Demagog.cz

O nás

Co je to Demagog.cz?

Projekt Demagog.cz je v České republice unikátní nezávislou factcheckingovou platformou, která má za cíl kultivovat veřejnou debatu v naší zemi a to zejména prostřednictvím ověřování faktických tvrzení politické elity.

Naše činnost spočívá tedy primárně v poukazování na nepravdivá a manipulativní vyjádření, která křiví veřejný prostor. V rámci analýz projekt hodnotí výhradně faktické výroky/prohlášení politiků, která podrobuje zkoumání. To probíhá dohledáváním primárních zdrojů informací. Za dobu fungování již byly našimi postupy (viz metodologie) ověřeny tisíce výroků českých politických špiček. Zjednodušeně - snažíme se poukazovat na to, jestli a kdy konkrétně čeští politici mluví pravdu, nebo naopak veřejnost klamou.

Demagog.cz je neziskovým a dobrovolnickým sdružením lidí, není spjat s žádným politickým subjektem a ve svých aktivitách postupuje podle jasně veřejně dostupné metodologie s důrazem na standardy žurnalistické práce (viz Etický kodex).

Za dobu, co funguje (od března 2012), se projekt dostal do povědomí české veřejnosti i médií, získal některá ocenění (např. Novinářská cena 2012 - cena Google za inovativní občanskou online žurnalistiku či Křišťálová lupa - opakovaná umístění v TOP10 v kategoriích projekt roku a veřejně prospěšná služba). Inspirace pro Demagog.cz vychází primárně z fungujících organizací jako PolitiFact, FactCheck.org nebo The Washington Post Fact Checker.

Jak projekt Demagog.cz vznikl?

Demagog.cz vznikl v únoru 2012 a přímo navazuje na slovenskou verzi projektu - Demagog.sk. Ten vznikl jako dobrovolná a nezávislá iniciativa Mateje Hrušky a Ondreje Luntera, studentů Masarykovy univerzity v Brně.

Projekt následně nadchnul i jejich české spolužáky a díky navázání spolupráce se studentkou Fakulty sociálních studií Terezou Skládankovou tak vznikla i tuzemská odnož.

Kdo připravuje Demagog.cz?

Ivana Procházková

Ivana Procházková

Hlavní analytička — O politiku se nezajímá od raného dětství a rozeznat volební model od potenciálu se naučila teprve nedávno. Za necelých 5 let v Demagogu ale objevila vášeň pro fakta a trpí, když se míchají s dojmy a domněnkami. Mimo studium mezinárodního práva se baví vařením a sledováním kriminalistických dokumentů. V projektu funguje jako expertka přes právní výroky, správkyně sítí a děvče pro všechno.

Tereza Stříteská

Tereza Stříteská

Expert — Mám ráda věci na správném místě. V Demagog.cz působí od července 2016. Zaměřuje se primárně na ověřování ekonomických výroků a hospodářskou politiku. Studentka ekonomie na Masarykově univerzitě v Brně. Mimo politiku, společenské vědy a média se též zajímá o vědy fyzikální, ráda čte. Pracuje v marketingu ve start-up prostředí. Pochází z Poličky, nyní žije v Brně.

Lenka Chudomelová

Lenka Chudomelová

Expertka — Studentka sociologie na FF UK, v Demagog.cz od března 2016. Ráda terorizuje okolí kvůli přesným statistikám a grafickým vizualizacím, k čemuž má v projektu dostatek prostoru. Kromě toho ráda tráví čas s dobrou kávu a kvalitní literaturou. Kontakt: lenka.chudomelova@seznam.cz

Pavlína Škromachová

Pavlína Škromachová

Expertka — projekt demagog mi přijde jako super nápad a měla jsem chuť se zapojit. profesně mám sice blíž k ekonomii, ale vždycky mě hodně zajímala politika. ale nejen to, nejsem divná, baví mě taky hudba, filmy, dobré jídlo a pití, cestování, jazyky a poznávání nových lidí..

Michael  Koževnikov

Michael Koževnikov

Expert — Student Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, který se zajímá o veřejné dění, a to jak v ČR, tak i v zahraničí. Kromě demagogování rád čte, vaří a pasivně sportuje.

Petr Gongala

Petr Gongala

Metodolog — Demagog.CZ je nástrojem rozvoje politické diskuse v ČR. Pro mě je ale významnější na straně svých vstupů. Dovede-li činnost pouze malé skupinky studentů získat pozornost médií a veřejnosti pro takto náročný projekt, ukazuje se tím, jaký prostor v ČR vznikl pro růst občanské společnosti. Projekty jako Demagog.CZ mohou být výzvou i návodem pro každého, kdo se chce na tomto růstu konstruktivně podílet. Petr je studentem politologie na FSS MU.

Zuzana Blatná

Zuzana Blatná

Analytička — Věčně optimistická zaměstnankyně a studentka s neutuchající touhou najít smysl a pravdu.

Zuzana Buršíková

Zuzana Buršíková

Analytička — Absolventka FHS UK, momentálně na mateřské dovolené, ale přece jen pracující pro reklamní agenturu. V Demagog.cz od prosince 2017. O politiku se zajímám od dětství, a práce pro Demagog.cz je pro mě příležitost, jak dělat něco užitečného, co mě zároveň moc baví a naplňuje.

Tomáš Chejn

Tomáš Chejn

Analytik — Student mediálních a komunikačních studií a absolvent politologie na FSV UK. Když nesleduje politické dění, tak jezdí na koloběžce, čte Zeměplochu nebo zajde za živou hudební reprodukcí.

Přemysl Danda

Přemysl Danda

Analytik — Studuji politologii a žurnalistiku a zajímám se především o politiku, zahraničí a sport. Mimo to mám rád hudbu a divadlo. Projekt Demagog.cz mi přijde jako vynikající a jsem rád, že mohu být jeho součástí.

Petr Dvořák

Petr Dvořák

Analytik — Absolvent FF a FSS MU v Brně. V projektu jsem od listopadu 2015, přičemž mezi má oblíbená témata patří mezinárdní vztahy, bezpečnostní problematika a geopolitika. Kromě analýz pro Demagog si rád přečtu Terryho Prattcheta či skouknu dobrý film.

Jan Fridrichovský

Jan Fridrichovský

Analytik — Student Právnické fakulty, Ekonomicko-správní fakulty a Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Zajímám se o politické dění a profesionální cyklistiku.

Ivana Hadbavniková

Ivana Hadbavniková

Analytička — Studentka politologie a mezinárodních vztahů na FSV UK a národního hospodářství na NF VŠE. V projektu působí od července 2017. Ve volném čase ráda čte a už pár let se snaží složit rubikovu kostku.

Oldřich Haluza

Oldřich Haluza

Analytik — Absolvent politologie na Fakultě sociálních studií MU. V současné době pracuje mimo vystudovaný obor. V projektu působí od července 2017 jako analytik. Vedle demagogování a zájmu o politické a veřejné dění si rád kopne do kulatého nesmyslu nebo odpálí golfový míček. Má rád ve věcech přehled a pořádek.

Vojtěch Hejtmánek

Vojtěch Hejtmánek

Analytik — Student Právnické fakulty Masarykovy univerzity. V Demagogu působí od léta 2017 jako analytik. Kromě fact-checkingu české politické scény se ve volném čase věnuje poezii nebo bizáru všech forem.

Robert Kerndl

Robert Kerndl

Analytik — Student Právnické fakulty Univerzity Karlovy, jinak učitel práva a angličtiny, Brňák a milovník literatury.

Ivo Kokrment

Ivo Kokrment

Analytik — Povoláním učitel na základní škole, ve volném čase cestovatel s batohem na zádech. Když zahořím, tak tvořím. "Kde je vůle, tam je cesta"

Josefína  Kurfürstová

Josefína Kurfürstová

Správkyně sítí — Studentka mezinárodních vztahů na britské University of St. Andrews, momentálně na rok studiem v zahraničí na pařížské Sciences Po. Jinak ráda vaří, cestuje a odhaluje taje veřejného mínění. Na stáži v Demagogu od června 2017 jako analytička a síťařka. Díky projektu můžu stále zůstat spojená s politickým děním a lidmi doma, i když jsem zrovna daleko.

Matěj Kurtin

Matěj Kurtin

Analytik — Studuji právo v Brně. Mám rád dobrou hudbu a špatné filmy. Sleduji všechny možné i nemožné sporty, třeba šachy či florbal. Ve volném čase se směji a brečím zároveň nad politickým bizárem.

David Mandinec

David Mandinec

Analytik — Student Právnické fakulty Masarykovy Univerzity, který rád tráví čas probíráním informací všeho druhu mj. i politického.

Kristina  Nováková

Kristina Nováková

Analytička a správkyně sítí — Čerstvá absolventka osmiletého gymnázia, která se zajímá o veřejné dění a ráda by zlepšila politickou kulturu. Ve volném čase sleduje staré spoty předvolebních kampaní.

Anna  Petrášková

Anna Petrášková

Analytička — Studentka ekonomie a mezinárodních studii na americké Northwestern University. Ve volném čase ráda vaří, čte, cestuje a snaží se trénovat na půlmaraton. Demagog.cz je pro ni jedna z cest, jak si udržovat kontakt s její milovanou domovinou.

Marie Šmídová

Marie Šmídová

Analytička — Studentka Politologie a evropských studií a Sociologie na Univerzitě Palackého v Olomouci. Kromě studia, zájmu o veřejné dění a politickou scénu ráda cestuje, čte, sleduje dokumentární filmy a i přes to, že se po studiu oděvního návrhářství na střední škole vydala trochu jiným směrem, občas něco tvoří.

Filip Zelenka

Filip Zelenka

Analytik — Prvním rokem studující na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Žurnalistiku a Politologii a od července 2017 působící v týmu Demagog.cz jako analytik. V českém veřejném prostoru, stejně jako ve světě, je s pravdou nakládáno velmi kreativně s cílem vyvolat co nejvíce emocí, proto je potřeba někoho, kdo občas suše konstatuje fakta. Kromě ověřování rád čtu a dělám špatný humor.

Klára van Doorn

Klára van Doorn

Analytička — Aktuálně na mateřské dovolené a zároveň studující v Amsterdamu Blízkovýchodní studia. Vadí jí lenost v přístupu k informacím a to je také hlavní důvod proč se rozhodla aktivně zapojit do projektu Demagog.cz. Ráda cestuje, vaří a učí se novým věcem.

Jiří Rýdl

Jiří Rýdl

Analytik — Studuje Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Ve volném čase hraje na bicí, poslouchá hudbu a sleduje politické debaty nebo přenosy z Poslanecké sněmovny. Miluje černý humor.

Kristýna Šopfová

Kristýna Šopfová

PR a komunikace — Studentka Politologie a Mediálních studií a žurnalistiky na Masarykově univerzitě. V projektu je od srpna 2016. Původně jako analytička, později se spolupodílela na některých workshopech a v současnosti působí v mediálním a komunikačním týmu.

Kristýna Kovářová

Kristýna Kovářová

Korektorka — Studentka českého jazyka a literatury a základů společenských věd na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity. Nemá ráda dezinformace a chtěla by, aby lidé říkali pravdu - politiky nevyjímaje.

Lilia Nguyen

Lilia Nguyen

Korektorka — Studentka informačních technologií. Zbožňuje pomlčku a vykřičník!

Anna  Michalcová

Anna Michalcová

Korektorka — Studentka českého jazyka a literatury na filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Ráda píše, čte a opravuje ostatní.

Ester Hubená

Ester Hubená

Korektorka — Zajímá se o veřejné dění a baví ji sledovat, jak se kdo vyjadřuje v médiích. Vystudovala učitelství češtiny, nyní na rodičovské dovolené.

Vendula Nováková

Korektorka

Jan Martinek

Jan Martinek

Správce webu — Stará se o funkčnost serveru Demagog.cz. Když něco nefunguje, může za to on!

Jan Vlček

Jan Vlček

Správce webu — Začal na DemagogTV, teď pomáhá s celým webem Demagog.cz.