Demagog.cz

O nás

Co je to Demagog.cz?

Projekt Demagog.cz je v České republice unikátní nezávislou factcheckingovou platformou, která má za cíl kultivovat veřejnou debatu v naší zemi a to zejména prostřednictvím ověřování faktických tvrzení politické elity.

Naše činnost spočívá tedy primárně v poukazování na nepravdivá a manipulativní vyjádření, která křiví veřejný prostor. V rámci analýz projekt hodnotí výhradně faktické výroky/prohlášení politiků, která podrobuje zkoumání. To probíhá dohledáváním primárních zdrojů informací. Za dobu fungování již byly našimi postupy (viz metodologie) ověřeny tisíce výroků českých politických špiček. Zjednodušeně - snažíme se poukazovat na to, jestli a kdy konkrétně čeští politici mluví pravdu, nebo naopak veřejnost klamou.

Demagog.cz je neziskovým a dobrovolnickým sdružením lidí, není spjat s žádným politickým subjektem a ve svých aktivitách postupuje podle jasně veřejně dostupné metodologie s důrazem na standardy žurnalistické práce (viz Etický kodex).

Za dobu, co funguje (od března 2012), se projekt dostal do povědomí české veřejnosti i médií, získal některá ocenění (např. Novinářská cena 2012 - cena Google za inovativní občanskou online žurnalistiku či Křišťálová lupa - opakovaná umístění v TOP10 v kategoriích projekt roku a veřejně prospěšná služba). Inspirace pro Demagog.cz vychází primárně z fungujících organizací jako PolitiFact, FactCheck.org nebo The Washington Post Fact Checker.

Jak projekt Demagog.cz vznikl?

Demagog.cz vznikl v únoru 2012 a přímo navazuje na slovenskou verzi projektu - Demagog.sk. Ten vznikl jako dobrovolná a nezávislá iniciativa Mateje Hrušky a Ondreje Luntera, studentů Masarykovy univerzity v Brně.

Projekt následně nadchnul i jejich české spolužáky a díky navázání spolupráce se studentkou Fakulty sociálních studií Terezou Skládankovou tak vznikla i tuzemská odnož.

Spolek Demagog.cz

Demagog.cz je svou právní formou spolek (IČ 05140544) se sídlem Roháčova 145/14, Žižkov, 130 00 Praha 3, zapsaný u Městského soudu v Praze. Pravidelně se konají členské schůze spolku, které volí radu zodpovědnou za řízení každodenního chodu projektu vč. výběru obsahu k ověření, realizace projektů či finančních výdajů. Poslední schůze se konala 23.1.2020 (zápis) a zvolila 4-člennou radu ve složení Tereza Stříteská, Lenka Chudomelová, Ivana Procházková a Petr Gongala.

IFCN

Demagog.cz je signátářem kodexu mezinárodní fact-checkové organizace IFCN a zavazuje se řídit jeho principy. Máte-li za to, že některý z principů nesplňujeme, můžete to sdělit IFCN.

Kdo připravuje Demagog.cz?

Petr Gongala

Petr Gongala

Koordinátor projektu — V projektu působí od jeho založení a mj. dohlíží na metodickou přesnost fact-checkových výstupů a tu a tam vede workshopy. Ve volném čase organizuje debatní akce a podcastuje o antice. "Doufám, že Demagog.cz bude inspirací a výzvou pro další, kdo se chtějí podílet na rozvoji občanské společnosti v Česku. Jde to ztuha, ale jde to." Petr je absolvent brněnské politologie, od r. 2016 analytik ICT trhu v IDC (linkedin.com/in/petrgongala).

Tereza Stříteská

Tereza Stříteská

Koordinace ověřování, fundraising — V projektu Demagog.cz působila dva roky jako analytička, od května 2018 do července 2019 jako editorka, následně jako fundraiserka. Od února 2020 koordinuje ověřování a je členkou rady. V minulosti se věnovala dobrovolnictví např. ve studentské organizaci AIESEC. V současnosti studuje v navazujícím magisterském studiu ekonomii na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Externě pracuje pro tech startup OKTIUM. "Mám ráda věci na správném místě."

Petr Dvořák

Petr Dvořák

Editor — Absolvent FF a FSS MU v Brně. "V projektu jsem od listopadu 2015, přičemž mezi má oblíbená témata patří mezinárodní vztahy, bezpečnostní problematika a geopolitika. Kromě analýz pro Demagog si rád přečtu Terryho Prattcheta či zkouknu dobrý film."

Jan Fridrichovský

Jan Fridrichovský

Editor — Absolvent Právnické fakulty, Ekonomicko-správní fakulty a Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Analytik ve veřejném sektoru. "Zajímám se o politické dění a profesionální cyklistiku."

Ivana Hadbavniková

Ivana Hadbavniková

Editorka — Studentka politologie a mezinárodních vztahů na FSV UK a národního hospodářství na NF VŠE. V projektu působí od července 2017. Ve volném čase ráda čte a už pár let se snaží složit rubikovu kostku.

Ivo Kokrment

Ivo Kokrment

Editor — Povoláním učitel na základní škole, ve volném čase cestovatel s batohem na zádech. Když zahořím, tak tvořím. "Kde je vůle, tam je cesta"

Jiří Rýdl

Jiří Rýdl

Editor — Studuje Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Ve volném čase hraje na bicí, poslouchá hudbu a sleduje politiku. Miluje černý humor.

Lenka Chudomelová

Lenka Chudomelová

Lektorka — Lenka v projektu působí od března 2016. Ráda terorizuje okolí kvůli přesným statistikám a grafickým vizualizacím, k čemuž má v projektu dostatek prostoru. Kromě toho ráda tráví čas s dobrou kávou a kvalitní literaturou. Pracuje jako socioložka pro Behavio Labs a odborná asistentka na UJEP (linkedin.com/in/lenka-chudomelová-1b6a1b8a) Kontakt: lenka.chudomelova@seznam.cz.

Ivana Procházková

Ivana Procházková

členka Rady spolku — V Demagogu si od roku 2013 prošla téměř celou strukturou - od analytičky, přes správkyni sítí, lektorku, editorku až k dnešní člence Rady. Aktuálně pracuje jako právník na Oddělení právně-analytickém Sekce pro evropské záležitosti Úřadu vlády ČR. V Demagogu se mj. podílí na právní podpoře projektu a na strategickém a dlouhodobém plánování.

Vojtěch Brodský

Vojtěch Brodský

Analytik — Student gymnázia Hostivice a nejmladší člen celého týmu Demagog.cz. Zajímá se o žurnalistiku a rád čte. Skaut s vášní k dobrodružství, hraje na kytaru a je amatérským hercem. Rád debatuje a nelíbí se mu, když se mlčí.

Barbora Čandová

Barbora Čandová

Analytička, lektorka — Studuji mediální studia na FF UP v Olomouci. Trápí mě, jakým způsobem a v jaké míře se šíří hlouposti a nepravdy prostřednictvím sociálních sítích a jak mohou být nebezpečné. Abych se úplně neutrápila, ve volném čase s oblibou sleduji stránky na FB, které se věnují bizarnostem v českém a slovenském politickém prostředí.

Radek Hollmann

Radek Hollmann

Analytik — Student Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Ve volném čase čtenář historické literatury, fanoušek mnoha filmů a seriálů a především nadšenec do low-cost cestování.

Jakub Horáček

Jakub Horáček

Analytik — Twitter addict, moravské patriot, student bezpečnostních studií a mezinárodních vztahů v Brně. Zajímám se o země Latinské Ameriky a USA, bezpečnostní problematiku v Česku a sport.

Vojtěch Hořánek

Vojtěch Hořánek

Analytik — Jsem student oboru Politologie a mezinárodní vztahy na FSV UK, přičemž mě spíše než domácí scénu baví sledovat mezinárodní dění. Kromě toho běhám, občas jezdím na kole, projdu se v přírodě a jsem příležitostný hráč šachu.

Vojtěch Klimeš

Vojtěch Klimeš

Analytik — Student obecné fyziky na MFF UK. Ve volném čase se zabývám studiem změny klimatu, hrou na kytaru a čtením beletrie. Kromě toho mám rád grafy a čísla a rád chodím na dlouhé výlety do přírody.

Kristýna Klouzalová

Kristýna Klouzalová

Analytička — Jsem studentka evropských a bezpečnostně strategických studií na Masarykově univerzitě. Zajímám se o aktuální dění ve světě a historii. Kromě toho, že ráda chodím do školy, taky miluju cestování (nejlépe vlakem) a sledování televize.

Ondřej Knopp

Ondřej Knopp

Analytik — Student 2. ročníku obecné fyziky na MFF UK původem z Třeboně. Občas se toulám po Praze, někdy se flákám v kavárnách a taky brnkám na kytaru.

Jan Kočí

Jan Kočí

Analytik — Student zubního lékařství na LFP UK původem z Karlových Varů. Život pro něj začíná na konci komfortní zóny. Když nestuduje, tak se věnuje cestování. Čím podivnější destinace, tím silnější zážitek.

Adam Kratschmer

Adam Kratschmer

Analytik — Absolvent mezinárodních teritoriálních studií a student mediálních studií na FSV UK. Delší dobu se věnuji domácí i zahraniční politice (konkrétně státům západní Evropy a USA), kde mě nejvíce baví sledování politického marketingu a analýzy volebních výsledků. Zajímám se také o dezinformace, což byl jeden z důvodů, proč jsem se zapojil do projektu Demagog. Ve volném čase se věnuji sportu, filmu nebo videím.

Věra Lettovská

Věra Lettovská

Analytička — Studentka Politologie a žurnalistiky na Buckinghamské univerzitě v Anglii. Cestovala a pracovala jsem po celém světě, volný čas věnuji především čtení a aktuálnímu dění doma i ve světě. Ráda chodím po horách a cvičím jógu, kterou jsem studovala v Indii.

Alice Navrátilová

Alice Navrátilová

Analytička — Studuje Ekonomii a finance na FSV UK, ale rozhodla se vydat za dobrodružstvím, a tak teď semestr tráví v Belgii. Ve volném čase se zajímá o politické dění, sleduje filmy a sportuje.

Martin Štěpán

Martin Štěpán

Analytik — Je studentem Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Politika a problémy s ní spojené jsou jeho zájmem. Rád přemýšlí nad tím, jak politickou situaci u nás zlepšit a co ji dostalo do stavu v jaké je. Mimo jiné je momentálně reprezentantem ČR ve sjezdovém lyžování, což mu bere téměř všechen volný čas a dost často i ten zbylý.

Jan Vaverka

Jan Vaverka

Analytik — Student brněnské politologie, milovník vojenské historie, hráč na tubu a velký fanoušek basketbalu. Účast na projektu vidím jako šanci zlepšit politické prostředí kolem nás.

Anna  Michalcová

Anna Michalcová

Korektorka — Studentka českého jazyka a literatury na filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Ráda píše, čte a opravuje ostatní.

Barbora Miklasová

Barbora Miklasová

Korektorka — Mikrobioložka z VŠCHT, momentálně pracující v Londýně. Miluje všechny jazyky, češtinu nejvíc, a ví, že pro srozumitelnost je důležitá každá čárka!

Kateřina Žádníková

Kateřina Žádníková

Korektorka — Studentka bohemistiky a norštiny na FF UK. Zálibu nachází v cizích jazycích, pohorkách, batozích a knihách.

Kamila Žihlová

Kamila Žihlová

Analytička a korektorka — Začínající korektorka, jež si díky kurzu všímavosti více všímá nejen krás okolního světa, ale také překlepů a chybějících čárek. Zastává názor, že je důležité upozorňovat na lži a polopravdy ve veřejném prostoru. Věnuje se copywritingu, má ráda Shakespeara, český jazyk a celou tuto zatracenou republiku.

Jan Vlček

Jan Vlček

Správce webu — Dělník webu a fakt

Václav Boháč

Václav Boháč

Správce webu — Programátor tělem i duší.

Matěj Petr

Matěj Petr

Analytik — Student oboru Politologie na FF UK. Nadšenec do moderních dějin a mezinárodního politického dění. Mimo to se zajímám také o politický marketing a aktivismus. Ve volném čase se věnuji hudbě a bicím, nebo nekonečnému ochutnávání nových řemeslných piv.

Helena  Chmelíčková

Helena Chmelíčková

Analytička — Studentka ČVUT, která hodně čte, miluje hudbu a ráda běhá dlouhé tratě po lese. Protože pravdu hledám ráda nejen ve víně, rozhodla jsem se stát se součástí tohoto projektu.

Natálie Fedičová

Natálie Fedičová

Korektorka — Studentka bohemistiky na FF UK, která kromě neustálého opravování ostatních ráda poslouchá hudbu, čte, běhá a lyžuje.

Alžběta Fialová

Alžběta Fialová

Analytička — Jsem studentkou mediálních studií na Fakultě sociálních věd UK. Zajímám se o politiku a aktuální dění u nás, ale i ve světě. Ráda bych v dnešním světě informačního přetížení pomáhala lidem s rychlou možností ověřování informací. Ve svém volném čase ráda cestuji do nových zemí, přečtu si dobrou knížku nebo zajdu na koncert.

Lucie  Foltýnková

Lucie Foltýnková

Analytička — Jsem studentka politologie na Masarykově univerzitě. Zajímám se o politické dění nejen u nás, ale i v zahraničí. Ráda se učím novým věcem a zkušenostem. Ve svém volném čase ráda čtu, cestuju a věnuju se sportovním aktivitám.

Barbora Genserová

Barbora Genserová

Korektorka — Studuje bohemistiku, germanistiku a nederlandistiku na FF UK. Ráda chodí po horách a vrtá se v cizích textech a vlastní zahradě.

Eliška Kantoríková

Analytička — Jsem studentkou politologie na Univerzitě Hradec Králové. Zajímám se o českou i zahraniční politiku. Mezi mé záliby dál patří argumentování s kamarády o politice a čtení knížek o psychologii člověka.

Hedvika Ruszová

Hedvika Ruszová

Korektorka — Studentka mezinárodních vztahů a evropských studií na FF UPOL, která se během neustálého sledování celosvětového dění také snaží věnovat četbě, hudbě, dobré kávě a občasné socializaci.

Barbora Strejčková

Barbora Strejčková

Analytička — Studentka Mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Ve volném čase kromě sledování aktuálního dění v zahraničí i doma ze všeho nejraději čte, chodí do divadla, cvičí jogu a cestuje.

Jana Tillová

Jana Tillová

Analytička — Studentka magisterských evropských studií FSS MUNI, absolventka bakalářských evropských studií a mezinárodních vztahů. Ráda čte, a když zrovna nečte, tak alespoň kupuje nové a nové knihy do sbírky. Taky ráda cestuje, fotí a chodí po kavárnách, nejlépe v kombinaci. Baví ji poslouchat zprávy o tom, co se děje doma i ve světě. Často prokrastinuje a používá sarkasmus.

Jakub Valenta

Jakub Valenta

Analytik — Student Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Volný čas tráví především sledováním a hraním kopané, vášnivými diskuzemi a cestováním. Čas od času zkoukne psychologický thriller nebo sáhne po knize, od zítřka fakt začíná posilovat.