učitelství češtiny na FF UK, lektorka češtiny jako cizího jazyka na UJOP UK. Věřím, že stojí za to hledat pravdu. Účast na projektu, který se snaží pomoci lidem zorientovat se v tom velkém množství informací, dává mému životu smysl. A jinak: hudba, pohoda, humor, víno, les.

Barbora Miklasová

Barbora Miklasová

Korektorka — Mikrobioložka z VŠCHT, momentálně pracující v Londýně. Miluje všechny jazyky, češtinu nejvíc, a ví, že pro srozumitelnost je důležitá každá čárka!

Jan Martinek

Jan Martinek

Správce webu — Stará se o funkčnost serveru Demagog.cz. Když něco nefunguje, může za to on!

Jan Vlček

Jan Vlček

Správce webu — Dělník webu a fakt

Václav Boháč

Václav Boháč

Správce webu — Programátor tělem i duší.