O nás

Co je to Demagog.cz?

Projekt Demagog.cz je v České republice unikátní nezávislou factcheckingovou platformou, která má za cíl kultivovat veřejnou debatu v naší zemi a to zejména prostřednictvím ověřování faktických tvrzení politické elity.

Naše činnost spočívá tedy primárně v poukazování na nepravdivá a manipulativní vyjádření, která křiví veřejný prostor. V rámci analýz projekt hodnotí výhradně faktické výroky/prohlášení politiků, která podrobuje zkoumání. To probíhá dohledáváním primárních zdrojů informací. Za dobu fungování již byly našimi postupy (viz metodologie) ověřeny tisíce výroků českých politických špiček. Zjednodušeně - snažíme se poukazovat na to, jestli a kdy konkrétně čeští politici mluví pravdu, nebo naopak veřejnost klamou.

Demagog.cz je neziskovým a dobrovolnickým sdružením lidí, není spjat s žádným politickým subjektem a ve svých aktivitách postupuje podle jasně veřejně dostupné metodologie s důrazem na standardy žurnalistické práce (viz Etický kodex).

Za dobu, co funguje (od března 2012), se projekt dostal do povědomí české veřejnosti i médií, získal některá ocenění (např. Novinářská cena 2012 - cena Google za inovativní občanskou online žurnalistiku či Křišťálová lupa - opakovaná umístění v TOP10 v kategoriích projekt roku a veřejně prospěšná služba). Inspirace pro Demagog.cz vychází primárně z fungujících organizací jako PolitiFact, FactCheck.org nebo The Washington Post Fact Checker.

Jak projekt Demagog.cz vznikl?

Demagog.cz vznikl v únoru 2012 a přímo navazuje na slovenskou verzi projektu - Demagog.sk. Ten vznikl jako dobrovolná a nezávislá iniciativa Mateje Hrušky a Ondreje Luntera, studentů Masarykovy univerzity v Brně.

Projekt následně nadchnul i jejich české spolužáky a díky navázání spolupráce se studentkou Fakulty sociálních studií Terezou Skládankovou tak vznikla i tuzemská odnož.

Spolek Demagog.cz

Demagog.cz je svou právní formou spolek (IČ 05140544) se sídlem Roháčova 145/14, Žižkov, 130 00 Praha 3, zapsaný u Městského soudu v Praze. Pravidelně se konají členské schůze spolku, které volí radu zodpovědnou za řízení každodenního chodu projektu vč. výběru obsahu k ověření, realizace projektů či finančních výdajů. Poslední schůze se konala 27. února 2023 a zvolila 4-člennou radu ve složení Kamila Žihlová, Jan Tvrdoň, Jan Fridrichovský a Petr Gongala.

IFCN

Demagog.cz je signatářem kodexu mezinárodní fact-checkové organizace IFCN a zavazuje se řídit jeho principy. Máte-li za to, že některý z principů nesplňujeme, můžete to sdělit IFCN.

Kdo připravuje Demagog.cz?

Petr Gongala

Petr Gongala

Koordinátor projektu, člen rady — V projektu působí od jeho založení a mj. dohlíží na metodickou přesnost fact-checkových výstupů a tu a tam vede workshopy. Ve volném čase organizuje debatní akce a podcastuje o antice. "Doufám, že Demagog.cz bude inspirací a výzvou pro další, kdo se chtějí podílet na rozvoji občanské společnosti v Česku. Jde to ztuha, ale jde to." Petr je absolvent brněnské politologie, od r. 2016 analytik ICT trhu v IDC (linkedin.com/in/petrgongala).

Jan Fridrichovský

Jan Fridrichovský

Šéfeditor, člen rady — Absolvent Právnické fakulty, Ekonomicko-správní fakulty a Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Bývalý analytik ve veřejném sektoru. Součástí týmu Demagog.cz je od května 2018.

Kamila Žihlová

Kamila Žihlová

Editorka, členka rady — Začínající korektorka, jež si díky kurzu všímavosti více všímá nejen krás okolního světa, ale také překlepů a chybějících čárek. Zastává názor, že je důležité upozorňovat na lži a polopravdy ve veřejném prostoru. Věnuje se copywritingu, má ráda Shakespeara, český jazyk a celou tuto zatracenou republiku. Součástí týmu Demagog.cz je od září 2019.

Jakub Cajkář

Jakub Cajkář

Editor — Student Teritoriálních studií na Fakultě sociálních věd UK, zajímá se o domácí a zahraniční politické dění a o historii. Jeho největšími zálibami ve volném čase jsou badminton, četba a procházky se psem. Součástí týmu Demagog.cz je od září 2020.

Natálie Kopecká

Natálie Kopecká

Editorka — Studuje politologii a veřejnou politiku na FSV UK. Co se týče politického dění, zajímá se především o komunální politiku a politiku životního prostředí. K posledně zmiňované politice se váže její velká láska ke zvířatům, která se prohlubuje díky práci v pražské zoo. Ve volném čase pak ráda cestuje. Součástí týmu Demagog.cz je od března 2021.

Ondřej Zajíc

Ondřej Zajíc

Editor — Studuje Politologii a Sociologii na MUNI FSS, s hlavním zájmem o volební systémy, politický marketing a populismus. Ve volném čase rád cestuje nebo hraje squash. Součástí týmu Demagog.cz je od dubna 2022.

Ondřej Havránek

Ondřej Havránek

PR — Ondřej je studentem mediální školy. Ve volném čase rád čte, chodí do přírody a tráví čas s kamarády. V Demagog.cz pomáhá zejména v oblasti PR. V budoucnu plánuje vystudovat magisterský obor politologie. Součástí týmu Demagog.cz je od března 2021.

Jan Vlček

Jan Vlček

Správce webu — Věnuje se internetu jak prakticky navrhováním a programováním webů, tak teoreticky skrz Studia nových médií na FF UK. Na projektu Demagog.cz vedle údržby webu rád experimentuje s formáty výstupů.

Václav Boháč

Václav Boháč

Správce webu — Programátor tělem i duší.

Jan Tvrdoň

Jan Tvrdoň

Člen rady — Bývalý dlouholetý vedoucí Demagog.cz, dnes redaktor Deníku N. Věčně pobavený kritik české politiky, fanoušek politického bizáru a špatné hudby.

Alice Minářová

Alice Minářová

Sociální sítě — Studuje mezinárodní vztahy a politologii na FSS Masarykovy univerzity. Svoji pozornost upíná na zahraniční i domácí politiku. Kromě studií se věnuje také sportu - jako trenér, ale i soutěžní sportovec. Součástí týmu Demagog.cz je od března 2021.

Tereza Jindrová

Tereza Jindrová

Sociální sítě — Je absolventkou bohemistiky na FF UK, nyní studuje žurnalistiku na FSV UK. Ráda čte (především francouzskou poezii), chodí po horách a divadlech, poslouchá Zagorku a pije dobré víno.

Tereza Vobecká

Tereza Vobecká

Korektorka, sociální sítě — Studentka biologie na PřF UK. Baví se vyráběním všemožných ozdob, dost často ji tedy naleznete s kleštěmi, háčkem či páječkou v ruce. Mimo to se ráda ztrácí v hudbě, tanci i na výletech.

Adéla Samková

Adéla Samková

Seniorní analytička — Studuje politologii a evropská studia na KPES UPOL v Olomouci, v minulosti také na univerzitě v Helsinkách. Z oboru se nejvíce zajímá o historický vývoj politických systémů a ideologie. Ve volném čase se soustředí na sport, převážně plavání, fantasy literaturu, historii, či gaming. Pracovně se zaměřuje na sport, konkrétně trénink plavců v rámci oddílů v Ostravě a Olomouci.

Petr Přívratský

Petr Přívratský

Seniorní analytik — Studuje marketing & brand management na Newton University. Z profesního zaměření se zajímá o politický marketing, politické kampaně a vliv dezinformací. V osobním čase se věnuje e-sportu jako coach a sportovnímu lezení. Jeho životní vášní je cestování.

Jakub Mařík

Jakub Mařík

Seniorní analytik — Jsem Kuba, momentálně studuji na Vysoké škole ekonomické v Praze na Fakultě managementu v Jindřichově Hradci. Když zrovna nejsem v práci nebo ve škole, tak jezdím rád a dobře na kole. Občas se také začtu do nějaké knihy.

Markéta Haderková

Markéta Haderková

Seniorní analytička — Filologické vzdělání získala na FF OU. Snaží se zorientovat v dnešním informacemi nabitém světě a vnímat jej v celé jeho složitosti a nejednoznačnosti. Vřelý vztah má především k mateřskému jazyku, cizím řečem, literatuře, gastronomii a hudbě.

Alžběta Kabrdová

Alžběta Kabrdová

Seniorní analytička — Studentka Bezpečnostních studií na FSV UK se zaměřením na Studium míru a konfliktů. Je absolventkou Žurnalistiky a Mezinárodních vztahů na University of Derby ve Velké Británii. Zajímá se o zahraniční politiku a problematiku lidských práv. Kromě toho ve volném ráda čte, vaří a cvičí jógu.

Anna Chocová

Anna Chocová

Analytička — Studuje na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Ráda by se v budoucnu zabývala ochranou lidských práv v rámci evropského nebo mezinárodního práva. Zajímá se o politiku, ochranu životního prostředí a historii. Miluje knihy (nejraději čte sci-fi a fantasy), hudbu, lyže a procházky se psem.

Oliver Eredia

Oliver Eredia

Analytik — Dokončuje studium žurnalistiky a politologie na Masarykově univerzitě. První pořádnou zkušenost měl na iROZHLAS.cz a jeden semestr strávil studiem politologie v Německu. Mezi zájmy v oboru patří stranické a politické systémy v Česku, západní Evropě a vývoj demokracie v postkoloniálních zemích.

Ondřej Kutman

Ondřej Kutman

Analytik — Student Bezpečnostních studií na FSV UK a absolvent Politologie a mezinárodních vztahů na téže fakultě. Kromě české politiky se zajímá o politické dění v USA. Ve volném čase se věnuje hře na kytaru a na piáno, rád také čte a sportuje.

Barbora Marešová

Barbora Marešová

Analytička — Vystudovala VŠE, hlavní obor Hospodářská politika. Poté se vrhla do vod korporátního finančního managementu, od kterého si momentálně dává pauzu na mateřské „dovolené“. V osobním životě ráda cestuje, čte, cvičí jógu a miluje fotbal.

Tomáš Pelc

Tomáš Pelc

Analytik — Dokončuje studium pedagogiky na FF MU. Zaměřuje se převážně na mediální a informační gramotnost, a kritické myšlení. Ve volném čase rád čte faktickou literaturu.

Anežka Pěluchová

Anežka Pěluchová

Analytička — Momentálně studuje 2. ročník na Masarykově gymnáziu v Příboře. O politiku a aktuální dění se zajímá již odmalička. Mezi hlavní oblasti jejího zájmu patří domácí, ale také zahraničí politika a mezinárodní vztahy. Studiu těchto témat by se ráda věnovala i v budoucnu. Ve svém volném čase se věnuje závodně mažoretkovému sportu, malbě, ale také si ráda odpočine u dlouhé procházky či jógy.

Barbora Rezková

Barbora Rezková

Analytička — Studentka sociologie a hospodářské politiky na Masarykově univerzitě. Nejvíce se aktuálně ve svém studiu zaměřuje na migraci a problematiku menšin. Ve svém volném čase ráda cestuje, čte a maluje.

Lucie Scholzová

Lucie Scholzová

Analytička — Studentka posledního ročníku magisterského oboru Informační studia a knihovnictví na FF MU v Brně. Při studiu se soustředím především na oblast informačního a literárního vzdělávání dětí v prostředí knihovny. Zajímám se také o problematiku boje s dezinformacemi, informační etiku, politiku a historii. Ve volném čase ráda kreslím a čtu současné bestsellery nebo klasiky.

Ronja Drahanská

Ronja Drahanská

Analytička — Dokončuje studium na anglickém gymnáziu. V budoucnosti by se chtěla věnovat politologii a studiu Evropské unie. Baví ji sledovat politickou scénu, miluje zpěv a divadlo a ve volném čase buď čte nebo kouká na staré české filmy.

Viktorie Motlochová

Viktorie Motlochová

Analytička — Dokončuje bakalářské studium Mediálních studií a žurnalistiky v kombinaci s Anglickým jazykem na Masarykově univerzitě v Brně. Zajímá se o politické, kulturní či společenské dění jak v Česku tak v zahraničí. Ve volném čase ráda sportuje a fotí.

Anna Spirmanová

Anna Spirmanová

Korektorka — Studentka bohemistiky a překladatelství na Filozofické fakultě UK. Ve volném čase čte (hlavně fantasy), baví ji true crime, má ráda zvířata a dobrou kávu.

Nikola Kristenová

Nikola Kristenová

Korektorka — Ačkoliv už má svá studia nějakou chvíli za sebou, snaží se nepřestat se učit. Přečte, co jí pod ruku přijde, prokládá to občasnou tvořící mánií, taháním krosny po horách a snahou nezahubit zeleň v bytě.

Adéla Otavová

Adéla Otavová

Korektorka — Nadšenkyně do komunikace ve všech formách a jazycích. Od malička ji baví gramatika a práce s textem, což ji přivedlo až sem. Ve svém volném čase se věnuje marketingu, hudbě a sportu. Nedílnou součástí jejího života je i focení, jehož prostřednictvím si uchovává nezapomenutelné okamžiky i každodenní všednosti.

Mariana Červinková

Mariana Červinková

Korektorka — Vystudovala jsem magisterský obor Učitelství českého jazyka a dějepisu na FP TUL, čtvrtý rok učím tyto předměty na základní škole. Ve volném čase čtu, zajdu na procházku, poslouchám podcasty, sleduji vědomostní soutěže, politické debaty a sport, především hokej a formule 1.

Abychom mohli měřit návštěvnost webu, potřebujeme Váš souhlas se zpracováním osobních údajů prostřednictvím cookies. Více o zpracování osobních údajů