Demagog.cz

O nás

Co je to Demagog.cz?

Projekt Demagog.cz je v České republice unikátní nezávislou factcheckingovou platformou, která má za cíl kultivovat veřejnou debatu v naší zemi a to zejména prostřednictvím ověřování faktických tvrzení politické elity.

Naše činnost spočívá tedy primárně v poukazování na nepravdivá a manipulativní vyjádření, která křiví veřejný prostor. V rámci analýz projekt hodnotí výhradně faktické výroky/prohlášení politiků, která podrobuje zkoumání. To probíhá dohledáváním primárních zdrojů informací. Za dobu fungování již byly našimi postupy (viz metodologie) ověřeny tisíce výroků českých politických špiček. Zjednodušeně - snažíme se poukazovat na to, jestli a kdy konkrétně čeští politici mluví pravdu, nebo naopak veřejnost klamou.

Demagog.cz je neziskovým a dobrovolnickým sdružením lidí, není spjat s žádným politickým subjektem a ve svých aktivitách postupuje podle jasně veřejně dostupné metodologie s důrazem na standardy žurnalistické práce (viz Etický kodex).

Za dobu, co funguje (od března 2012), se projekt dostal do povědomí české veřejnosti i médií, získal některá ocenění (např. Novinářská cena 2012 - cena Google za inovativní občanskou online žurnalistiku či Křišťálová lupa - opakovaná umístění v TOP10 v kategoriích projekt roku a veřejně prospěšná služba). Inspirace pro Demagog.cz vychází primárně z fungujících organizací jako PolitiFact, FactCheck.org nebo The Washington Post Fact Checker.

Jak projekt Demagog.cz vznikl?

Demagog.cz vznikl v únoru 2012 a přímo navazuje na slovenskou verzi projektu - Demagog.sk. Ten vznikl jako dobrovolná a nezávislá iniciativa Mateje Hrušky a Ondreje Luntera, studentů Masarykovy univerzity v Brně.

Projekt následně nadchnul i jejich české spolužáky a díky navázání spolupráce se studentkou Fakulty sociálních studií Terezou Skládankovou tak vznikla i tuzemská odnož.

Kdo připravuje Demagog.cz?

Pavel Buršík

Pavel Buršík

Koordinátor projektu — Pavel vystudoval politologii a mezinárodní vztahy, několik let také zápasil s právnickým vzděláváním. Během studií i po nich spolupracoval s řadou neziskových organizací, kupříkladu Frank Bold a Iuridicum Remedium. Několik let také podnikal. V poslední době se pak věnoval především ochraně zvířat. Mezi jeho koníčky patří historie, sojové řízky a dobré pivo. pavel.bursik@demagog.cz

Petr Gongala

Petr Gongala

Metodolog — Absolvent brněnské politologie. Co si myslí o projektu Demagog.cz: "Demagog je nástrojem rozvoje politické diskuse v ČR. Pro mě je ale významnější na straně svých vstupů. Dovede-li činnost pouze malé skupinky studentů získat pozornost médií a veřejnosti pro takto náročný projekt, ukazuje se tím, jaký prostor v ČR vznikl pro růst občanské společnosti. Projekty jako Demagog.cz mohou být výzvou i návodem pro každého, kdo se chce na tomto růstu konstruktivně podílet."

Ivana Hadbavniková

Ivana Hadbavniková

Expertka — Studentka politologie a mezinárodních vztahů na FSV UK a národního hospodářství na NF VŠE. V projektu působí od července 2017. Ve volném čase ráda čte a už pár let se snaží složit rubikovu kostku.

Jiří Rýdl

Jiří Rýdl

Expert — Studuje Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Ve volném čase hraje na bicí, poslouchá hudbu a sleduje politiku. Miluje černý humor.

Jan Fridrichovský

Jan Fridrichovský

Expert — Student Právnické fakulty, Ekonomicko-správní fakulty a Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Zajímám se o politické dění a profesionální cyklistiku.

Lenka Chudomelová

Lenka Chudomelová

Expertka — Socioložka, v Demagog.cz od března 2016. Ráda terorizuje okolí kvůli přesným statistikám a grafickým vizualizacím, k čemuž má v projektu dostatek prostoru. Kromě toho ráda tráví čas s dobrou kávu a kvalitní literaturou. Kontakt: lenka.chudomelova@seznam.cz

Tereza Stříteská

Tereza Stříteská

Fundraiserka — Mám ráda věci na správném místě. V Demagog.cz působí od července 2016. Zaměřuje se primárně na ověřování ekonomických výroků a hospodářskou politiku. Studentka ekonomie na Masarykově univerzitě v Brně. Mimo politiku, společenské vědy a média se též zajímá o vědy fyzikální, ráda čte. Pracuje v marketingu ve start-up prostředí. Pochází z Poličky, nyní žije v Brně.

Ivana Procházková

Ivana Procházková

Hlavní analytička — O politiku se nezajímá od raného dětství a rozeznat volební model od potenciálu se naučila teprve nedávno. Za necelých 5 let v Demagogu ale objevila vášeň pro fakta a trpí, když se míchají s dojmy a domněnkami. Mimo studium mezinárodního práva se baví vařením a sledováním kriminalistických dokumentů. V projektu funguje jako expertka přes právní výroky, správkyně sítí a děvče pro všechno.

Sabina Andree

Sabina Andree

Analytička — Studentka žurnalistiky na FSV UK, která se rozhodla podílet se na boji s nepravdivými výroky v českém veřejném prostoru. Zajímá se o občanskou společnost, média a veřejné dění. Ve volném čase chodí lézt na umělou stěnu, čte nebo sleduje Twitter.

Denisa Burešová

Denisa Burešová

Analytička — Studentka politologie a mediálních studií a žurnalistiky na FSS v Brně. Jelikož pochází ze Slovácka miluje folklor a vše s ním spojené. Ve volném čase ji najdete za fotoaparátem nebo na tanečním parketu.

Barbora Čandová

Barbora Čandová

Analytička — Studuji mediální studia na FF UP v Olomouci. Trápí mě, jakým způsobem a v jaké míře se šíří hlouposti a nepravdy prostřednictvím sociálních sítích a jak mohou být nebezpečné. Abych se úplně neutrápila, ve volném čase s oblibou sleduji stránky na FB, které se věnují bizarnostem v českém a slovenském politickém prostředí.

Petr Dvořák

Petr Dvořák

Analytik — Absolvent FF a FSS MU v Brně. V projektu jsem od listopadu 2015, přičemž mezi má oblíbená témata patří mezinárdní vztahy, bezpečnostní problematika a geopolitika. Kromě analýz pro Demagog si rád přečtu Terryho Prattcheta či skouknu dobrý film.

Robert Kerndl

Robert Kerndl

Analytik — Student Právnické fakulty Univerzity Karlovy, jinak učitel práva a angličtiny, Brňák a milovník literatury.

Ivo Kokrment

Ivo Kokrment

Analytik — Povoláním učitel na základní škole, ve volném čase cestovatel s batohem na zádech. Když zahořím, tak tvořím. "Kde je vůle, tam je cesta"

Matěj  Kolář

Matěj Kolář

Analytik — Student práva a mezinárodních vztahů na University of St Andrews. Jako bývalý hráč HC Sparta Praha trávím volný čas aktivním sportem a sledováním českého hokeje. Mezi mé další zájmy patří horská turistika a „British Parliamentary Debating“.

Tereza Machačová

Tereza Machačová

Analytička — Studentka Politologie na FSS MU. Už od střední školy sleduji politické a veřejné dění, proto jsem ráda, že do veřejného života můžu přispět prostřednictvím tohoto projektu. Svůj volný čas trávím s přáteli, sledováním seriálů anebo četbou dobré knihy.

Alice Navrátilová

Alice Navrátilová

Analytička — Studuje Ekonomii a finance na FSV UK, ale rozhodla se vydat za dobrodružstvím, a tak teď semestr tráví v Belgii. Ve volném čase se zajímá o politické dění, sleduje filmy a sportuje.

Nora Třísková

Nora Třísková

Analytička — Studentka žurnalistiky na FSV UK a filozofie na FF UK. Když zrovna nesleduje politiku, ráda fotí, čte a chodí do kina.

Anna  Michalcová

Anna Michalcová

Korektorka — Studentka českého jazyka a literatury na filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Ráda píše, čte a opravuje ostatní.

Ester Hubená

Ester Hubená

Korektorka — Zajímá se o veřejné dění a baví ji sledovat, jak se kdo vyjadřuje v médiích. Vystudovala učitelství češtiny, nyní na rodičovské dovolené.

Vendula Nováková

Vendula Nováková

Korektorka — Studentka učitelství češtiny na FF UK, lektorka češtiny jako cizího jazyka na UJOP UK. Věřím, že stojí za to hledat pravdu. Účast na projektu, který se snaží pomoci lidem zorientovat se v tom velkém množství informací, dává mému životu smysl. A jinak: hudba, pohoda, humor, víno, les.

Barbora Miklasová

Barbora Miklasová

Korektorka — Mikrobioložka z VŠCHT, momentálně pracující v Londýně. Miluje všechny jazyky, češtinu nejvíc, a ví, že pro srozumitelnost je důležitá každá čárka!

Josefína  Kurfürstová

Josefína Kurfürstová

Správkyně sítí — Studentka mezinárodních vztahů na britské University of St. Andrews. V projektu jsem od června 2017, prošla jsem si od ověřování ke komunikaci na sítích. Díky Demagogu zůstávám ve spojení s politickým děním a lidmi doma, i když jsem zrovna daleko.

Jan Vlček

Jan Vlček

Správce webu — Dělník webu a fakt

Václav Boháč

Václav Boháč

Správce webu — Programátor tělem i duší.