Demagog.cz

O nás

Co je to Demagog.cz?

Projekt Demagog.cz je v České republice unikátní nezávislou factcheckingovou platformou, která má za cíl kultivovat veřejnou debatu v naší zemi a to zejména prostřednictvím ověřování faktických tvrzení politické elity.

Naše činnost spočívá tedy primárně v poukazování na nepravdivá a manipulativní vyjádření, která křiví veřejný prostor. V rámci analýz projekt hodnotí výhradně faktické výroky/prohlášení politiků, která podrobuje zkoumání. To probíhá dohledáváním primárních zdrojů informací. Za dobu fungování již byly našimi postupy (viz metodologie) ověřeny tisíce výroků českých politických špiček. Zjednodušeně - snažíme se poukazovat na to, jestli a kdy konkrétně čeští politici mluví pravdu, nebo naopak veřejnost klamou.

Demagog.cz je neziskovým a dobrovolnickým sdružením lidí, není spjat s žádným politickým subjektem a ve svých aktivitách postupuje podle jasně veřejně dostupné metodologie s důrazem na standardy žurnalistické práce (viz Etický kodex).

Za dobu, co funguje (od března 2012), se projekt dostal do povědomí české veřejnosti i médií, získal některá ocenění (např. Novinářská cena 2012 - cena Google za inovativní občanskou online žurnalistiku či Křišťálová lupa - opakovaná umístění v TOP10 v kategoriích projekt roku a veřejně prospěšná služba). Inspirace pro Demagog.cz vychází primárně z fungujících organizací jako PolitiFact, FactCheck.org nebo The Washington Post Fact Checker.

Jak projekt Demagog.cz vznikl?

Demagog.cz vznikl v únoru 2012 a přímo navazuje na slovenskou verzi projektu - Demagog.sk. Ten vznikl jako dobrovolná a nezávislá iniciativa Mateje Hrušky a Ondreje Luntera, studentů Masarykovy univerzity v Brně.

Projekt následně nadchnul i jejich české spolužáky a díky navázání spolupráce se studentkou Fakulty sociálních studií Terezou Skládankovou tak vznikla i tuzemská odnož.

Spolek Demagog.cz

Demagog.cz je svou právní formou spolek (IČ 05140544) se sídlem Roháčova 145/14, Žižkov, 130 00 Praha 3, zapsaný u Městského soudu v Praze. Pravidelně se konají členské schůze spolku, které volí radu zodpovědnou za řízení každodenního chodu projektu vč. výběru obsahu k ověření, realizace projektů či finančních výdajů. Poslední schůze se konala 23.1.2020 (zápis) a zvolila 4-člennou radu ve složení Tereza Stříteská, Lenka Chudomelová, Ivana Procházková a Petr Gongala.

IFCN

Demagog.cz je signátářem kodexu mezinárodní fact-checkové organizace IFCN a zavazuje se řídit jeho principy. Máte-li za to, že některý z principů nesplňujeme, můžete to sdělit IFCN.

Kdo připravuje Demagog.cz?

Petr Gongala

Petr Gongala

Koordinátor projektu — V projektu působí od jeho založení a mj. dohlíží na metodickou přesnost fact-checkových výstupů a tu a tam vede workshopy. Ve volném čase organizuje debatní akce a podcastuje o antice. "Doufám, že Demagog.cz bude inspirací a výzvou pro další, kdo se chtějí podílet na rozvoji občanské společnosti v Česku. Jde to ztuha, ale jde to." Petr je absolvent brněnské politologie, od r. 2016 analytik ICT trhu v IDC (linkedin.com/in/petrgongala).

Tereza Stříteská

Tereza Stříteská

Koordinace ověřování, fundraising — V projektu Demagog.cz působila dva roky jako analytička, od května 2018 do července 2019 jako editorka, následně jako fundraiserka. Od února 2020 koordinuje ověřování a je členkou rady. V minulosti se věnovala dobrovolnictví např. ve studentské organizaci AIESEC. V současnosti studuje v navazujícím magisterském studiu ekonomii na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Externě pracuje pro tech startup OKTIUM. Kontakt: tereza.striteska@demagog.cz

Petr Dvořák

Petr Dvořák

Editor — Absolvent FF a FSS MU v Brně. "V projektu jsem od listopadu 2015, přičemž mezi má oblíbená témata patří mezinárodní vztahy, bezpečnostní problematika a geopolitika. Kromě analýz pro Demagog si rád přečtu Terryho Prattcheta či zkouknu dobrý film."

Jan Fridrichovský

Jan Fridrichovský

Editor — Absolvent Právnické fakulty, Ekonomicko-správní fakulty a Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Analytik ve veřejném sektoru. "Zajímám se o politické dění a profesionální cyklistiku."

Ivo Kokrment

Ivo Kokrment

Editor — Povoláním učitel na základní škole, ve volném čase cestovatel s batohem na zádech. Když zahořím, tak tvořím. "Kde je vůle, tam je cesta"

Jiří Rýdl

Jiří Rýdl

Editor — Studuje Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Ve volném čase hraje na bicí, poslouchá hudbu a sleduje politiku. Miluje černý humor.

Kamila Žihlová

Kamila Žihlová

Editorka a korektorka — Začínající korektorka, jež si díky kurzu všímavosti více všímá nejen krás okolního světa, ale také překlepů a chybějících čárek. Zastává názor, že je důležité upozorňovat na lži a polopravdy ve veřejném prostoru. Věnuje se copywritingu, má ráda Shakespeara, český jazyk a celou tuto zatracenou republiku.

Lenka Chudomelová

Lenka Chudomelová

Lektorka — Lenka v projektu působí od března 2016. Ráda terorizuje okolí kvůli přesným statistikám a grafickým vizualizacím, k čemuž má v projektu dostatek prostoru. Kromě toho ráda tráví čas s dobrou kávou a kvalitní literaturou. Pracuje jako socioložka pro Behavio Labs a odborná asistentka na UJEP (linkedin.com/in/lenka-chudomelová-1b6a1b8a) Kontakt: lenka.chudomelova@seznam.cz.

Ivana Procházková

Ivana Procházková

členka Rady spolku — V Demagogu si od roku 2013 prošla téměř celou strukturou - od analytičky, přes správkyni sítí, lektorku, editorku až k dnešní člence Rady. Aktuálně pracuje jako právník na Oddělení právně-analytickém Sekce pro evropské záležitosti Úřadu vlády ČR. V Demagogu se mj. podílí na právní podpoře projektu a na strategickém a dlouhodobém plánování.

Vojtěch Brodský

Vojtěch Brodský

Analytik — Student gymnázia Hostivice a nejmladší člen celého týmu Demagog.cz. Zajímá se o žurnalistiku a rád čte. Skaut s vášní k dobrodružství, hraje na kytaru a je amatérským hercem. Rád debatuje a nelíbí se mu, když se mlčí.

Barbora Čandová

Barbora Čandová

Analytička, lektorka — Studuji mediální studia na FF UP v Olomouci. Trápí mě, jakým způsobem a v jaké míře se šíří hlouposti a nepravdy prostřednictvím sociálních sítích a jak mohou být nebezpečné. Abych se úplně neutrápila, ve volném čase s oblibou sleduji stránky na FB, které se věnují bizarnostem v českém a slovenském politickém prostředí.

Jakub Horáček

Jakub Horáček

Analytik — Twitter addict, moravské patriot, student bezpečnostních studií a mezinárodních vztahů v Brně. Zajímám se o země Latinské Ameriky a USA, bezpečnostní problematiku v Česku a sport.

Jan Kočí

Jan Kočí

Analytik — Student zubního lékařství na LFP UK původem z Karlových Varů. Život pro něj začíná na konci komfortní zóny. Když nestuduje, tak se věnuje cestování. Čím podivnější destinace, tím silnější zážitek.

Adam Kratschmer

Adam Kratschmer

Analytik — Absolvent mezinárodních teritoriálních studií a student mediálních studií na FSV UK. Delší dobu se věnuji domácí i zahraniční politice (konkrétně státům západní Evropy a USA), kde mě nejvíce baví sledování politického marketingu a analýzy volebních výsledků. Zajímám se také o dezinformace, což byl jeden z důvodů, proč jsem se zapojil do projektu Demagog. Ve volném čase se věnuji sportu, filmu nebo videím.

Věra Lettovská

Věra Lettovská

Analytička — Studentka Politologie a žurnalistiky na Buckinghamské univerzitě v Anglii. Cestovala a pracovala jsem po celém světě, volný čas věnuji především čtení a aktuálnímu dění doma i ve světě. Ráda chodím po horách a cvičím jógu, kterou jsem studovala v Indii.

Alice Navrátilová

Alice Navrátilová

Analytička — Studuje Ekonomii a finance na FSV UK, ale rozhodla se vydat za dobrodružstvím, a tak teď semestr tráví v Belgii. Ve volném čase se zajímá o politické dění, sleduje filmy a sportuje.

Martin Štěpán

Martin Štěpán

Analytik — Je studentem Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Politika a problémy s ní spojené jsou jeho zájmem. Rád přemýšlí nad tím, jak politickou situaci u nás zlepšit a co ji dostalo do stavu v jaké je. Mimo jiné je momentálně reprezentantem ČR ve sjezdovém lyžování, což mu bere téměř všechen volný čas a dost často i ten zbylý.

Anna  Michalcová

Anna Michalcová

Korektorka — Studentka českého jazyka a literatury na filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Ráda píše, čte a opravuje ostatní.

Jan Vlček

Jan Vlček

Správce webu — Dělník webu a fakt

Václav Boháč

Václav Boháč

Správce webu — Programátor tělem i duší.

Matěj Petr

Matěj Petr

Analytik — Student oboru Politologie na FF UK. Nadšenec do moderních dějin a mezinárodního politického dění. Mimo to se zajímám také o politický marketing a aktivismus. Ve volném čase se věnuji hudbě a bicím, nebo nekonečnému ochutnávání nových řemeslných piv.

Jakub Cajkář

Jakub Cajkář

Analytik — Student Teritoriálních studií na Fakultě sociálních věd UK, zajímá se o domácí a zahraniční politické dění a o historii. Jeho největšími zálibami ve volném čase jsou badminton, četba a procházky se psem.

Helena  Chmelíčková

Helena Chmelíčková

Analytička — Studentka ČVUT, která hodně čte, miluje hudbu a ráda běhá dlouhé tratě po lese. Protože pravdu hledám ráda nejen ve víně, rozhodla jsem se stát se součástí tohoto projektu.

Miriam Chovancová

Miriam Chovancová

Analytička — Studentka Mediálních studií na FSV UK, která se zajímá o celosvětové dění, analytiku mediálních obsahů a boj proti dezinformacím. Volný čas věnuje především četbě, poslouchání hudby, procházkám v přírodě a cestování.

Martin Chrástek

Martin Chrástek

Analytik — Programátor, který má rád cokoli, co se točí kolem lokalizace a překladů. Ve volných chvílích se zájmem sleduje nejen českou politiku. Kromě toho všeho tančí west coast swing a je hrdý na svůj slovácký původ.

Natálie Fedičová

Natálie Fedičová

Korektorka — Absolventka bohemistiky na FF UK a studentka žurnalistiky na FSV UK, která kromě neustálého opravování ostatních ráda poslouchá hudbu, čte, běhá a lyžuje.

Eliška Fialová

Eliška Fialová

Analytička — Studentka Politologie a veřejné politiky na FSV UK. Nějakou chvíli se hledala a studovala chemii, která prostě nebyla to pravé, ale i přesto ji věci s ní spojené zajímají a baví. Velká milovnice kávy a objevování kaváren. V jedné takové si ve volném čase přivydělává. Pokud náhodou není za kávovarem, tak ji najdete v gymu nebo na koncertě nějaké z jejich oblíbených kapel.

Barbora Genserová

Barbora Genserová

Korektorka — Studuje bohemistiku, germanistiku a nederlandistiku na FF UK. Ráda chodí po horách a vrtá se v cizích textech a vlastní zahradě.

Ema Krejčová

Ema Krejčová

Analytička — Vystudovala MFF UK, pak trochu odbočila k jazykovědě a teď se snaží spojit obojí - věnuje se počítačové lingvistice. Ve volném čase se pokouší krotit svou smečku dětí. Ráda chodí po horách, ráda zpívá a ráda luští šifry a hádanky všeho druhu.

Markéta Masopustová

Markéta Masopustová

Korektorka — Absolventka počítačové lingvistiky na FF MU, momentálně pokračující na doktorském stupni. Zajímá ji počítačové zpracování jazyka a práce s textem obecně. Dlouholetá korektorka.

Vojtěch Michal

Analytik — Jsem student Institutu mezinárodních studií na Fakultě sociálních věd UK, nejraději tedy sleduji dění ve světě. Obzvláště mě baví vše na východ od nás, hlavně postsovětský prostor. Mimo to si libuji v městské infrastruktuře a změnách, kterými města právě procházejí. Volný čas nejraději zaplňuji jízdou na kole, jinými sporty či popíjením piva.

Jan Pavela

Jan Pavela

Analytik — Student politologie na Masarykově univerzitě, fanoušek Scuderie Ferrari a FC Barcelony, o které ve volném čase píše a informuje. Kromě sledování politického dění rád cestuje a sleduje Přátele.

Hedvika Ruszová

Hedvika Ruszová

Korektorka — Studentka mezinárodních vztahů a evropských studií na FF UPOL, která se během neustálého sledování celosvětového dění také snaží věnovat četbě, hudbě, dobré kávě a občasné socializaci.

Karolína Spejchalová

Karolína Spejchalová

Korektorka — Studentka českého jazyka a literatury na Karlově univerzitě. Baví ji práce s textem a ráda by se více orientovala v naší politické situaci, proto je ráda, že se může zapojit do tohoto projektu.

Barbora Strejčková

Barbora Strejčková

Analytička — Studentka Mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK. Ve volném čase kromě sledování aktuálního dění v zahraničí i doma ze všeho nejraději čte, chodí do divadla, cvičí jogu a cestuje.

Jakub Valenta

Jakub Valenta

Analytik — Student Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Volný čas tráví především sledováním a hraním kopané, vášnivými diskuzemi a cestováním. Čas od času zkoukne psychologický thriller nebo sáhne po knize, od zítřka fakt začíná posilovat.