Demagog.cz

O nás

Co je to Demagog.cz?

Projekt Demagog.cz je v České republice unikátní nezávislou factcheckingovou platformou, která má za cíl kultivovat veřejnou debatu v naší zemi a to zejména prostřednictvím ověřování faktických tvrzení politické elity.

Naše činnost spočívá tedy primárně v poukazování na nepravdivá a manipulativní vyjádření, která křiví veřejný prostor. V rámci analýz projekt hodnotí výhradně faktické výroky/prohlášení politiků, která podrobuje zkoumání. To probíhá dohledáváním primárních zdrojů informací. Za dobu fungování již byly našimi postupy (viz metodologie) ověřeny tisíce výroků českých politických špiček. Zjednodušeně - snažíme se poukazovat na to, jestli a kdy konkrétně čeští politici mluví pravdu, nebo naopak veřejnost klamou.

Demagog.cz je neziskovým a dobrovolnickým sdružením lidí, není spjat s žádným politickým subjektem a ve svých aktivitách postupuje podle jasně veřejně dostupné metodologie s důrazem na standardy žurnalistické práce (viz Etický kodex).

Za dobu, co funguje (od března 2012), se projekt dostal do povědomí české veřejnosti i médií, získal některá ocenění (např. Novinářská cena 2012 - cena Google za inovativní občanskou online žurnalistiku či Křišťálová lupa - opakovaná umístění v TOP10 v kategoriích projekt roku a veřejně prospěšná služba). Inspirace pro Demagog.cz vychází primárně z fungujících organizací jako PolitiFact, FactCheck.org nebo The Washington Post Fact Checker.

Jak projekt Demagog.cz vznikl?

Demagog.cz vznikl v únoru 2012 a přímo navazuje na slovenskou verzi projektu - Demagog.sk. Ten vznikl jako dobrovolná a nezávislá iniciativa Mateje Hrušky a Ondreje Luntera, studentů Masarykovy univerzity v Brně.

Projekt následně nadchnul i jejich české spolužáky a díky navázání spolupráce se studentkou Fakulty sociálních studií Terezou Skládankovou tak vznikla i tuzemská odnož.

Kdo připravuje Demagog.cz?

Petr Gongala

Petr Gongala

Koordinátor projektu — Absolvent brněnské politologie. Co si myslí o projektu Demagog.cz: "Demagog je nástrojem rozvoje politické diskuse v ČR. Pro mě je ale významnější na straně svých vstupů. Dovede-li činnost pouze malé skupinky studentů získat pozornost médií a veřejnosti pro takto náročný projekt, ukazuje se tím, jaký prostor v ČR vznikl pro růst občanské společnosti. Projekty jako Demagog.cz mohou být výzvou i návodem pro každého, kdo se chce na tomto růstu konstruktivně podílet."

Tereza Stříteská

Tereza Stříteská

Péče o dárce, fundraiserka, koordinace ověřování — Mám ráda věci na správném místě. V Demagog.cz působí od července 2016. V projektu působila dva roky jako analytička, od května 2018 do července 2019 jako expertka. V současné době se přesunula do sekce péče o dárce. Od února 2020 koordinuje ověřování. Studentka ekonomie na Masarykově univerzitě v Brně. Mimo politiku, společenské vědy a média se též zajímá o vědy fyzikální, ráda čte. Pochází z Poličky, nyní žije v Brně.

Petr Dvořák

Petr Dvořák

Expert — Absolvent FF a FSS MU v Brně. V projektu jsem od listopadu 2015, přičemž mezi má oblíbená témata patří mezinárdní vztahy, bezpečnostní problematika a geopolitika. Kromě analýz pro Demagog si rád přečtu Terryho Prattcheta či skouknu dobrý film.

Jan Fridrichovský

Jan Fridrichovský

Expert — Absolvent Právnické fakulty, Ekonomicko-správní fakulty a Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Zajímám se o politické dění a profesionální cyklistiku.

Ivana Hadbavniková

Ivana Hadbavniková

Expertka — Studentka politologie a mezinárodních vztahů na FSV UK a národního hospodářství na NF VŠE. V projektu působí od července 2017. Ve volném čase ráda čte a už pár let se snaží složit rubikovu kostku.

Ivo Kokrment

Ivo Kokrment

Expert — Povoláním učitel na základní škole, ve volném čase cestovatel s batohem na zádech. Když zahořím, tak tvořím. "Kde je vůle, tam je cesta"

Jiří Rýdl

Jiří Rýdl

Expert — Studuje Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Ve volném čase hraje na bicí, poslouchá hudbu a sleduje politiku. Miluje černý humor.

Lenka Chudomelová

Lenka Chudomelová

Lektorka — Socioložka, v Demagog.cz od března 2016. Ráda terorizuje okolí kvůli přesným statistikám a grafickým vizualizacím, k čemuž má v projektu dostatek prostoru. Kromě toho ráda tráví čas s dobrou kávu a kvalitní literaturou. Kontakt: lenka.chudomelova@seznam.cz

Ivana Procházková

Ivana Procházková

Hlavní analytička — O politiku se nezajímá od raného dětství a rozeznat volební model od potenciálu se naučila teprve nedávno. Za necelých 5 let v Demagogu ale objevila vášeň pro fakta a trpí, když se míchají s dojmy a domněnkami. Mimo studium mezinárodního práva se baví vařením a sledováním kriminalistických dokumentů. V projektu funguje jako expertka přes právní výroky, správkyně sítí a děvče pro všechno.

Vojtěch Brodský

Vojtěch Brodský

Analytik — Student gymnázia Hostivice a nejmladší člen celého týmu Demagog.cz. Zajímá se o žurnalistiku a rád čte. Skaut s vášní k dobrodružství, hraje na kytaru a je amatérským hercem. Rád debatuje a nelíbí se mu, když se mlčí.

Barbora Čandová

Barbora Čandová

Analytička — Studuji mediální studia na FF UP v Olomouci. Trápí mě, jakým způsobem a v jaké míře se šíří hlouposti a nepravdy prostřednictvím sociálních sítích a jak mohou být nebezpečné. Abych se úplně neutrápila, ve volném čase s oblibou sleduji stránky na FB, které se věnují bizarnostem v českém a slovenském politickém prostředí.

Štěpán Godfryd

Štěpán Godfryd

Analytik — Student Právnické fakulty Univerzity Palackého. Zajímám se o politiku, historii a lidská práva. Ve volném čase rád čtu, poslouchám hudbu a sleduji filmy.

Radek Hollmann

Radek Hollmann

Analytik — Student Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Ve volném čase čtenář historické literatury, fanoušek mnoha filmů a seriálů a především nadšenec do low-cost cestování.

Jakub Horáček

Jakub Horáček

Analytik — Twitter addict, moravské patriot, student bezpečnostních studií a mezinárodních vztahů v Brně. Zajímám se o země Latinské Ameriky a USA, bezpečnostní problematiku v Česku a sport.

Vojtěch Hořánek

Vojtěch Hořánek

Analytik — Jsem student oboru Politologie a mezinárodní vztahy na FSV UK, přičemž mě spíše než domácí scénu baví sledovat mezinárodní dění. Kromě toho běhám, občas jezdím na kole, projdu se v přírodě a jsem příležitostný hráč šachu.

Vojtěch Klimeš

Vojtěch Klimeš

Analytik — Student obecné fyziky na MFF UK. Ve volném čase se zabývám studiem změny klimatu, hrou na kytaru a čtením beletrie. Kromě toho mám rád grafy a čísla a rád chodím na dlouhé výlety do přírody.

Kristýna Klouzalová

Kristýna Klouzalová

Analytička — Jsem studentka evropských a bezpečnostně strategických studií na Masarykově univerzitě. Zajímám se o aktuální dění ve světě a historii. Kromě toho, že ráda chodím do školy, taky miluju cestování (nejlépe vlakem) a sledování televize.

Ondřej Knopp

Ondřej Knopp

Analytik — Student 2. ročníku obecné fyziky na MFF UK původem z Třeboně. Občas se toulám po Praze, někdy se flákám v kavárnách a taky brnkám na kytaru.

Jan Kočí

Jan Kočí

Analytik — Student zubního lékařství na LFP UK původem z Karlových Varů. Život pro něj začíná na konci komfortní zóny. Když nestuduje, tak se věnuje cestování. Čím podivnější destinace, tím silnější zážitek.

Adam Kratschmer

Adam Kratschmer

Analytik — Absolvent mezinárodních teritoriálních studií a student mediálních studií na FSV UK. Delší dobu se věnuji domácí i zahraniční politice (konkrétně státům západní Evropy a USA), kde mě nejvíce baví sledování politického marketingu a analýzy volebních výsledků. Zajímám se také o dezinformace, což byl jeden z důvodů, proč jsem se zapojil do projektu Demagog. Ve volném čase se věnuji sportu, filmu nebo videím.

Věra Lettovská

Věra Lettovská

Analytička — Studentka Politologie a žurnalistiky na Buckinghamské univerzitě v Anglii. Cestovala a pracovala jsem po celém světě, volný čas věnuji především čtení a aktuálnímu dění doma i ve světě. Ráda chodím po horách a cvičím jógu, kterou jsem studovala v Indii.

Alice Navrátilová

Alice Navrátilová

Analytička — Studuje Ekonomii a finance na FSV UK, ale rozhodla se vydat za dobrodružstvím, a tak teď semestr tráví v Belgii. Ve volném čase se zajímá o politické dění, sleduje filmy a sportuje.

Martin Štěpán

Martin Štěpán

Analytik — Je studentem Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Politika a problémy s ní spojené jsou jeho zájmem. Rád přemýšlí nad tím, jak politickou situaci u nás zlepšit a co ji dostalo do stavu v jaké je. Mimo jiné je momentálně reprezentantem ČR ve sjezdovém lyžování, což mu bere téměř všechen volný čas a dost často i ten zbylý.

Jan Vaverka

Jan Vaverka

Analytik — Student brněnské politologie, milovník vojenské historie, hráč na tubu a velký fanoušek basketbalu. Účast na projektu vidím jako šanci zlepšit politické prostředí kolem nás.

Anna  Michalcová

Anna Michalcová

Korektorka — Studentka českého jazyka a literatury na filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Ráda píše, čte a opravuje ostatní.

Ester Hubená

Ester Hubená

Korektorka — Zajímá se o veřejné dění a baví ji sledovat, jak se kdo vyjadřuje v médiích. Vystudovala učitelství češtiny, nyní na rodičovské dovolené.

Vendula Nováková

Vendula Nováková

Korektorka — Studentka učitelství češtiny na FF UK, lektorka češtiny jako cizího jazyka na UJOP UK. Věřím, že stojí za to hledat pravdu. Účast na projektu, který se snaží pomoci lidem zorientovat se v tom velkém množství informací, dává mému životu smysl. A jinak: hudba, pohoda, humor, víno, les.

Barbora Miklasová

Barbora Miklasová

Korektorka — Mikrobioložka z VŠCHT, momentálně pracující v Londýně. Miluje všechny jazyky, češtinu nejvíc, a ví, že pro srozumitelnost je důležitá každá čárka!

Kateřina Žádníková

Kateřina Žádníková

Korektorka — Studentka bohemistiky a norštiny na FF UK. Zálibu nachází v cizích jazycích, pohorkách, batozích a knihách.

Kamila Žihlová

Kamila Žihlová

Analytička a korektorka — Začínající korektorka, jež si díky kurzu všímavosti více všímá nejen krás okolního světa, ale také překlepů a chybějících čárek. Zastává názor, že je důležité upozorňovat na lži a polopravdy ve veřejném prostoru. Věnuje se copywritingu, má ráda Shakespeara, český jazyk a celou tuto zatracenou republiku.

Jan Vlček

Jan Vlček

Správce webu — Dělník webu a fakt

Václav Boháč

Václav Boháč

Správce webu — Programátor tělem i duší.

Matěj Petr

Matěj Petr

Analytik — Student oboru Politologie na FF UK. Nadšenec do moderních dějin a mezinárodního politického dění. Mimo to se zajímám také o politický marketing a aktivismus. Ve volném čase se věnuji hudbě a bicím, nebo nekonečnému ochutnávání nových řemeslných piv.

Helena Chmelíčková

Analytička — Studentka ČVUT, co hodně čte, miluje hudbu a ráda běhá dlouhé tratě po lese. Protože pravdu hledám ráda nejen ve víně, rozhodla jsem se stát se součástí tohoto projektu.

Alžběta Fialová

Alžběta Fialová

Analytička — Jsem studentkou mediálních studií na Fakultě sociálních věd UK. Zajímám se o politiku a aktuální dění u nás, ale i ve světě. Ráda bych v dnešním světě informačního přetížení pomáhala lidem s rychlou možností ověřování informací. Ve svém volném čase ráda cestuji do nových zemí, přečtu si dobrou knížku nebo zajdu na koncert.

Lucie  Foltýnková

Lucie Foltýnková

Analytička — Jsem studentka politologie na Masarykově univerzitě. Zajímám se o politické dění nejen u nás, ale i v zahraničí. Ráda se učím novým věcem a zkušenostem. Ve svém volném čase ráda čtu, cestuju a věnuju se sportovním aktivitám.

Eliška Kantoríková

Analytička — Jsem studentkou politologie na Univerzitě Hradec Králové. Zajímám se o českou i zahraniční politiku. Mezi mé záliby dál patří argumentování s kamarády o politice a čtení knížek o psychologii člověka.

Barbora Strejčková

Barbora Strejčková

Analytička — Studentka Mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Ve volném čase kromě sledování aktuálního dění v zahraničí i doma ze všeho nejraději čte, chodí do divadla, cvičí jogu a cestuje.

Jana Tillová

Jana Tillová

Analytička — Studentka evropských studií a mezinárodních vztahů FSS MUNI. Ráda čte politologické knížky, a když je zrovna nečte, tak je alespoň ráda shromažďuje. Baví ji poslouchat zprávy o tom, co se děje doma i ve světě. Ráda cestuje, fotí, chodí po kavárnách, hospodách, a příležitostně zajde i na metalové a rockové koncerty.