Dnes jsem se při holení řízl na nose. Je to možné?
Tento výrok byl ověřen jako
Zkrácené odůvodnění
Říznout se na nose při běžném holení je opravdu možné. S největší pravděpodobností se jednalo o nepozornost při přesunu žiletky na druhou tvář.
Plné odůvodnění
Na začátku je nutné se zeptat, zda si poslanec Patrik Nacher holil nos, nebo se mu zranění stalo během běžného holení tváře. První variantu částečně sám vyvrací v odpovědi pod tweetem, kde zmiňuje, že chlupatý nos nemá. Můžeme tedy vyvrátit tvrzení, že by se mu to stalo při holení nosu.
Je tedy možné se říznout na nose během holení tváře? Naše redakce to vyzkoušela a přišla s následujícím vysvětlením. Ve spěchu při horlivém pohybu žiletkou seshora dolů na jedné straně tváře může člověk zavadit žiletkou o svůj nos, když přechází na druhou stranu tváře. Tento incident se tedy může stát, ale je velmi nepravděpodobný. Z tohoto důvodu raději přikládáme návod, jak se správně holit.
- Žiletka nebo břitva musí být vždy dokonale ostrá, jinak je vlastně nemožné se nepořezat či nepodráždit. Žiletku je třeba pravidelně vyměňovat, interval je opět poměrně individuální, ale pohybuje se zhruba od 2 do 10 oholení.
- Doporučuje se holit zásadně ve směru růstu chlupů (toto ovšem platí jen pro žiletky, při holení holicím strojkem se doporučuje krouživý pohyb po pokožce).
- Ačkoliv by se mohlo zdát, že je jedno, v jaké části dne tento úkon zahájíte, opak je pravdou. Je vědecky dokázáno, že lidská pokožka je nejcitlivější, a tedy nejvíce náchylná na „zduření“ a poranění, v brzkých ranních hodinách. Naopak nejvíce odolná je v odpoledních a večerních hodinách, kdy se shazování porostu doporučuje provádět.
- Při holení by pokožka měla být co nejvíce hydratovaná (zavodněná, zapařená), je tedy vhodné holit se hned po vykoupání.
- Posledním důvodem pořezání při holení může být nedostatek cviku. Pokud se nedaří, je třeba se nevzdávat a zkoušet to dál. Minimálně ze začátku však doporučujeme zkusit holicí strojek, který je pro každodenní používání o něco přátelštější.
Pro jistotu Patriku Nacherovi přikládáme ještě návod první pomoci v případě další nehody.
- Zastavte krvácení – přitlačte na ránu čistý hadřík nebo kus gázy po dobu 15 minut, přičemž odolejte pokušení krvácení kontrolovat, tím totiž dobu krvácení jen prodloužíte.
- Vydezinfikujte ránu – pomocí peroxidu vodíku či jiných antiseptických přípravků.
- Místo zakryjte – tím zabráníte vzniku infekce.
- Pokud krvácení nepřestává nebo se v ráně objeví hnis, měli byste ihned navštívit lékaře.