O nás

Co je to Demagog.cz?

Projekt Demagog.cz je v České republice unikátní nezávislou factcheckingovou platformou, která má za cíl kultivovat veřejnou debatu v naší zemi a to zejména prostřednictvím ověřování faktických tvrzení politické elity.

Naše činnost spočívá tedy primárně v poukazování na nepravdivá a manipulativní vyjádření, která křiví veřejný prostor. V rámci analýz projekt hodnotí výhradně faktické výroky/prohlášení politiků, která podrobuje zkoumání. To probíhá dohledáváním primárních zdrojů informací. Za dobu fungování již byly našimi postupy (viz metodologie) ověřeny tisíce výroků českých politických špiček. Zjednodušeně - snažíme se poukazovat na to, jestli a kdy konkrétně čeští politici mluví pravdu, nebo naopak veřejnost klamou.

Demagog.cz je neziskovým a dobrovolnickým sdružením lidí, není spjat s žádným politickým subjektem a ve svých aktivitách postupuje podle jasně veřejně dostupné metodologie s důrazem na standardy žurnalistické práce (viz Etický kodex).

Za dobu, co funguje (od března 2012), se projekt dostal do povědomí české veřejnosti i médií, získal některá ocenění (např. Novinářská cena 2012 - cena Google za inovativní občanskou online žurnalistiku či Křišťálová lupa - opakovaná umístění v TOP10 v kategoriích projekt roku a veřejně prospěšná služba). Inspirace pro Demagog.cz vychází primárně z fungujících organizací jako PolitiFact, FactCheck.org nebo The Washington Post Fact Checker.

Jak projekt Demagog.cz vznikl?

Demagog.cz vznikl v únoru 2012 a přímo navazuje na slovenskou verzi projektu - Demagog.sk. Ten vznikl jako dobrovolná a nezávislá iniciativa Mateje Hrušky a Ondreje Luntera, studentů Masarykovy univerzity v Brně.

Projekt následně nadchnul i jejich české spolužáky a díky navázání spolupráce se studentkou Fakulty sociálních studií Terezou Skládankovou tak vznikla i tuzemská odnož.

Spolek Demagog.cz

Demagog.cz je svou právní formou spolek (IČ 05140544) se sídlem Roháčova 145/14, Žižkov, 130 00 Praha 3, zapsaný u Městského soudu v Praze. Pravidelně se konají členské schůze spolku, které volí radu zodpovědnou za řízení každodenního chodu projektu vč. výběru obsahu k ověření, realizace projektů či finančních výdajů. Poslední schůze se konala 23.1.2020 (zápis) a zvolila 4-člennou radu ve složení Tereza Stříteská, Lenka Chudomelová, Ivana Procházková a Petr Gongala.

IFCN

Demagog.cz je signatářem kodexu mezinárodní fact-checkové organizace IFCN a zavazuje se řídit jeho principy. Máte-li za to, že některý z principů nesplňujeme, můžete to sdělit IFCN.

Kdo připravuje Demagog.cz?

Petr Gongala

Petr Gongala

Koordinátor projektu, člen rady — V projektu působí od jeho založení a mj. dohlíží na metodickou přesnost fact-checkových výstupů a tu a tam vede workshopy. Ve volném čase organizuje debatní akce a podcastuje o antice. "Doufám, že Demagog.cz bude inspirací a výzvou pro další, kdo se chtějí podílet na rozvoji občanské společnosti v Česku. Jde to ztuha, ale jde to." Petr je absolvent brněnské politologie, od r. 2016 analytik ICT trhu v IDC (linkedin.com/in/petrgongala).

Jan Fridrichovský

Jan Fridrichovský

Šéfeditor — Absolvent Právnické fakulty, Ekonomicko-správní fakulty a Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Bývalý analytik ve veřejném sektoru. Součástí týmu Demagog.cz je od května 2018.

Kamila Žihlová

Kamila Žihlová

Editorka — Začínající korektorka, jež si díky kurzu všímavosti více všímá nejen krás okolního světa, ale také překlepů a chybějících čárek. Zastává názor, že je důležité upozorňovat na lži a polopravdy ve veřejném prostoru. Věnuje se copywritingu, má ráda Shakespeara, český jazyk a celou tuto zatracenou republiku.

Jakub Cajkář

Jakub Cajkář

Editor — Student Teritoriálních studií na Fakultě sociálních věd UK, zajímá se o domácí a zahraniční politické dění a o historii. Jeho největšími zálibami ve volném čase jsou badminton, četba a procházky se psem.

Natálie Kopecká

Natálie Kopecká

Editorka — Studuje politologii a veřejnou politiku na FSV UK. Co se týče politického dění, zajímá se především o komunální politiku a politiku životního prostředí. K posledně zmiňované politice se váže její velká láska ke zvířatům, která se prohlubuje díky práci v pražské zoo. Ve volném čase pak ráda cestuje.

Petr Dohnal

Petr Dohnal

Editor — Studuje Vysokou školu ekonomickou v Praze. Již mnoho let se zajímá o politiku a moderní historii. Baví ho rovněž sporty, zejména florbal a tenis, a nepohrdne ani posezením u piva s přáteli.

Tereza Stříteská

Tereza Stříteská

Členka rady — V projektu Demagog.cz působila dva roky jako analytička, od května 2018 do července 2019 jako editorka, následně jako fundraiserka. Od února 2020 koordinovala ověřování a nyní je členkou rady. V minulosti se věnovala dobrovolnictví např. ve studentské organizaci AIESEC. Vystudovala ekonomii na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Nyní pracuje v Městské knihovně Polička a Centru technického vzdělávání Půda tamtéž, věnuje se primárně rozvoji organizace.

Lenka Chudomelová

Lenka Chudomelová

Členka rady — Lenka v projektu působí od března 2016. Ráda terorizuje okolí kvůli přesným statistikám a grafickým vizualizacím, k čemuž má v projektu dostatek prostoru. Kromě toho ráda tráví čas s dobrou kávou a kvalitní literaturou. Pracuje jako socioložka pro Behavio Labs a odborná asistentka na UJEP (linkedin.com/in/lenka-chudomelová-1b6a1b8a) Kontakt: [email protected]

Ivana Procházková

Ivana Procházková

Členka rady — V Demagogu si od roku 2013 prošla téměř všemi pozicemi. Pracuje jako právník, v Demagogu se podílí na právní podpoře projektu a na strategickém a dlouhodobém plánování.

Ondřej Havránek

Ondřej Havránek

PR — Ondřej je studentem mediální školy. Ve volném čase rád čte, chodí do přírody a tráví čas s kamarády. V Demagog.cz pomáhá zejména v oblasti PR. V budoucnu plánuje vystudovat magisterský obor politologie.

Jan Vlček

Jan Vlček

Správce webu — Věnuje se internetu jak prakticky navrhováním a programováním webů, tak teoreticky skrz Studia nových médií na FF UK. Na projektu Demagog.cz vedle údržby webu rád experimentuje s formáty výstupů.

Václav Boháč

Václav Boháč

Správce webu — Programátor tělem i duší.

Alice Minářová

Alice Minářová

Sociální sítě — Studuje mezinárodní vztahy a politologii na FSS Masarykovy univerzity. Svoji pozornost upíná na zahraniční i domácí politiku. Kromě studií se věnuje také sportu - jako trenér, ale i soutěžní sportovec.

Tereza Jindrová

Tereza Jindrová

Sociální sítě — Je absolventkou bohemistiky na FF UK, nyní studuje žurnalistiku na FSV UK. Ráda čte (především francouzskou poezii), chodí po horách a divadlech, poslouchá Zagorku a pije dobré víno.

Tereza Vobecká

Tereza Vobecká

Korektorka, sociální sítě — Studentka biologie na PřF UK. Baví se vyráběním všemožných ozdob, dost často ji tedy naleznete s kleštěmi, háčkem či páječkou v ruce. Mimo to se ráda ztrácí v hudbě, tanci i na výletech.

Eliška Fialová

Eliška Fialová

Seniorní analytička — Studentka Politologie a veřejné politiky na FSV UK. Nějakou chvíli se hledala a studovala chemii, která prostě nebyla to pravé, ale i přesto ji věci s ní spojené zajímají a baví. Velká milovnice kávy a objevování kaváren. V jedné takové si ve volném čase přivydělává. Pokud náhodou není za kávovarem, tak ji najdete v gymu nebo na koncertě nějaké z jejich oblíbených kapel.

Adéla Samková

Adéla Samková

Seniorní analytička — Studuje politologii a evropská studia na KPES UPOL v Olomouci, v minulosti také na univerzitě v Helsinkách. Z oboru se nejvíce zajímá o historický vývoj politických systémů a ideologie. Ve volném čase se soustředí na sport, převážně plavání, fantasy literaturu, historii, či gaming. Pracovně se zaměřuje na sport, konkrétně trénink plavců v rámci oddílů v Ostravě a Olomouci.

Petr Přívratský

Petr Přívratský

Seniorní analytik — Studuje marketing & brand management na Newton University. Z profesního zaměření se zajímá o politický marketing, politické kampaně a vliv dezinformací. V osobním čase se věnuje e-sportu jako coach a sportovnímu lezení. Jeho životní vášní je cestování.

Anna Ledahudcová

Anna Ledahudcová

Seniorní analytička — Studuje bezpečnostní a strategická studia v kombinaci se žurnalistikou na FSS MUNI. Zajímá se o migraci a environmentální změny v kontextu bezpečnosti, oblast Levanty a mezinárodní bezpečnostní politiku obecně. Ráda putuje krajinou s batohem na zádech, s láskou vaří (kávu).

Ondřej Zajíc

Ondřej Zajíc

Seniorní analytik — Studuje Politologii a Sociologii na MUNI FSS, s hlavním zájmem o volební systémy, politický marketing a populismus. Ve volném čase rád cestuje nebo hraje squash.

Jakub Mařík

Jakub Mařík

Seniorní analytik — Jsem Kuba, momentálně studuji na Vysoké škole ekonomické v Praze na Fakultě managementu v Jindřichově Hradci. Když zrovna nejsem v práci nebo ve škole, tak jezdím rád a dobře na kole. Občas se také začtu do nějaké knihy.

Anna Chocová

Anna Chocová

Analytička — Studuje na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Ráda by se v budoucnu zabývala ochranou lidských práv v rámci evropského nebo mezinárodního práva. Zajímá se o politiku, ochranu životního prostředí a historii. Miluje knihy (nejraději čte sci-fi a fantasy), hudbu, lyže a procházky se psem.

Oliver Eredia

Oliver Eredia

Analytik — Dokončuje studium žurnalistiky a politologie na Masarykově univerzitě. První pořádnou zkušenost měl na iROZHLAS.cz a jeden semestr strávil studiem politologie v Německu. Mezi zájmy v oboru patří stranické a politické systémy v Česku, západní Evropě a vývoj demokracie v postkoloniálních zemích.

Markéta Haderková

Markéta Haderková

Analytička — Filologické vzdělání získala na FF OU. Snaží se zorientovat v dnešním informacemi nabitém světě a vnímat jej v celé jeho složitosti a nejednoznačnosti. Vřelý vztah má především k mateřskému jazyku, cizím řečem, literatuře, gastronomii a hudbě.

Alžběta Kabrdová

Alžběta Kabrdová

Analytička — Studentka Bezpečnostních studií na FSV UK se zaměřením na Studium míru a konfliktů. Je absolventkou Žurnalistiky a Mezinárodních vztahů na University of Derby ve Velké Británii. Zajímá se o zahraniční politiku a problematiku lidských práv. Kromě toho ve volném ráda čte, vaří a cvičí jógu.

Ondřej Kutman

Ondřej Kutman

Analytik — Student Bezpečnostních studií na FSV UK a absolvent Politologie a mezinárodních vztahů na téže fakultě. Kromě české politiky se zajímá o politické dění v USA. Ve volném čase se věnuje hře na kytaru a na piáno, rád také čte a sportuje.

Barbora Marešová

Barbora Marešová

Analytička — Vystudovala VŠE, hlavní obor Hospodářská politika. Poté se vrhla do vod korporátního finančního managementu, od kterého si momentálně dává pauzu na mateřské „dovolené“. V osobním životě ráda cestuje, čte, cvičí jógu a miluje fotbal.

Tomáš Pelc

Tomáš Pelc

Analytik — Dokončuje studium pedagogiky na FF MU. Zaměřuje se převážně na mediální a informační gramotnost, a kritické myšlení. Ve volném čase rád čte faktickou literaturu.

Anežka Pěluchová

Anežka Pěluchová

Analytička — Momentálně studuje 2. ročník na Masarykově gymnáziu v Příboře. O politiku a aktuální dění se zajímá již odmalička. Mezi hlavní oblasti jejího zájmu patří domácí, ale také zahraničí politika a mezinárodní vztahy. Studiu těchto témat by se ráda věnovala i v budoucnu. Ve svém volném čase se věnuje závodně mažoretkovému sportu, malbě, ale také si ráda odpočine u dlouhé procházky či jógy.

Barbora Rezková

Barbora Rezková

Analytička — Studentka sociologie a hospodářské politiky na Masarykově univerzitě. Nejvíce se aktuálně ve svém studiu zaměřuje na migraci a problematiku menšin. Ve svém volném čase ráda cestuje, čte a maluje.

Lucie Scholzová

Lucie Scholzová

Analytička — Studentka posledního ročníku magisterského oboru Informační studia a knihovnictví na FF MU v Brně. Při studiu se soustředím především na oblast informačního a literárního vzdělávání dětí v prostředí knihovny. Zajímám se také o problematiku boje s dezinformacemi, informační etiku, politiku a historii. Ve volném čase ráda kreslím a čtu současné bestsellery nebo klasiky.

Anna Spirmanová

Anna Spirmanová

Korektorka — Studentka bohemistiky a překladatelství na Filozofické fakultě UK. Ve volném čase čte (hlavně fantasy), baví ji true crime, má ráda zvířata a dobrou kávu.

Nikola Kristenová

Nikola Kristenová

Korektorka — Ačkoliv už má svá studia nějakou chvíli za sebou, snaží se nepřestat se učit. Přečte, co jí pod ruku přijde, prokládá to občasnou tvořící mánií, taháním krosny po horách a snahou nezahubit zeleň v bytě.

Adéla Otavová

Adéla Otavová

Korektorka — Nadšenkyně do komunikace ve všech formách a jazycích. Od malička ji baví gramatika a práce s textem, což ji přivedlo až sem. Ve svém volném čase se věnuje marketingu, hudbě a sportu. Nedílnou součástí jejího života je i focení, jehož prostřednictvím si uchovává nezapomenutelné okamžiky i každodenní všednosti.

Iva Kovačičová

Iva Kovačičová

Korektorka — Studuje žurnalistiku a veřejnou politiku na FSS MU. Má ráda češtinu, turistiku, vaření a čtení novin i knih.

Anh Phuong Doová

Anh Phuong Doová

Korektorka — Studentka překladatelství a bohemistiky na FF UK. Ráda čte a maluje kdeco, pokud se zrovna netopí v deadlinech a nepídí se po překlepech svých i ostatních.

Marie Rákosníková

Marie Rákosníková

Korektorka — Dokončuje magisterské studium novořecké filologie a francouzského překladatelství, baví ji jazyky a cestování. Momentálně žije v Aténách.

Regina Rieznerová

Regina Rieznerová

Korektorka — Studuje mediální studia a žurnalistiku na FSS MU. Jejím snem je stát se hlídacím a obranným psem demokracie, lidských práv a svobodného světa. Chce lidem skrze média pomáhat, upozorňovat na důležité společenské i jiné problémy. Kromě kontroly mocných a obrany bezmocných ráda cestuje, fotí a pěstuje pokojovky.

Mariana Červinková

Mariana Červinková

Korektorka — Vystudovala jsem magisterský obor Učitelství českého jazyka a dějepisu na FP TUL, čtvrtý rok učím tyto předměty na základní škole. Ve volném čase čtu, zajdu na procházku, poslouchám podcasty, sleduji vědomostní soutěže, politické debaty a sport, především hokej a formule 1.

Radek Durna

Radek Durna

Korektor — Po absolvování Pedagogické fakulty na Masarykově univerzitě učil geografii a pracoval na výzkumných i popularizačních projektech v oblasti vzdělávání. Ve volném čase rád objevuje místa se specifickým geniem loci (nejlépe na kole), podporuje živou kulturu (hlavně koncerty), čte a občas taky něco napíše (do šuplíku).

Vojtěch Hraběta

Vojtěch Hraběta

Korektor — Studuje ve třetím ročníku na Právnické fakultě Univerzity Karlovy a pracuje v advokátní kanceláři. Ve volném čase rád čte, zajímá se o politiku a veřejné dění a také o historii.

Abychom mohli měřit návštěvnost webu, potřebujeme Váš souhlas se zpracováním osobních údajů prostřednictvím cookies. Více o zpracování osobních údajů