Demagog.cz

Oliver Pospíšil
Oliver Pospíšil
To si takhle náhodou sedím v popelnici, čtu naše noviny "Brno pro Brňáky", a najednou se otevře víko.
Jiné, 13. prosince 2018

Tento výrok byl ověřen jako zavádějící

Odůvodnění

Došli jsme bohužel k názoru, že Pospíšil v popelnici neseděl zdaleka náhodou.

Je pravdou, že se Oliver Pospíšil ocitl v již proslaveném volebním spotu uvnitř popelnice, kterou si vybral údajně jako místo ke čtení volebního letáku strany ČSSD a vystrašení nebohé starší voličky, která jen chtěla vyhodit svůj papírový odpad.

Nutno podotknout, že o náhodnosti celé situace můžeme silně pochybovat. Jednak celá situace překypuje volební tématikou, jak ukazuje například odkaz na noviny “Brno pro Brňáky”, nebo opakující se narážky na slib nulových poplatků za komunální odpad či modernizovanou spalovnu, tedy témata volební kampaně ČSSD. Navíc o světelnosti nutné pro čtení uvnitř popelnice na papír lze s úspěchem pochybovat.


Závěrem je patrné, že celá scéna je silně inspirována slavnou komedií z roku 1982 Srdečný pozdrav ze zeměkoule, kde mimozemšťané-průzkumníci přilétají v popelnici a hledají naprosto průměrného člověka, v případě videoklipu seniorku voličku. Pospíšil nebyl první, koho podobně humorná paralela napadla. Tvrdit, že takto v popelnici sedí “náhodou,” je tedy silně zavádějící.