Ivan Adamec
Dokonce někde jsem četl, když se třeba bavíme o elektroautech, že pět zaoceánských lodí vyprodukuje víc zplodin než všechna auta v Evropě. To jsou informace, které nemusí být úplně reálně pravdivé, ale prostě jsou tam.
Tento výrok byl ověřen jako
Zkrácené odůvodnění
Vyřčená informace nemusí být pravdivá, ale už tam prostě je. Zvlášť když ji Ivan Adamec řekne v Poslanecké sněmovně.
Plné odůvodnění
Běžně bychom se v naší analýze zaměřili na srovnání emisí zaocenánských lodí s evropskými auty, při příležitosti posledního dne roku se ale podíváme na druhou větu výroku poslance Adamce, která díky své logické hloubce zasluhuje také pozornost.
Ivan Adamec zde ilustruje učebnicový případ kreativního přístupu k informacím: „možná to není pravda, ale mohla by být“. Poukazuje na to, že ať je skutečnost jakákoliv, určitá informace již byla vyřčena a lze s ní tak nakládat jako s faktem. Neprůstřelnost svého argumentu doplňuje tím, že (možná nepravdivou) informaci sám řekne. Zkusme si představit několik scénářů, kde by mohl tento kruhový argument také fungovat:
- „Vakcíny proti covidu-19 obsahují čipy. To je informace, která nemusí být úplně reálně pravdivá, ale prostě je tam.“
- „Ananas na pizzu patří. To je informace, která nemusí být úplně reálně pravdivá, ale prostě je tam.“
- „Poslouchat Ivana Adamce je velice poučné. To je informace, která nemusí být úplně reálně pravdivá, ale prostě je tam.“